natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO: Patrioty na syrské hranici uvedeny do provozu

  28. ledna 2013  19:05

  Systém Patriot | foto: NATO Photos

  NATO: Patrioty na syrské hranici uvedeny do provozu

  První ze šesti baterií raket Patriot umístěných v Turecku proti případnému útoku ze Sýrie byla uvedena do provozu. Baterie "je nyní funkční a pod velením NATO," uvedla Severoatlantická aliance na svých internetových stránkách. "Ostatních pět baterií bude funkčních během několika dní," píše se dále ve zprávě. Aliance zopakovala, že rozmístění raket je pouze pro obranné účely a "nebude v žádném případě podporovat bezletovou zónu nebo jakékoliv útočné operace".

  Turecká vláda tvrdí, že baterie potřebuje na posílení bezpečnosti podél své 900 km dlouhé hranice se Sýrií. Ta údajně vlastní několik stovek balistických střel schopných nést chemické hlavice.

  Kam dál?
  Střely Patriot už střeží turecké území před Sýrií, spojení mají zajišťovat Češi (26.1. 2013)
  NATO v Turecku aktivuje Patrioty (24.1. 2013)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Afghánistán: Deset mrtvých po explozi bomby

  Minimálně deset lidí, z toho osm policistů, bylo zabito při výbuchu bomby v Kandaháru na jihu Afghánistánu. Místní policie uvedla, že její lidé jeli zneškodnit bombu. Na místě zadrželi tři podezřelé. Při cestě zpět byli ale policisté zasaženi jiným zařízením zahrabaným na silnici.

  Zatím není jasné, kdo je za útok zodpovědný. S podobnými útoky jsou ale spojováni talibanští povstalci, kteří jimi poslední dobou sužují zemi.

  Při dalších víkendových incidentech sebevražedný útočník na motorce zabil policistu s civilistou a jiný s autem zaútočil na konvoj NATO, při čemž zemřelo pět civilistů.

  Kam dál?
  Při útoku na konvoj NATO v Afghánistánu bylo zabito pět civilistů (25.1. 2013)
  NATO pomohlo v Afghánistánu odrazit útok Talibanců (22.1. 2013)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  USA poskytnou vzdušné tankery na pomoc Francouzům v Mali

  Spojené státy budou doplňovat palivo francouzským stíhačkám ve válce proti islamistickým ozbrojencům v Mali. Americký ministr obrany Leon Panetta oznámil svému francouzskému protějšku Jean-Yvesovi Le Drianovi, že Pentagon je připraven poskytnout vzdušné tankery na pomoc francouzským jednotkám v Mali.

  Vláda Baracka Obamy již dříve podpořila francouzskou intervenci a odsouhlasila sdílení informací a poskytnutí přepravních letadel. Washington ale u posledního rozhodnutí váhal kvůli obavě, že by mohl být zatažen do konfliktu, který nemá jasný konec.

  Kam dál?
  Americká přepravní letadla pomohou francouzským jednotkám v Mali (18.1. 2013)
  Africké Mali je podle USA klíčem v boji proti al-Káidě (15.1. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Francouzské a maliské jednotky ovládly letiště v Timbuktu

  Po dobytí letiště v Timbuktu se francouzští a maliští vojáci připravují na znovuzískání historického centra města. "Francouzské a maliské jednotky obsadily letiště a velmi brzo se přesuneme do Timbuktu a budeme podobně pokračovat na celém severu země," informoval maliský kapitán Tiemoko Konaté. Také uvedl, že armáda se "nesetkala s žádným odporem".

  K dalšímu posunu vojáků došlo den poté, co se Francouzům a Malijcům podařilo obsadit Gao, město na východ od Timbuktu. Právě to je považováno za zatím největší úspěch operace proti radikálům, kteří posledních deset měsíců ovládali sever země.

  Islamisté v loňském roce spojili síly s etnickými Tuaregy, kteří usilují o osamostatnění severní části země. Společně pak obsadili Kidal, Gao a Timbuktu.

  Kam dál?
  Francouzští vojáci v Mali zastavili postup al-Káidy (14.1. 2013)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Polsko posílí svou pomoc Africe

  Polsko se v rámci svého programu humanitární pomoci v zahraničí bude v roce 2013 soustředit na východní Afriku. V prohlášení to oznámilo polské ministerstvo zahraničí. Podle náměstkyně ministra zahraničí Katarzyny Pelczynské-Nalecz, která v lednu navštívila Keňu a Rwandu, "není Polsko díky aktivní rozvojové spolupráci ve východní Africe anonymním partnerem". "Peníze daňových poplatníků jsou využívány dobře a pomáhají zlepšit situaci těch nejzranitelnějších," zdůraznila Pelczynska-Nalecz.

  V roce 2012 vynaložilo Polsko ve východní Africe na 6,5 milionu zlotých. V roce 2009 bylo ve městě Kibeho ve Rwandě s polskou pomocí otevřeno centrum pro slepé děti. To se má nyní rozšířit o vzdělávání. V Keni zase Poláci školí učitele na deseti školách v chudinských čtvrtích Nairobi.

  Zdroj: thenews.pl (Polsko)

  ber; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media