natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO ztrojnásobí počet stíhaček v Pobaltí

  9. dubna 2014  18:35

  Stíhací letouny F-16 polského letectva. | foto: Ministerstvo obrany Polska

  NATO ztrojnásobí počet stíhaček v Pobaltí

  Severoatlantická aliance se rozhodla, že kvůli situaci na Ukrajině od příštího měsíce ztrojnásobí počet bojových letounů, které hlídají vzdušný prostor nad Pobaltím. V každé rotaci jsou obvykle čtyři letouny, ale Spojené státy nyní tento počet zvýšily na 10.

  V květnu převezme zodpovědnost za dohled nad Pobaltím Polsko, které do oblasti vyšle čtveřici stíhaček MiG-29. K nim se připojí čtyři britské Typhoony a stejný počet dánských F-16. Dánové navíc budou mít dva letouny připravené na svém území.

  Estonsko též nabídlo pro alianční letouny svou základnu Amari. Tu zřejmě využijí Dánové a stíhačky tak budou nově dislokovány na dvou základnách.

  Kam dál?
  NATO chrání vzdušný prostor Pobaltí již 10 let (4.4. 2014)
  Hlasy volající po větší bezpečností podpoře Pobaltí sílí (26.3. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Ruská intervence na Ukrajině by byla rychlá, tvrdí odborník

  Ruská armáda se poučila z operace v Gruzii v roce 2008 a díky reformám a modernizaci je tak nyní mnohem schopnější, než byla před pěti lety, a mnohem vyspělejší než armáda ukrajinská. Myslí si to ředitel Centra pro výzkum konfliktních studií Keir Gilda, který dodává, že Rusko je zřejmě schopné zásobovat své jednotky v poli déle, než předpokládají plánovači Západu.

  Přesto však Roger McDermott z Nadace Jamestown míní, že jakýkoli střet by musel být poměrně rychlý, protože Rusko nemá obranné ani ekonomické schopnosti pro dlouhou válku.

  Kam dál?
  Investujte do obrany a odstrašte Rusko, vyzývá šéf NATO (7.4. 2014)
  Zeman: Pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu, NATO musí reagovat (7.4. 2014)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  USA vyslaly torpédoborec do Černého moře

  Americká vojenská loď USS Donald Cook nejpozději ve čtvrtek dorazí do Černého moře. Přítomnost raketového torpédoborce v oblasti má projevit americkou podporu východní Evropě v době, kde Rusko shromáždilo část svých ozbrojených sil na hranicích s Ukrajinou. Plavidlo se v Černém moři zúčastní cvičení a navštíví několik přístavů.

  USS Donald Cook se tak stane druhým americkým vojenským plavidlem, které během krátké doby navštíví Černomoří. Minulý měsíc se totiž v oblasti zúčastnil cvičení jiný americký torpédoborec USS Truxtun.

  Kam dál?
  Dvě obrněné brigády by nás uklidnily, přeje si Polsko kvůli Krymu (2.4. 2014)

  Zdroj: Balkans (Velká Británie)

  ---

  Rasmussen: Ruské kroky na Ukrajině ohrožují vztah Moskvy s NATO

  Rusko riskuje, že se kvůli postupu na Ukrajině dostane do politické izolace, jež může vést až k ukončení vztahů se Severoatlantickou aliancí. Uvedl to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Nezákonná ruská agrese vůči Ukrajině je největší zkouškou evropské bezpečnosti této generace. Naléhám proto na Rusko, aby stáhlo své vojáky, začalo se řídit mezinárodními dohodami a zapojilo se do konstruktivního dialogu s ukrajinským parlamentem."

  Rasmussen reagoval na nejnovější vývoj situace na Ukrajině poté, co proruští demonstranti obsadili státní budovy ve městech Doněck, Charkov a Luhansk a začali požadovat vyhlášení referenda o odtržení od Ukrajiny.

  Kam dál?
  Šéf NATO: Další ruský vpád na území Ukrajiny by byla historická chyba (3.4. 2014)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Německo: Vláda chce usnadnit sestřelení unesených letounů

  Německá vláda velké koalice pravicové CDU-CSU a levicových sociálních demokratů chce změnou Základního zákona, tedy spolkové ústavy, změnit pravidla pro možnost sestřelení letadla, které bylo uneseno teroristy. V případě bezprostředního nebezpečí by mohl německý ministr obrany vydat rozkaz k nasazení vzdušných sil na území Německa. Jejich úkolem by bylo donutit unesené letadlo k přistání, a to i pomocí varovných výstřelů.

  "Takové řešení v podstatě navrhnul i Spolkový ústavní soud loni v létě. Při akutním ohrožení není čas na svolání společného zasedání celé vlády," uvedl státní sekretář z ministerstva vnitra Günter Krings s odkazem na současné znění ústavy, podle nějž by příkaz ke startu stíhaček mohl vydat pouze spolkový kabinet.

  Pokud by se v nebezpečném letounu nacházeli pouze teroristé, bylo by podle projednávaného návrhu ministerstva vnitra možno letoun i sestřelit. Tato varianta zůstává vyloučena v případě, že by s teroristy byli na palubě i civilní rukojmí.

  Kam dál?
  Bundeswehr může být nasazen i doma, prolomil tabu německý ústavní soud (20.8. 2012)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media