Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO je o krok blíž k nabídnutí členství Černé Hoře

Vydáno 01.12.2015

Ministři zahraničí zemí NATO na schůzce v Bruselu. Ilustrační foto. | foto: 3. strážní rota BAF

NATO je o krok blíž k nabídnutí členství Černé Hoře

Tento týden na setkání v Bruselu rozhodnou alianční ministři zahraničí, zdali v červenci na summitu NATO ve Varšavě bude oficiálně nabídnuto členství v NATO Černé Hoře. Jednalo by se tak o první rozšíření Aliance od roku 2009. Aby k tomu došlo, všichni ministři musí souhlasit. „Pozvání Černé Hory k přístupu do NATO by bylo historickým milníkem, který by potvrdil náš závazek vůči západnímu Balkánu a politiku otevřených dveří,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Žádost Černé Hory o vstup do Severoatlantické Aliance se stala zdrojem napětí mezi Moskvou a západními spojenci. Rusko považuje vstup Černé Hory do Aliance za strategickou výhrůžku. Podle představitelů NATO poslalo Rusko několika členským zemím NATO dopisy, ve kterých varuje, že přijetí Černé Hory do NATO destabilizuje celý region a ničemu nepomůže. „Chápu pohled Ruska na celou situaci, ale toto není o Rusku. Tady se jedná o Černou Horu, která je mimochodem od Ruska vzdálená stovky mil,“ poznamenal americký vyslanec při NATO Douglas Lute.

Kam dál?
Černá Hora vysvětluje Rusku, že vstup do EU a NATO je její strategickou prioritou (23.11. 2015)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

NATO bude jednat o financování afghánských sil v letech 2018-2020

Předpokládá se, že afghánské bezpečnostní složky dostanou finanční podporu i během let 2018 až 2020. „Začneme pracovat na tom, abychom zajistili financování afghánských bezpečnostních složek od roku 2018 do roku 2020,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Před několika lety na summitu v Chicagu jsme přislíbili, že budeme financovat afghánské bezpečnostní složky. Tento závazek však končí v roce 2017. Musíme proto rozhodnout o pokračování tohoto závazku i po roce 2017,“ dodal Stoltenberg.

Alianční ministři zahraničí se schází v Bruselu, aby prodiskutovali současné a budoucí zapojení NATO v Afghánistánu. Konečné rozhodnutí o finanční podpoře v Afghánistánu po roce 2017 padne příští rok v červenci na summitu NATO ve Varšavě.

Kam dál?
NATO znovu ujistilo, že i nadále bude Afghánistán vojensky podporovat (30.11. 2015)
Tajná zpráva NATO: Buďme aktivnější v Afghánistánu (23.11. 2015)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Stoltenberg ujistil Afghánistán o podpoře NATO

Afghánistán může počítat s podporou Aliance i nadále, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Afghánské vojenské složky podle něj prokázaly, že jsou velmi schopné a kompetentní v boji s Tálibánem a ostatními islámskými bojovníky. NATO proto bude pokračovat v poradenské činnosti, asistenci a výcviku afghánských jednotek, uvedl Stoltenberg. Dodal, že očekává, že alianční ministři zahraničí tento týden formálně schválí návrh, aby současný počet zahraničních jednotek v Afghánistánu zůstal i během roku 2016.

Navzdory nárůstu násilí v severních provinciích Kundúz, Fardžáb a Badachšán, které mají na svědomí islámské skupiny, Aliance nezvažuje spuštění nové bojové mise v Afghánistánu.

Kam dál?
Afghánské letectvo získá od USA osm dronů (26.11. 2015)
Německá armáda zůstane v severním Afghánistánu déle (12.11. 2015)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Po sestřelení ruského letounu se NATO snaží vyhnout konfrontacím s Ruskem

NATO zvažuje přijetí dalších opatření, která by zamezila případným střetům letounů. Poté, co Turecko nedávno sestřelilo ruské vojenské letadlo, které údajně narušilo jeho vzdušný prostor, je situace stále napjatá. „Více transparentnosti mezi armádami operujícími v tomto regionu je klíčovým bodem ke snížení rizika podobných incidentů a nehod,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Naším cílem není vyhrocení celé situace. Jsme připraveni jednat na jakékoliv úrovni,“ uvedl turecký premiér Ahmet Davutoglu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požádal o setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v rámci konference, která se koná tento týden v Paříži. Putinova kancelář však zatím nepotvrdila, zdali Putin souhlasí.

Podle Stoltenberga je zároveň důležité nezapomenout na hrozbu, kterou představuje Rusko podél alianční východní hranice. I přesto, že situace v Sýrii momentálně spojence plně zaměstnává, krize na Ukrajině také vyžaduje jejich pozornost a budou se jí věnovat na schůzce aliančních ministrů zahraničí.

Kam dál?
Turecký velvyslanec v NATO brání sestřelení ruského letounu (26.11. 2015)
NATO stojí za Tureckem, ale vyzývá ke klidu a zmírnění napětí (24.11. 2015)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Pentagon pošle do Bulharska, Rumunska a Litvy vojenské vybavení

Okolo sedmdesáti kusů amerického vojenského vybavení dorazí tento měsíc do Rumunska na podporu operace Atlantic Resolve, oznámil Pentagon. Další vojenský materiál bude poslán do Bulharska a Litvy. Vybavení, které má pomoci obrněným bojovým brigádám v těchto oblastech, zahrnuje například tanky, bojová vozidla a děla. Podle mluvčího Pentagonu plukovníka Jeffa Davise umístění vojenského vybavení v Evropě umožní amerických rotačním jednotkám rychlejší přesun a snazší zapojení do cvičení.

„Mise Atlantic Resolve je demonstrací našeho závazku v rámci kolektivní bezpečnosti NATO a úsilí o udržení míru a stability v regionu, který je ovlivněn Ruskou intervencí na Ukrajině,“ uvedlo americké velitelství v Evropě.

Kam dál?
Vojenští představitelé USA chtějí do Evropy poslat více vojáků (10.11. 2015)
Bulharsko zakázalo průlety ruských letounů se zásobami pro Sýrii přes své území (9.9. 2015)
Aliančního cvičení v Rumunsku se zúčastní výsadkáři z USA, Itálie a Španělska (27.8. 2015)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

kko; natoaktual.cz