NATO stojí za Tureckem, ale vyzývá ke klidu a zmírnění napětí

24. listopadu 2015  19:14
Členské země NATO na své mimořádné schůzce kvůli sestřelení ruského bojového letounu na turecko-syrské hranici podpořily teritoriální integritu Turecka. Šéf Aliance Jens Stoltenberg zároveň ale vyzval ke klidu a deeskalaci napětí.  
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

„Jak jsme již několikrát dali jasně najevo, stojíme solidárně za Tureckem a podporujeme teritoriální integritu našeho spojence,“ uvedl po dvouhodinové mimořádné schůzce Severoatlantické rady Jens Stoltenberg.

Schůzku naléhavě svolalo Turecko poté, co v úterý na hranicích sestřelilo ruský bojový letoun. Ankara podle Stoltenberga informovala o incidentu velvyslance členských zemí s tím, že ruský letoun narušil vzdušný prostor Turecka. Moskva to od počátku odmítá.

Podle Stoltenberga zkoumání incidentu ze strany NATO ukazuje, že ruský vojenský letoun se skutečně pohyboval v tureckém vzdušném prostoru. Na dotaz, zda existuje nějaká možnost, že letadlo mohlo být sestřeleno nad Sýrii, uvedl, že spojenecká hodnocení situace se shodují s informacemi, které Aliance dostala z Turecka.

„Už dříve jsem vyjádřil obavy z důsledků vojenských akcí Ruské federace blízko hranice NATO. To potvrzuje význam vytvoření a respektování opatření, aby se takovým incidentům v budoucnu zabránilo,“ dodal Stoltenberg.

Aliance bude podle jeho slov situaci bedlivě sledovat. Šéf NATO mluvil i s tureckým premiérem Ahmetem Davutoglu. K žádnému přímému kontaktu mezi Ruskem a NATO prý zatím nedošlo.

Ačkoliv je podle Stoltenberga situace vážná, vyzval ke klidu a deeskalaci napětí. „Diplomacie a deeskalace jsou důležité pro řešení této situace,“ konstatoval. Ocenil proto další pokračující přímé kontakty mezi Moskvou a Ankarou.

Stoltenberg ale také upozornil, že většina ruských úderů v Sýrii cílila na ty části země, kde podle něj Islámský stát nepůsobí. „Společným nepřítelem je takzvaný Islámský stát, vítám proto veškeré úsilí v boji proti němu a Rusko by se tím mělo řídit,“ prohlásil.

Podle zákulisních informací dali vyslanci členských zemí Turecku během jednání najevo, aby Ankara zachovala „chladnou hlavu“. Celou věc prý mohla řešit jinak, než sestřelením letounu.

Moskva už oznámila, že v reakci na dění přeruší veškerou vojenskou spolupráci s Tureckem. Svou cestu do Ankary, plánovanou na středu, už také zrušil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Prezident Putin avizoval, že sestřelení letounu bude mít „tragický dopad“ na vztahy obou zemí.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.