Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO zahájí námořní misi proti pašerákům lidí

Vydáno 12.02.2016

Stálá alianční námořní skupina. Ilustrační foto. | foto: MARCOM

NATO zahájí námořní misi proti pašerákům lidí

Lodě Severoatlantické aliance jsou na cestě do Egejského moře, aby pomohly Turecku a Řecku zakročit proti kriminálním sítím pašujícím uprchlíky do Evropy, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Jen několik hodin poté, co se alianční ministři obrany shodli na použití aliančních námořních sil ve Středozemním moři, vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove prohlásil, že již pracuje na konceptu celé mise. „Vysíláme lodě vhodným směrem. Plán mise bude upřesněn, než lodě dorazí na místo určení, což je zhruba 24 hodin,“ řekl generál Breedlove.

Spojenecké lodě budou pravděpodobně spolupracovat s tureckou a řeckou pobřežní stráží a agenturou Evropské unie pro ochranu vnějších hranic (FRONTEX). Na rozdíl od mise Evropské unie, která probíhá poblíž italských břehů, kdy jsou zachránění uprchlíci přiváženi na evropské pobřeží, NATO bude migranty vracet do Turecka – a to i pokud budou zachyceni v řeckých vodách. „Nebudou dováženi do Řecka, což je zásadní změna,“ zdůraznil britský ministr obrany Michael Fallon.

Takzvaná druhá stálá námořní skupina NATO (Standing NATO Maritime Group Two) má poblíž Kypru pět lodí vedených Německem. Jedná se o plavidla Kanady, Itálie, Řecka a Turecka. Aliance bude nicméně potřebovat zapojení dalších zemí, aby udržela kontinuitu mise. Podle německého vládního zdroje se očekává, že jednu loď poskytne i Dánsko. Stejný příspěvek se možná bude moci očekávat i od Nizozemí.

Kam dál?
Kvůli uprchlíkům zvažuje NATO rozmístění plavidel v Egejském moři (11.2. 2015)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Ministři obrany NATO podporují postoj Kanady k boji s IS, říká Sajjan

Kanada oznámila stažení svých šesti bojových letounů CF-18 z letecké kampaně bojující proti organizaci Islámský stát (IS). Naopak chce zvýšit počet svých vojenských instruktorů v Iráku a Sýrii.

„Pokud začnete navyšovat počet instruktorů, aby asistovali místním bezpečnostním složkám, nejedná se o stahování se, ale o zintenzivnění úsilí,“ uvedl kanadský ministr obrany Harjit Sajjan. „Jsme příkladem toho, co aktuální mise potřebuje,“ dodal Sajjan. Při rozhovoru s novináři Sajjan poznamenal, že členové Severoatlantické aliance plány Kanady v boji proti IS schvalují. „Je zcela jasné, že Kanada bude i nadále podporovat globální koalici bojující proti IS,“ zdůraznil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Kam dál?
Kanadská loď se zapojila do mise NATO v Turecku (3.2. 2016)
Kanada pošle další vojenské instruktory do Iráku, Německo zvažuje účast v Sýrii (19.11. 2015)

Zdroj: CBC (Kanada)

---

USA: NATO zvažuje možnosti zapojení do koalice proti IS

Severoatlantická aliance zvažuje své zapojení do koalice vedené Spojenými státy, která se soustředí na boj proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku, uvedl americký ministr obrany Ashton Carter.

„Díky šéfovi NATO Jensu Stoltenbergovi zkoumáme možnosti, jakým způsobem by se Aliance jako celek mohla zapojit do této koalice,“ prohlásil Carter po setkání aliančních ministrů obrany v Bruselu. V koalici je již individuálně zapojeno všech 28 členů Aliance, ale NATO jako organizace se operací neúčastní.

„NATO jako nový člen této koalice by s sebou přineslo jedinečné schopnosti včetně zkušeností v oblasti budování kapacit, výcviku pozemních sil a poskytování stabilizační podpory,“ poznamenal americký ministr obrany. „Těším se na diskuzi se spojenci v následujících dnech a týdnech o vhodném zapojení Aliance,“ dodal Carter.

Kam dál?
NATO chce proti islamistům využít průzkumné letouny AWACS (31.1. 2016)

Zdroj: Yahoo News (USA)

---

Velitel afghánských vzdušných sil: Letouny A-29 zahájí od března bojové operace

Čtěte také

Přečtěte si také analýzu Lukáše Visingra Turbovrtulové bojové letouny: staronová kategorie na vzestupu (8.12. 2014)

Afghánské letectvo v březnu zahájí bojové operace s útočnými letouny A-29 Super Tucano, uvedl velitel afghánských vzdušných sil generál Abdul Wahab Wardak. „Doposud jsme od Spojených států obdrželi čtyři z osmi letounů,“ řekl generál Wardak a dodal, že zbylé čtyři A-29 by měly dorazit do března. Jsou vybaveny kanony, raketami a bombami a budou použity k potlačení protivládních ozbrojených militantních skupin.

A-29 Super Tucano je víceúčelový letoun s pevnými křídly, který afghánskému letectvu zajistí možnost boje vzduch-země a využití průzkumných schopností při podporování protipovstaleckých operací v zemi. Osm afghánských pilotů koncem minulého roku dokončilo svůj výcvik v rámci programu pořádaného 81. stíhací perutí na letecké základně Moody ve Spojených státech, a je tak připraveno vrátit se zpět do Afghánistánu a zapojit se do tamějších operací.

Kam dál?
USA a NATO vycvičí afghánské vojáky k boji s extremisty (3.2. 2016)
Američané by měli v Afghánistánu setrvat, říká budoucí velitel tamní mise (1.2. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

NATO posiluje východní křídlo - Rusko reaguje námořním cvičením v Černém moři

Ruská armáda cvičila tento týden širokou škálu bojových manévrů v Černém moři v návaznosti na rozhodnutí Severoatlantické aliance posílit přítomnost na své východní hranici. Alianční ministři obrany se dohodli na posílení východního křídla NATO, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. O nasazení jednotek nechtěl uvádět bližší informace, nicméně jeden diplomat pod podmínkou anonymity řekl, že by se mohlo jednat až o 6 000 vojáků. Podle Stoltenberga půjde o spojeneckou přítomnost na rotační bázi a ve formě častých vojenských cvičení.

Ruské ministerstvo obrany na toto oznámení reagovalo vydáním podrobného rozpisu bojových operací, které Rusko nacvičovalo. Neočekávané cvičení jižních jednotek umístěných mezi Černým a Kaspickým mořem, které na počátku tohoto týdne nařídil ruský prezident Vladimir Putin, slavilo v Moskvě úspěch. Putin prohlásil, že se mu líbilo, co viděl. „Vojáci ukázali svou nejlepší stránku, jednali profesionálně a potvrdili svou připravenost spolehlivě bránit ruské jihozápadní části včetně Krymského poloostrova,“ dodal ruský prezident.

Kam dál?
NATO by mohlo v Evropě rozmístit tisíce vojáků – kvůli zastrašení Ruska (10.2. 2016)
NATO plánuje posílit své schopnosti k odstrašení Ruska (8.2. 2016)

Zdroj: Newsweek (USA)

kko; natoaktual.cz