natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rusko se snaží vytvořit protiválečnou koalici v Německu

  26. dubna 2023  16:05
  Podle tajných ruských dokumentů, které se podařilo získat nejmenované evropské rozvědce, se Rusko snaží v Německu o spojení krajní levice a krajní pravice ve velkou protiválečnou koalici.  

  Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

   V dokumentech jsou zachyceny příkazy Kremlu, aby se ruští političtí stratégové zaměřili na Německo a aby zde vybudovali protiválečné nálady a utlumili podporu Ukrajině.

  Spisy naznačují spojení mezi levicovou stranou Levice (Die Linke) v čele se Sahrou Wagenknecht a několika členy krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (Alternative für Deutschland, AfD).

  Kremlem navrhovaná strategie se tak podle dokumentů snaží spojit dvě německé frakce s dlouhodobě proruskými postoji. Sahra Wagenknecht je bývalá komunistka, která vyrostla ve Východním Německu a v současnosti vede levicovou stranu Die Linke. Na opačném konci spektra, strana AfD, která vznikla v roce 2013 v reakci na kroky německé vlády vůči krizi v eurozóně a postupem času se začala radikalizovat, rovněž razí proruské postoje a s Ruskem sdílí řadu antiglobalistických a protizápadních hodnot.

  Snahy o budování protiválečných nálad v Německu jsou součástí skryté fronty ruské války proti Ukrajině, kdy se Kreml snaží podkopat jednotu Západu a zmrazit válku podle svých podmínek.

  Rusko se zaměřuje na Německo především díky jeho síle v rámci Evropy, jeho vojenské podpoře Ukrajině a v neposlední řadě díky „příznivému“ politickému prostředí, ve kterém může nalézt spojence v podobě sympatizujících politických stran.

  Zdroj: The Washington Post(USA)

  ton; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media