Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO vyloučilo kolaps afghánské vlády

Vydáno 09.10.2012

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen spolu s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím | foto: NATO Photos

NATO vyloučilo kolaps afghánské vlády

Afghánská národní armáda a policie budou od konce roku 2014 schopny zajistit bezpečnost celé své země, domnívá se Severoatlantická aliance. Mluvčí jejího civilního představitele v Afghánistánu Dominic Medley prohlásil, že schopnosti afghánských bezpečnostních sil se zlepšují každým dnem, což dokládá pokračující proces předávání jednotlivých okrsků a provincí do rukou místním silám.

Zpráva nezávislého think-tanku International Crisis Group nedávno varovala, že Afghánistán po roce 2014 čeká zničující politická krize a že vláda v Kábulu se po stažení většiny zahraničních vojsk zhroutí. NATO naopak trvá na tom, že závazky mezinárodního společenství vůči Afghánistánu trvají a budou platit i po roce 2014. Nikdo, zejména samotní Afghánci, není zainteresovaný na občanské válce v zemi, uvedl Medley.

Kam dál?
Po stažení NATO hrozí afghánské vládě pád, tvrdí studie (8.10. 2012)

Zdroj: Pakistan Tribune (Pákistán)

---

Norská ministryně: NATO ohrožují finanční potíže jeho členů

Severoatlantická aliance se musí přizpůsobit zhoršené finanční a hospodářské situaci svých členů, prohlásila norská ministryně obrany Anne-Grete Strøm-Erichsen. Podle ní musí členské státy zajistit, aby NATO dále hrálo roli "relevantní a efektivní politicko-vojenské organizace" a také aby se "dnešní ekonomická realita zítra nestala bezpečnostní krizí".

Ministryně prohlásila, že je třeba najít chytřejší způsob spolupráce a negativní dopady finanční krize kompenzovat propojováním ozbrojených sil a společnými investicemi, aby členové Aliance ze svých obranných rozpočtů získali maximum.

Kam dál?
Prioritou NATO musí být chytrá obrana, tvrdí generál (14.9. 2012)

Zdroj: IHS Jane´s (USA)

---

Ministři obrany NATO jednají o angažmá v Afghánistánu

Na programu dnešní schůzky ministrů obrany Severoatlantické aliance jsou její nejnákladnější závazky, hlavně dlouhotrvající kampaň v Afghánistánu. Po roce 2014, kdy by měla být stažena většina vojsk, by v zemi měla působit tréninková a poradenská mise. Pozornost je také věnována alianční misi KFOR v Kosovu, která funguje již třináctým rokem.

Představitelé členských zemí před setkáním podtrhli dopad hospodářských potíží západních ekonomik na obranné výdaje, který státy nutí ke společným investicím a sdílení výzbroje. Pokrok v otázce chytré obrany, jak je iniciativa nazývána, však naráží na občasnou neochotu členských států vzdát se suverenity v tak důležité oblasti, jakou je obrana. Mezi dalšími diskutovanými tématy je situace v Sýrii a eskalující boje u turecko-syrské hranice.

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

---

Romney zkritizoval Obamovu zahraniční politiku, alternativu nenabídl

Republikánský kandidát na úřad prezidenta Spojených států Mitt Romney v uceleném projevu předložil hlavní body své zahraničněpolitické koncepce. Navzdory tomu, že jednání prezidenta Baracka Obamy na mezinárodní scéně podrobil tvrdé kritice, sám příliš alternativních receptů nenabídl.

Romney, který se prezentuje jako umírněný konzervativec, se vyjádřil k nedávným útokům muslimů na americké zastupitelské úřady na Středním a Blízkém východě a v jižní Asii. Region podle něj prožívá největší bouři za celé století. Obamova administrativa prý nenese přímou zodpovědnost za smrt čtyř amerických diplomatů, avšak pomáhala vytvořit klima příhodné pro útoky.

"Je naší a prezidentovou zodpovědností užít největší sílu, kterou má Amerika k dispozici, abychom psali dějiny, ne abychom vedli z povzdálí a nechali se smýkat událostmi. 21. století může a musí být americkým stoletím," prohlásil v projevu Romney.

Kam dál?
Rozdíly v zahraniční politice Obamy a Romneyho? Značné (26.9. 2012)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

CSTO do Afghánistánu vojáky místo NATO nevyšle

Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) popřela zprávy, podle nichž hodlá po stažení aliančních vojsk z Afghánistánu do země vyslat vlastní jednotky. Generální tajemník CSTO Nikolaj Bordjuža prohlásil, že média si mylně vyložila slova jeho zástupce Valerije Semerikova. Ta prý byla vytržena z kontextu.

CSTO je vojenský blok zahrnující Arménii, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Rusko. Nedávno jeho řady opustil Uzbekistán.

Zdroj: Russia Today (Rusko)

vtr; natoaktual.cz