Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Po redukci jednotek NATO vzrostla v Afghánistánu chudoba

11. května 2018  12:08
Mladý farmář v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Po redukci jednotek NATO vzrostla v Afghánistánu chudoba

Stažení bojové mise Severoatlantické aliance z Afghánistánu v roce 2014 vedlo v zemi k prudkému nárůstu chudoby. Více než polovina populace nyní žije pod hranicí chudoby, uvádí národní průzkum. V letech 2016-17 nemělo zhruba 55 % Afghánců ani dolar denně pro pokrytí nákladů na stravu, oděv, přístřeší nebo vzdělání, tvrdí výsledky průzkumu životních podmínek v Afghánistánu mezi zhruba 21 000 domácnostmi provedený afghánským statistickým úřadem. V letech 2011-12 se cifra pohybovala na hodnotě 38 %, zatímco v období 2007-08 byla na úrovni 34 %.

„Vysoká míra chudoby je výsledkem stagnujícího ekonomického růstu, rostoucích demografických tlaků a zhoršující se bezpečnostní situace související s již tak zbídačeným hospodářstvím a společností, kde lidský kapitál a živobytí byly erodovány desítkami let bojů a nestability,“ napsal představitel Světové banky v Afghánistánu Shubham Chaudhuri.

Kam dál?
NATO posiluje výcvikovou misi a vyhlíží mír v Afghánistánu (26.4. 2018)

Zdroj: Euractiv (Velká Británie)

---

Litva podporuje Ukrajinu na cestě do NATO a EU

Podporu Ukrajině v jejím směřování do Severoatlantické aliance a Evropské unie vyjádřil jednohlasně přijatou deklarací litevský parlament. „Ukrajinské aspirace na ochranu sebe sama před agresorem a znovuzískání okupovaných území, stejně jako vytvoření bezpečného, prosperujícího a evropského státu přibližujícího se NATO a EU, jsou také strategickými cíli Litvy. Litva vyzývá Polsko a Ukrajinu ke společnému postoji a učinění všeho možného pro stanovení tohoto cíle coby nejdůležitější ambice všech našich partnerů na Západě,“ uvádí deklarace.

Dokument dále připomíná, že je nezbytné nejen zastavit agresi Ruska na Ukrajině, ale také investovat do vytvoření úspěšného státu na východní hranici Evropy.

Kam dál?
USA podporují snahu Ukrajiny o členství v NATO (27.4. 2018)

Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

---

Rusko se snaží vytlačit NATO z Baltu, říká estonský ministr obrany

Obtěžováním bojových lodí Severoatlantické aliance se Rusko jasně snaží dotlačit NATO k opuštění Baltského moře, míní estonský ministr obrany Jüri Luik. Ruské bojové lodě obtěžují plavidla NATO pronásledováním nebo plavbou v jejich těsné blízkosti, řekl Luik a zmínil také nízké průlety ruských letounů nad loděmi Aliance. „Děje se tak v mezinárodních vodách. Jedná se o porušení dobrých námořních zvyků,“ prohlásil ministr.

Probíhá také rozsáhlé vyzbrojování ruských jednotek, které je zcela neodůvodněné a spolu s rozvíjeným systémem pro přesun jednotek značí agresivitu v našem regionu, varoval Luik.

Kam dál?
Rusko využívá Sýrii ke svému posilování ve Středozemním moři, říká NATO (9.5. 2018)

Zdroj: Baltic Times (Lotyšsko)

---

Finsko a Švédsko prohlubují obrannou spolupráci s USA

Ve Washingtonu proběhne schůzka ministrů obrany Finska, Švédska a Spojených států. Jussi Niinistö, Peter Hultqvist a James Mattis prodiskutují téma vojenské spolupráce tří zemí a celkovou situaci na poli bezpečnostní politiky, uvedlo tiskové prohlášení finského ministerstva obrany. Ministři dále podepíší prohlášení, které „doplňuje a spojuje“ dřívější dohody, jeho cílem je zajistit, aby nedošlo k překrývajícím se aktivitám a soutěživým situacím v průběhu mezinárodních vojenských manévrů a výcviku, dodalo ministerstvo.
„Nová dohoda zjednodušuje řízení rostoucího množství (vojenských) cvičení a usnadňuje výměnu informací mezi zeměmi,“ míní finský výzkumník a odborník na bezpečnostně-zahraniční politiku USA Charly Salonius-Pasternak.

Kam dál?
NATO zdůrazňuje zvýšený zájem Kremlu o Švédsko a Finsko (1.2. 2018)
Švédská armáda chce zdvojnásobit obranný rozpočet do roku 2035 (26.2. 2018)

Zdroj: Uutiset (Finsko)

---

Srbský prezident oceňuje podporu Ruska a usiluje o pomoc s Kosovem

Prvním zahraničním gratulantem ke znovuzvolení ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi se stal srbský prezident Aleksandar Vučić, který usiluje o pokračující podporu Moskvy v záležitosti Kosova. Vučić zopakoval odmítavý postoj k členství své země v Severoatlantické alianci.

Spolu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem byl prezident Vučić jediným vysoce postaveným zahraničním hostem vojenské přehlídky na Rudém náměstí připomínající Den vítězství. „V rámci Organizace spojených národů nemůže být dosaženo žádného řešení (v otázce Kosova) bez souhlasu Ruska, v tomto smyslu bude Rusko velmi aktivně monitorovat naše jednání a bude včas reagovat,“ prohlásil srbský prezident.

Kam dál?
Srbská premiérka se sešla s předsedou Parlamentního shromáždění NATO (20.4. 2018)

Zdroj: The Irish Times (Irsko)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.