Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Norsko zvažuje vyslání vojáků na pomoc Mali v rámci mise EU

22. ledna 2013  21:35
Norská ministryně obrany Grete Faremo (uprostřed) a její dánská kolegyně Gitte Lillelund Bech | foto: NATO Photos

Norsko zvažuje vyslání vojáků na pomoc Mali v rámci mise EU

Norsko zvažuje možnosti zapojení do mise Evropské unie v Mali, která má pomoci s výcvikem tamních vojáků a s podporou francouzských jednotek v boji proti islamistům.

Norsko, které není členem EU, obdrželo neformální žádost od sousedního Švédska, aby přispělo armádními důstojníky a instruktory, oznámila mluvčí norského ministerstva obrany Elisabeth Kjaer.

Zatímco vláda se ještě musí rozhodnout, ministr zahraničí Espen Barth Eide a ministryně obrany Anne-Grete Stroem-Erichsen se k případné účasti v misi staví kladně. "Je to o stabilizaci regionu. Vojenská spoluúčast je pouze jedním z prvků. Snaha o vytvoření stabilních států, podpora právního státu a budování institucí jsou také důležitými elementy," prohlásil mluvčí norského ministerstva zahraničí.

Evropská unie se rozhodla urychlit rozmístění své výcvikové mise v Mali a vyčlenila 50 miliónů eur na podporu africkým vojákům.

Kam dál?
Polsko jedná o účasti ve výcvikové misi EU v Mali (17.1. 2013)
Mezinárodní společenství podporuje misi v Mali (15.1. 2013)

Zdroj: BusinessWeek (USA)

---

Vojenský zásah v Mali jen zhorší situaci v regionu, varuje egyptský prezident

Při setkání arabských lídrů v Rijádu egyptský prezident Muhammad Mursí prohlásil, že nesouhlasí s vojenskou operací v Mali proti islamistickým povstalcům. "Neschvalujeme vojenskou intervenci v Mali, protože to bude mít za následek jen zhoršení situace v regionu," řekl prezident. Podle něj by každý zákrok v Mali "měl být mírový" a vyzval k financování "vývoje" v zemi. "Neuznáváme extremismus, násilí nebo agresi vůči civilistům a také nechceme další krveprolití," doplnil Mursí.

Francouzským a maliským jednotkám se mezitím již podařilo získat zpět klíčová města Diabaly a Douentza na severu země. Africké státy se nyní připravují na vojenský zásah v Mali, jež schválila také OSN, na který bude nicméně potřeba částka až 200 miliónů eur.

Kam dál?
Francouzští vojáci v Mali zastavili postup al-Káidy (14.1. 2013)
Rada bezpečnosti vyzvala k urychlení nasazení vojenských sil v Mali (11.1. 2013)

Zdroj: Egypt Independent (Egypt)

---

Patrioty v Turecku jsou znakem odstrašení, říká německý velitel

Nasazení baterií raket Patriot v Turecku je ze strany NATO jasným znakem odstrašení, řekl velitel německého protiraketového systému Marcus Ellermann v jihotureckém přístavu Iskenderun, kam loděmi dopraveny rakety Patriot z Německa a Nizozemí.

"Doufáme, že mise nebude trvat příliš dlouho. Jde totiž o jasný signál odstrašení ze strany systému integrované protivzdušné obrany NATO," uvedl Ellermann. "Pokud ovšem budeme požádáni, zůstaneme déle," dodal německý velitel v rozhovoru pro tureckou televizní stanici NTV s tím, že systém bude aktivní během několika dní.

Spojené státy, Německo a Nizozemí dodají do Turecka každý po dvou bateriích Patriotů. Ankara požádala Severoatlantickou alianci o pomoc při posílení protivzdušné obrany v souvislosti s možným útokem ze Sýrie.

Kam dál?
Rozmisťování amerických Patriotů v Turecku začalo (7.1. 2013)
NATO rozmístí u syrských hranic v Turecku protiraketové střely Patriot (4.12. 2013)

Zdroj: People’s Daily (Čína)

---

Turecká policie zatkla protestanty proti Patriotům

Turecká policie zatkla 25 demonstrantů po té, co se během protestů proti nasazení aliančních protiraketových systémů u turecko-syrské hranice pokusili proniknout do vojenské základny v Adaně, kde američtí vojáci montují dvě baterie raket Patriot.

Protesty se konaly také v Ankaře před velvyslanectvím USA, kde demonstranti kritizovali "tureckou intervenční politiku vůči Sýrii". Také Sýrie odsoudila turecký plán na rozmístění raket podél své hranice a nazvala to projevem provokace.

Podle Severoatlantické aliance budou raketové systémy funkční začátkem února.

Kam dál?
NATO: Patrioty v Turecku budou v provozu během února (15.1. 2013)
Turci protestovali proti raketám NATO (28.12. 2012)

Zdroj: Press TV (Írán)

---

NATO pomohlo v Afghánistánu odrazit útok Talibanců

Vojáci Severoatlantické aliance pomohli osvobodit kábulskou policejní budovu od skupiny pěti talibanských atentátníků. Během útoku, který trval osm hodin, zemřeli tři policisté, další dva byli zraněni a s nimi šest civilistů. K odpovědnosti za útok se posléze Taliban přihlásil.

"Několik vojáků ISAF pomáhalo afghánským složkám, ale jednalo se především o poradenskou roli. V čele byli příslušníci afghánských sil," uvedl mluvčí ISAF generál Günter Katz.

"Taliban svůj boj prohrává. Těmito útoky se jen snaží přilákat média, proto je provádějí ve městech a zalidněných oblastech, kde budou trpět hlavně civilisté," dodal Katz a pochválil afghánské bezpečnostní síly za protiúder.

Afghánská policie a další bezpečnostní síly jsou stále častěji terčem útoků Talibanu. Mají totiž větší a větší roli v boji proti povstalcům.

Kam dál?
Polské jednotky zmařily bombový útok Talibanu (28.11. 2012)
Víkendový útok na Kábul afghánské síly odrazily (16.4. 2012)

Zdroj: The Australian (Austrálie)

ber; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.