natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Alianční zájem o Atlantik by mohl zachránit základnu v norském Andoya

    10. května 2018  16:19

    Trojice nových letounů F-35 norských vzdušných sil | foto: Forsvarets

    Alianční zájem o Atlantik by mohl zachránit základnu v norském Andoya

    Norská vláda plánovala opuštění letecké základny Andøya, Severoatlantická aliance ale možná tento krok zvrátí. Norský parlament rozhodl, že základna bude uzavřena poté, co budou uvedena do provozu nová průzkumná letadla Poseidon P8 v letech 2021 až 2022. Tato letadla by už měla operovat z jižněji položené základny Evenes, což má podle parlamentu přinést především úspory norské armády.

    Podle informací norského tisku má ovšem letecká základna Andøya přesto zůstat v provozu. „Po reorganizaci vojenské infrastruktury na letišti Bodø a kvůli omezeným možnostem Evenes a Bardufoss bude mít Andøya stěžejní význam pro případné rozmístění spojeneckých sil na severním křídle NATO v případě krize nebo ozbrojeného konfliktu,“ uvádí utajovaný dokument, který se dostal k norským novinářům.

    Kam dál?
    V říjnu se uskuteční největší cvičení NATO na norském území od konce studené války (18.4. 2018)

    Zdroj: The Independent Barents Observer (Norsko)

    ---

    Turecko vyhrožuje USA kvůli zákonu, který má zastavit obchod se zbraněmi

    Spojené státy americké svým zákonem, který má omezit prodej zbraní Turecku, ohrožují dokončení všech sjednaných zakázek mezi Tureckem a USA, tvrdí Ankara. Diplomaté USA naopak věc nevidí tak černě, nemůže podle nich učinit konec dlouhodobé obranné a bezpečnostní alianci mezi oběma zeměmi.

    Pokud by Spojené státy připravovaný zákon přijaly, Turecko je připraveno k odplatě. „Pokud na nás Spojené státy uvalí sankce nebo udělají nějaký podobný krok, Turecko se bude mstít. USA budou muset od tohoto kroku ustoupit,“ řekl turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavuşoğlu. „Turecko a USA jsou blízkými spojenci od padesátých let. Během této doby nastaly lepší i horší časy pro obchod se zbraněmi. Nikdy se ale naše vojenské vazby nezpřetrhaly,“ oponuje diplomacie USA.

    Kam dál?
    Stoltenberg: K pochopení strategického významu Turecka stačí pohled na mapu (30. 4.2018)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Rumunsko pořádá rozsáhlé spojenecké cvičení námořnictva v Černém moři

    Námořní jednotky ze sedmi členských států a druhá námořní skupina NATO (SNMG 2) cvičí své schopnosti a bojové dovednosti v Černém moři v rámci cvičení Sea Shield, kterého se celkově účastní 21 vojenských lodí, deset letadlových lodí, jedna ponorka a 2 300 námořníků.

    „Organizací a pořádáním tohoto cvičení přispívá rumunské námořnictvo spolu s dalšími spojeneckými silami k pevné spolupráci v oblasti Černého moře a k neustálému zlepšování postupů, které zaručují bezpečné námořní aktivity,“ prohlásil kontradmirál Daniel Capatina, který na cvičení dohlíží.

    Kam dál?
    NATO oznámilo vznik nového námořního velitelství v Norfolku (7.5. 2018)

    Zdroj: Business Review (Rumunsko)

    ---

    Merkel: Stav bundeswehru je neuspokojivý

    Německá kancléřka Angela Merkel prohlásila, že „stav bundeswehru je neuspokojivý“ a vidí, že ozbrojené síly v mnoha směrech strádají. „Co se týče bundeswehru, musíme jít kupředu,“ zdůraznila Merkel, podle níž by měl rozpočet na obranu nepochybně růst. Kde by se na to měly vzít peníze, kancléřka neuvedla.

    Mezi léty 2013 až 2017 bylo do bundeswehru a jeho vybavení investováno pětkrát více prostředků než v předchozím volebním období. Tyto investice se ovšem projeví až v dlouhodobém horizontu. „Jedná se o procesy, které trvají celou dekádu,“ dodala Merkel.

    Kam dál?
    Bundestag možná brzy schválí první ozbrojené drony pro bundeswehr (6.4. 2018)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Německo využije vyšší příjem z daní na zvýšení výdajů na obranu

    Příjmy Německa z daní budou vyšší, než se původně očekávalo, což dává vládě prostor s přebytečnými prostředky volně naložit. Část z nich chce vláda podle německého ministra financí Olafa Scholze alokovat do výdajů na obranu. Německá armáda je totiž po letech škrtů v obranném rozpočtu v žalostném stavu. Německo v současnosti dává na obranu jen 1,3 procenta HDP oproti 2 procentům, ke kterým se zavázalo.

    Americký prezident Donald Trump opakovaně Německo za nedodržení závazku ohledně výdajů na obranu kritizoval a nabádal ministryni obrany Ursulu von der Leyen k prosazování vyšších požadavků na výdaje, než které byly původně navrženy. Scholz je nyní při přípravách státního rozpočtu nakloněn tomu, aby alespoň část přebytečných prostředků připadla právě ministerstvu obrany.

    Kam dál?
    Německé vládní strany se neshodují na financování armády (30.4. 2018)

    Zdroj: Handelsblatt (Německo)

    abo; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media