Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Jak revolta malého německého města ohrožuje budoucí dodávky zbraní na Ukrajinu

Vydáno 04.10.2023
Když se vládní lídři v Sasku dozvěděli, že Rheinmetall, nejvýznamnější německý výrobce zbraní, uvažuje o výstavbě nové muniční továrny v tomto bývalém východoněmeckém státě, spatřili vize ekonomického boomu.  

Ilustrační foto. | foto: Rheinmetall

 Avšak někteří lidé v německém městě Grossenhain to viděli jinak.

V Grossenhainu se nacházelo vojenské letiště od první světové války až po pád železné opony. Mnoho lidí zde má smíšené pocity vůči Rusku, s nímž chtějí hlavně „žít v míru“ a bojí se, že plánovaná munička by ke Grossenhainu přitáhla pozornost ruského prezidenta Vladimira Putina.

Šestnáct z 22 členů městské rady podepsalo dopis kancléři Olafovi Scholzovi, ve kterém ho vyzývají, aby projekt zablokoval. Místní křídlo Alternativy pro Německo (AfD) uspořádalo shromáždění, kde řečníci kritizovali vyzbrojování Ukrajiny. Obyvatelé se seřadili, aby podepsali petici, kterou rozesílala místní pobočka Strany levice (Die Linke).

Vzpoura v malém Grossenhainu, kterou lze snad snadno odmítnout jako politiku malého města, ve skutečnosti odhaluje mnohem větší znepokojení mezi některými Němci, zejména v bývalém Východním Německu, ohledně odhodlání jejich země vyzbrojit Ukrajinu.

Zdroj: New York Times(USA)

ton; natoaktual.cz