Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO se účastní námořního cvičení v Izraeli

Vydáno 31.05.2018

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO se účastní námořního cvičení v Izraeli

Společné námořní cvičení Severoatlantické aliance a izraelské armády probíhá na severu Izraele. Do přístavního města Haifa dorazily britský torpédoborec HMS Duncan a španělská fregata Victoria. Je to vůbec poprvé, kdy španělská bojová loď kotví v izraelském přístavu. Součástí cvičení jsou i setkání vysokých představitelů námořnictva NATO a jejich izraelských protějšků.

Společné cvičení „potvrzuje závazek NATO ke strategickému partnerství s izraelským námořnictvem a k udržení stability v regionu,“ řekla mluvčí izraelské armády. Izrael je součástí inciativy Středomořského dialogu NATO spolu s dalšími šesti zeměmi v oblasti.

Kam dál?
Velitel izraelských sil se setkal s vrchním velitelem NATO (13.11. 2017)

Zdroj: Middle East Monitor (Velká Británie)

---

Rusko a Bělorusko chtějí zlepšit vztahy s NATO

Ministři zahraničí Ruska a Běloruska se shodli, že budou pracovat na zlepšení vztahů se Severoatlantickou aliancí. „Rozhodli jsme se hledat způsoby, jak zlepšit vztahy v souladu s politickými dokumenty, které byly přijaty v 90. letech na konci studené války,“ uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po setkání se svým běloruským protějškem Vladimirem Makejem.

Podle ruského ministra však obě země znepokojuje narůstající aktivita NATO v blízkosti jejich hranic, především v Polsku a v Pobaltí. „Oslabuje to důvěru a společné porozumění v Evropě a také to vede k fragmentaci evropského bezpečnostního prostoru,“ okomentoval situaci Lavrov.

Kam dál?
Rusko je připraveno reagovat na expanzi infrastruktury NATO, tvrdí Kreml (29.5. 2018)

Zdroj: TASS (Rusko)

---

Omezení amerického vývozu mohlo vést Turecko k nákupu S-400

Přísná regulace amerického vývozu zbraní mohla být příčinou kontroverzního tureckého nákupu protiraketového systému S-400 z Ruska, domnívá se tajemnice pro vzdušné síly na ministerstvu obrany USA Heather Wilson. Podle ní toto rozhodnutí Turecka nesouvisí přímo se Severoatlantickou aliancí, ale právě s příliš přísnou kontrolou vývozu z USA. Problémy s exportem z USA se netýkají jen Turecka, ale i dalších spojenců, kteří proto musí hledat jiné alternativy.

Turecké rozhodnutí může podle Wilson způsobit operační problémy, jako je tomu v případě stíhaček F-35, které mají USA Turecku dodat v průběhu tohoto roku. „Nechtěli bychom mít tyto letouny v blízkosti systému S-400. Proto diskuze s Tureckem stále pokračují,“ prohlásila ministryně.

Kam dál?
Turecko vyhrožuje USA kvůli zákonu, který má zastavit obchod se zbraněmi (10.5. 2018)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

Firma Airbus dodá NATO novou komunikační infrastrukturu

Firma Airbus získala zakázku na projekt nové komunikační infrastruktury Severoatlantické aliance. Smlouva za čtyřicet milionů eur zajišťuje účast Airbusu v první fázi projektu s možností jejího prodloužení. Nová infrastruktura nahradí starý komunikační systém, který poskytuje chráněné spojení mezi velitelskou strukturou NATO a členskými státy. První fáze projektu by měla být uzavřena koncem roku 2019.

Airbus má v rámci projektu dodat moderní komunikační systém se zvýšenou kapacitou a kvalitou služeb. Systém by měl také umožnit přenos neutajovaných hlasových služeb namísto starých telefonních přístrojů.

Zdroj: Military Embedded Systems (USA)

---

Jednání Rady NATO-Rusko má za cíl rozptýlit napětí

Zástupci Severoatlantické aliance by se měli setkat s představiteli Ruska na jednání Rady NATO-Rusko. Na schůzce bude diskutován konflikt na Ukrajině, napětí ohledně vojenských cvičení a další témata. Jednání je součástí dvojího přístupu NATO k Rusku, který kombinuje silný obranný postoj a „smysluplný dialog“, uvedl představitel Aliance. Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se vyjádřil, že toto setkání s Ruskem by mohlo přispět ke snížení napětí a rizika vzniku nechtěného vojenského střetnutí.

Aliance jednání Rady NATO-Rusko kvůli ruské agresi na Ukrajině na dva roky pozastavila. K obnovení styků došlo v roce 2016 a letos se jedná o první setkání Rady NATO-Rusko.

Kam dál?
Aliance se připravuje na jednání Rady NATO-Rusko (27.4. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

kpa; natoaktual.cz