natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Většina Finů do NATO nechce, i přes krizi na Ukrajině

    26. března 2014  16:17

    Finský prezident Sauli Niinistö se zdraví s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    Většina Finů do NATO nechce, i přes krizi na Ukrajině

    S krizí na Ukrajině se opět dostává do popředí otázka finského členství v Severoatlantické alianci. Podle průzkumu veřejného mínění se sice ke vstupu do NATO přiklání o čtyři procenta Finů více než před ukrajinskou krizí, i tak jde nicméně o necelou čtvrtinu obyvatel. Podle Arta Nokkaly z finské Univerzity obrany „není členství v NATO cestou ke zlepšení obranných schopností Finska“. Naopak norský ministr obrany Ine Eriksen Soreide vyjádřil přání, aby Finsko i Švédsko do Aliance vstoupily. Finský prezident Sauli Niinisto dodává, že pro vstup do Aliance by bylo potřeba uspořádat referendum, ale podle něj teď „NATO není aktuální záležitostí“.

    Finové jsou nejen proti vstupu země do Aliance, ale také proti vytvoření společné obrany Evropské unie i švédsko-finské obranné aliance. Mnoho finských politických a vojenských představitelů věří, že Finsku nehrozí žádná přímá hrozba. “Problém je mezi Ruskem a Ukrajinou a ne mezi Ruskem a Finskem,” uvedl náčelník generálního štábu finské armády Ari Puheloinen.

    Kam dál?
    Územní obrana Finska není překážkou pro vstup do NATO (13.2. 2014)
    Finsko a Švédsko zvažují členství v NATO (12.9. 2013)

    Zdroj: Global Times (China)

    ---

    Hlasy volající po větší bezpečnostní podpoře Pobaltí sílí

    Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen požaduje větší podporu Severoatlantické aliance pro baltské státy kvůli krizi na Ukrajině. Podle ní je „důležité ukázat, že NATO není pouze na papíře, ale že tady pro sebe navzájem jsme“. Jiní němečtí politici ministryni kritizují, protože podle nich přispívá k eskalaci napětí. Německá kancléřka Angela Merkel je pro udržování diplomatických vztahů s Ruskem, ovšem podpořila sankce Evropské unie a Spojených států proti jednotlivým občanům Ruska.

    Litva vyzývá členské státy NATO, aby okamžitě učinily opatření pro zabezpečení regionu proti ruské agresi.

    Členové Aliance jsou vůči Moskvě nadmíru podezřívaví hlavně kvůli zámince, kterou si Rusko vybralo pro anexi Krymu, jíž je ochrana ruské etnické většiny. Podle této logiky by dalšími cíli Ruska mohla být východní Ukrajina, Lotyšsko nebo Litva, kde žije početná ruská nebo rusky mluvící komunita.

    Kam dál?
    Litva: EU by měla aktualizovat svou bezpečnostní strategii (18.10. 2013)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo), Internatioanl Business Times (USA)

    ---

    Alianční AWACSy pomáhaly střežit jadernou konferenci v Haagu

    Alianční letouny systému včasné výstrahy AWACS pomáhaly monitorovat vzdušný prostor Nizozemska během summitu o jaderné bezpečnosti v Haagu ve dnech 24. a 25. března. „Tento vzdušný prostor kontrolujeme velmi důkladně a jsme v něm schopni rozpoznat veškerý pohyb,“ prohlásil zástupce velitele jednotek AWACS Rene Moerland.

    Nizozemci si přítomnost letounů AWACS vyžádali pro zajištění maximální bezpečnosti účastníků summitu. Do Haagu přiletěli vrcholní představitelé více než 50 zemí, aby diskutovali o klíčových bezpečnostních otázkách a mezinárodních dohodách.

    Zdroj: NATO

    ---

    Rusko: Na Alianci se v boji proti drogám nelze spolehnout

    Rusko se v celosvětovém boji proti obchodu s drogami nemůže spolehnout na NATO, ale pouze na státy BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika) a země sousedícími s regiony, kde se drogy pěstují, uvedl šéf ruského protidrogového úřadu FDCS Viktor Ivanov. Uvedené země podle Ivanova totiž nejsou "omezovány závazky a tajnými rozhodnutími vojenského a politického aparátu Severoatlantické aliance“.

    Ivanov dále uvedl, že během posledních čtrnácti let od zahájení operace Trvalá svoboda v Afganistánu, jež byla vedena Spojenými státy, v Eurasii zemřelo kvůli afghánskému heroinu přes milión lidí a z toho byla polovina Rusů.

    Likvidaci formátu G8 dále Ivanov považuje za snahu NATO vyhnout se odpovědnosti za rostoucí produkci drog v Afganistánu.

    Kam dál?
    Taliban krvácí, přišel o tuny heroinu a miliony dolarů za jeho prodej (15.10. 2011)

    Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

    ---

    Ázerbájdžán rozšiřuje spolupráci s NATO

    Ázerbájdžán v létě plánuje navýšit počet svých představitelů u Severoatlantické aliance. V současnosti je na několika velitelstvích NATO rozmístěno sedm zástupců ázerbájdžánských ozbrojených sil. Baku letos také zvažuje zapojení 900 vojáků do akcí v rámci Individuálního partnerství, z nichž má devět probíhat přímo v Ázerbájdžánu a osmdesát jedna v zahraničí.

    V loňském roce bylo do tohoto programu zapojeno přes tisíc ázerbájdžánských vojáků, kteří se účastnili sta různých akcí. Baku aktivně spolupracuje s NATO na demokratických, institucionálních a vojenských reformách. Plán spolupráce je zakotven v Individuálním plánu partnerství pro Ázerbájdžán (IPAP).

    Kam dál?
    NATO a Ázerbájdžán se shodují na budoucím pokračování spolupráce (24.5. 2013)
    Ázerbájdžán: NATO vyvažuje moc v regionu (5.4. 2013)

    Zdroj: Azernews (Ázerbájdžán)

    ist; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media