NATO navrhuje nová protiteroristická opatření, aby uklidnilo své jižní členy
Návrhy na nová opatření, které se chystá Severoatlantická aliance přijmout, míří na zajišťování bezpečnosti na Blízkém východě a v severní Africe, a zmírňují tak obavy Itálie, Španělska a dalších jižních členů Aliance, že pozornost zaměřená na Rusko výrazně převyšuje další strategické cíle NATO. Opatření navrhují vytvořit výcvikové mise v severní Africe a na Blízkém východě.
„Mezi těmi, kteří pozornost upírají na Východ, a mezi těmi, kteří se soustřeďují na Jih, existuje určité napětí,“ říká Fabrice Pothier, bývalý vysoký úředník NATO. „Co se týče Jihu, není tu tak široká shoda, protože zde nebyla cítit taková naléhavost jako v případě Ruska. Nebylo ani jasno v tom, co by mělo NATO dělat,“ dodal Pothier.
Podle aliančních představitelů jsou výcvikové mise nejlepším způsobem boje proti teroristickým hnutím, jelikož posilují vlády partnerských států. Zároveň vyhoví požadavkům středomořských aliančních zemí a Spojených států, které se chtějí více soustředit na boj s terorismem.
Kam dál?
Rusko se snaží vytlačit NATO z Baltu, říká estonský ministr obrany (11.5. 2018)
Zdroj: The Wall Street Journal (USA)
---
Čím dál více členů NATO dodržuje závazek vydávat 2 % HDP na obranu
Členské státy Severoatlantické aliance začaly zvyšovat své výdaje na obranu. Toto zvyšování začalo v roce 2015 poté, co se členské státy zavázaly na summitu NATO ve Varšavě, že budou během následujících deseti let zvyšovat své výdaje na obranu až na potřebná dvě procenta. Dvouprocentní cíl byl stanoven již v roce 2002, tehdy ovšem pouze nezávazně, což se změnilo v roce 2014 poté, co ruská anexe Krymu přinesla naléhavost řešení vojenské situace v Evropě.
Celkově narostly výdaje členských států NATO o 1,8 % v roce 2015 a o 3,3 % v roce 2016 a předpokládá se, že v roce 2017 činil 4,3 procenta. Podíl na tomto úspěchu připisuje generální tajemník NATO Jens Stoltenberg i americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který často kvůli nedostatečným výdajům ostatní členské státy kritizuje.
Kam dál?
Trump kritizuje členy NATO, kteří nezvyšují výdaje na obranu (18.5. 2018)
Zdroj: The Fiscal Times (USA)
---
Britští piloti přiletí se stíhačkami F-35 do Velké Británie
Čerstvě vycvičení piloti britského královského letectva se na základně námořnictva Spojených států v Jižní Karolíně připravují na let přes Atlantik, kterým přesunou své stíhačky F-35 do Velké Británie. Přesunem stíhaček na letiště v Marhamu ale úkol nekončí. Piloti RAF a mechanici budou muset pracovat na splnění klíčového cíle – plné operační schopnosti – do konce tohoto roku.
Kam dál?
Letouny RAF budou opět hlídkovat nad Černým mořem (25.4. 2018)
Zdroj: Defense News (USA)
---
V Afghánistánu je vidět pouze malý pokrok, uvádí zpráva
Strategie Donalda Trumpa pro jižní Asii vykazuje pouze málo známek pokroku, uvádí se ve zprávě amerického vládního inspektora pro Afghánistán. Přestože afghánské bezpečnostní složky zaznamenaly podle zprávy určitý pokrok, Tálibán i nadále pokračuje ve svých ozbrojených útocích. „Dostupná data ukazují určité známky pokroku a během (sledovaného) čtvrtletí provedly teroristické organizace Tálibán a Islámský stát operující z Iráku a Sýrie útoky v Kábulu, při kterých zemřely stovky lidí,“ uvádí se v průvodním vyjádření ke zprávě.
Spojené státy oficiálně prezentují na situaci v Afghánistánu optimistický pohled. Generál John Nicholson, který velí americkým a mezinárodním ozbrojeným silám v Afghánistánu, v listopadu řekl, že se situace v zemi obrátila k lepšímu. Podle mluvčího Pentagonu plukovníka Roberta Manninga americká armáda pokrok v Afghánistánu spatřuje.
Kam dál?
Afghánští senátoři požadují ukončení spolupráce s USA a NATO (21.5. 2018)
Tálibán zaútočil na největší město západního Afghánistánu (16.5. 2018)
Zdroj: Reuters (USA)
---
V Německu se znovu diskutuje o nákupu dronů pro bundeswehr
Už po léta se největší německé politické strany CDU a SPD přou ohledně nákupu bojových dronů. Přestože je většina německých obyvatel stále proti takovému nákupu, má se nyní uskutečnit. Obchod je považován za jeden z největších projektů současné německé ministryně obrany Ursuly von der Leyen. Ta chce pronajmout drony typu Heron TP od Izraele za téměř 900 milionů eur. Ty by nebyly vybaveny zbraněmi. Rozpočtový výbor parlamentu bude tuto částku projednávat nejspíše v červnu. Von der Leyen chtěla uzavřít smlouvu už loňské léto, tehdy ale její uzavření na poslední chvíli zablokovala opoziční SPD ve spolkovém sněmu.
Kam dál?
Bundestag možná brzy schválí první ozbrojené drony pro bundeswehr (6.4. 2018)
Zdroj: n-tv (Německo)