Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Kerry a Rasmussen se sešli na jednání v Římě

28. února 2013  16:31
Schůzka ministra zahraničí USA Johna Kerryho s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem 27. února 2013 v Římě. | foto: NATO Photos

Kerry a Rasmussen se sešli na jednání v Římě

Americký ministr zahraničí John Kerry se v Římě sešel k jednáním s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem. Schůzka proběhla během setkání světových státníků Transatlantic Dinner, kterou v Římě pořádal italský ministr zahraničí.

„Diskutovali jsme o klíčových záležitostech, které jsou nyní v alianční agendě. Mimo jiné o vývoji naší mise v Afghánistánu, udržování aliančních partnerství a otázce sdílení nákladů v rámci Alianci,“ řekl Rasmussen. „Společně čelíme mnohým výzvám a máme před sebou hodně práce. Evropa a Severní Amerika jsou sice odděleny oceánem, ale spojují je stejné hodnoty a zájmy, jelikož naše partnerství je zásadní pro bezpečnost naši i pro bezpečnost celého světa.“

Večeře, jejímž tématem byly globální problémy současnosti, se účastnili i ostatní ministři zahraničí členských zemí NATO a Evropské unie a také vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton.

Kam dál?
Rasmussen: Škrty v obraně by mohly ohrozit sílu Aliance (31.1. 2013)
 
Zdroj: RTT News (USA)

---

Čína poprvé prozradila počet svých vojenských cvičení

Čínská armáda poprvé v historii oznámila počet cvičení, které hodlá během roku uskutečnit. Ministerstvo obrany tyto informace poskytlo, aby podle svých slov „ukázalo své záměry, posílilo důvěru a vylepšilo transparentnost svého úřadu“.

Čínská lidová osvobozenecká armáda má podle informací ministerstva v plánu přibližně 40 vojenských cvičení. Jejich účelem je zlepšení bojových schopností armády a kompletní příprava vojáků na potenciální válečný konflikt.

Podle ředitelky Centra pro čínsko-americké vojenské vztahy Yao Yunzhu však počet cvičení vzhledem k velikosti čínské armády není velký. Tato skutečnost je dána úspornou politikou čínské armády stejně jako nákladností těch cvičení, na která se čínské ozbrojené síly soustředí.

Kam dál?
USA podceňují růst čínské armády, tvrdí studie (6.4. 2012)
 
Zdroj: China Daily (Čína)

---

Kyberútok zasáhl počítače vlád evropských zemí a NATO

Desítky vládních počítačů evropských zemí byly napadeny kyberútokem "MiniDuke". Stejný útok následně potvrdilo i NATO, které nicméně zároveň popřelo, že by jeho obrana byla prolomena.

Hackeři podle informací pracovníků společností Kaspersky Lab a CrySyS využili chyby v softwaru firmy Adobe a pokusili se napadnout vládní počítače v České republice, Irsku, Portugalsku a Rumunsku. Pokus o napadení však podle informací české kontrarozvědky BIS nebyl úspěšný.

Takovéto útoky vedené proti vládám a organizacím jsou podle bezpečnostních analytiků na denním pořádku a liší se především v úrovni sofistikace. Nejnovější útok pak prý patří mezi ty nejpropracovanější. Vzhledem k sofistikovanosti útoku a k tomu, na koho mířil, za ním pravděpodobně stojí nějaký stát, uvedl Boldizsár Bencsáth, expert na výzkum malwaru v maďarské společnosti CrySyS. Dodal však, že je velmi složité identifikovat zemi, která útok řídila.

Zdroj: Reuters (Kanada)

---

Ozbrojenci napadli hlavní základnu NATO v jižním Afghánistánu

Alianční základna Camp Bastion v jihoafghánské provincii Hílmand byla napadena povstalci. Ti na základnu vystřelili raketu, která však dle velení základny nezpůsobila žádná zranění ani významné škody na zařízení. Základnu v současné době obývá na čtyři tisíce vojáků z USA, Dánska a Estonska.

Incident připomněl podobný útok ze září minulého roku. Na stejné základně tehdy zahynuli nejméně dva Američané a bylo zničeno šest letounů řady Harrier. K tomuto útoku se následně přihlásili stoupenci Talibanu.
 
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

NATO a Rusko uspořádaly společné protipirátské cvičení

Příslušníci italských námořních sil z lodě ITS San Marco a ruských výsadkových sil z lodi Severomorsk absolvovali společný protipirátský výcvik. Ten se uskutečnil v Adenském zálivu na základě dohody mezi Ruskem a NATO o spolupráci v boji proti pirátům.

Toto cvičení je podle Aliance důležitým krokem vpřed ve společných aktivitách proti fenoménu pirátství. Velitel aliančního uskupení admirál Antonio Natale navíc označil tento den za „milník ve spolupráci NATO a Ruska“ s tím, že „efekt tohoto cvičení nebude limitován na boj proti pirátům, ale nabízí možnosti pro širší spolupráci v budoucnu“.

Kam dál?
NATO a Rusko budují virtuální síť na ochranu vzdušného prostoru (16.1. 2013)
 
Zdroj: Kuwait News Agency (Kuvajt)

koc; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.