natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Vzpoura zaměstnanců Googlu kvůli armádnímu projektu roste

    16. května 2018  23:07

    Vizualizace amerického raketoplánu X-37B. Ilustrační foto. | foto: US Air Force

    Vzpoura zaměstnanců Googlu kvůli armádnímu projektu roste

    Zhruba 4 000 zaměstnanců Googlu údajně podepsalo petici, která začala mezi zaměstnanci kolovat asi před třemi měsíci. Petice přišla s požadavkem, aby se internetový gigant zdržel využívání umělé inteligence za účelem vylepšování schopností armádních dronů.

    „Myslíme si, že by Google neměl být zapojen do obchodu s válkou,“ píše se v petici, která se dostala na veřejnost. „Proto žádáme, aby byl projekt Maven zrušen a aby Google navrhl, publikoval a zavázal se k jasné politice, že ani Google ani jeho smluvní partneři nikdy nebudou vytvářet vojenské technologie,“ stojí v petici. Google se k obvinění svých zaměstnanců, která se týkají projektu Maven, který má sloužit ministerstvu obrany pro rozpoznávání lidí a objektů zachycených na videích z dronů, zatím nevyjádřil.

    Zdroj: France24 (Francie)

    ---

    Pawlikowski: Vojenské satelity budou menší a mobilnější

    Když měla v roce 2005 generálka Ellen Pawlikowski na starost komunikační systémy vojenských satelitů, nebyla podle ní „schopnost přežití (těchto satelitů) vůbec tématem“.

    „Předpokládalo se, že pokud tam nahoru umístíte satelit, nebude jeho činnost ničím rušena. To už dnes neplatí,“ říká tato dnes čtyřhvězdičková americká generálka. Elektronické rušení nebo přetížení vzbuzovalo pozornost vždy. Dnes však obava z toho, že satelity budou čelit útokům, získala nový rozměr v návaznosti na varování zpravodajské komunity, že světové mocnosti vyvíjejí pokročilé „proti-vesmírné“ technologie.

    Předpoklad, že vesmír je novým bojištěm, dnes řídí „zásadní změnu“ v tom, jak jsou systémy navrhovány a vyvíjeny, říká Pawlikowski. „Satelitní komunikace nemohou pouze poskytovat špičkovou komunikaci. Musí být schopny odolat útoku.“ Zatímco hrozby narůstají, náklady na vyslání satelitů na oběžnou dráhu klesají. „Tyto dvě věci určují změnu ve způsobu, jak se budeme chovat ve vesmíru. Velikost satelitů se změní. Mobilita satelitů se změní.“

    Kam dál?
    Trump podporuje založení „vesmírných sil“ armády USA (2.5. 2018)

    Zdroj: SPACENEWS (USA)

    ---

    Kolik Spojené státy utratily v boji proti terorismu od 11. září?

    Mezi léty 2002 a 2017 utratily Spojené státy 16 procent svého diskrečního rozpočtu za boj proti terorismu. Financování boje proti terorismu – široký pojem, který zahrnuje vnitřní bezpečnostní opatření, mezinárodní programy a války v Afghánistánu, Iráku a Sýrii – stálo USA v tomto období dohromady 2,8 biliard dolarů, uvádí nová studie Stimson Center.

    Po zprůměrování této částky vychází na každý rok útrata 186,6 miliard dolarů. To je pro srovnání více než tvoří celkové výdaje na obranu Ruska, Indie a Jižní Korey za rok 2017 dohromady. Tento roční průměr zároveň převyšuje i roční průměry z dob korejské a vietnamské války. Nejvyšší výdaje - 260 miliard dolarů – zaznamenaly Spojené státy v roce 2008.

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Severní Korea hrozí zrušením plánované schůzky s USA

    Severní Korea vyhrožuje zrušením plánovaného summitu mezi prezidenty Donaldem Trumpem a Kim Čong-unem, který je naplánovaný na 12. června v Singapuru. Spojené státy by podle Severní Korey měly zvážit osud nadcházející schůzky ve světle toho, co nazývá „provokativní vojenské rozruchy s Jižní Koreou“, uvedla státní severokorejská tisková agentura. Severokorejské výhrůžky přicházejí kvůli vojenskému cvičení Jižní Koreje a Spojených států.

    „Jsme si vědomi, co o tom jihokorejská píší. Spojené státy nicméně to, co Severní Korea prohlašuje, prozkoumají samostatně a budou v této věci nadále úzce spolupracovat se svými spojenci,“ vyjádřila postoj Spojených států Sarah Sanders, mluvčí Bílého domu.

    Zdroj: CNN (USA)

    ---

    Tálibán zaútočil na největší město západního Afghánistánu

    Bojovníci Tálibánu zaútočili na západoafghánské město Farah z několika směrů a pokouší se toto provinční město obsadit. Útočníci překonali množství bezpečnostních kontrolních stanovišť ve městě a mezi stranami proběhly těžké boje. Přestože přesné číslo obětí není dosud známo, jejich počet je vysoký. Farah sousedí s provincií Hílmand, kde Tálibán kontroluje několik distriktů. Severoatlantická aliance uvedla, že kolem Farahu krouží několik jejích letounů A-10.

    Tálibán má nyní pod kontrolou několik částí města, tvrdí místní zákonodárce Samihullah Samim. Pokud Tálibán získá město pod kontrolu, do města se nahrnou další bojovníci ze sousedních provincií. „Pokud nedokážou bezpečností složky získat zpátky kontrolu nad městem do konce dne, pak bude její znovuzískání v dohledné době velmi obtížné,“ řekl Samim.

    Kam dál?
    Tálibán zahajuje každoroční ofenzivu v Afghánistánu (25.4. 2018)

    Zdroj: Al-Džazíra (Katar)


    abo; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media