natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO: Boj proti pirátům se nám daří, počet útoků klesá

  24. července 2012  15:41

  Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  NATO: Boj proti pirátům se nám daří, počet útoků klesá

  „V boji se somálskými piráty jsme čím dál úspěšnější, ale mezinárodní společenství musí stále pokračovat ve vyměňování zkušeností a zvyšovat svoje úsilí o vymýcení tohoto problému. Somálské pirátství stojí světový obchod miliardy dolarů ročně. Všichni proto musíme pracovat na jeho zastavení,“ prohlásil velitel protipirátské mise NATO Ben Bekkering.

  „Jsme rádi, že s námi spolupracuje ománské námořnictvo a pomáhá nám najít únosce lodí,“ dodal Bekkering.

  Podle Mezinárodní námořní kanceláře unesli somálští piráti od počátku letošního roku do 12. července 69 lodí, což je o 32 % méně než za stejné období loňského roku. Piráti zůstávají na moři dlouhou dobu díky zajatým obchodním lodím, které posléze používají jako mateřská plavidla, a díky využívání jemenského ostrova Sokotra jako základny pro doplňování paliva.

  Kam dál?
  Válečné lodě ulovily koráby pirátů, na jednom se zřejmě plavil i jejich velitel
  Somálští piráti jsou o 50 % méně úspěšní

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO bude jednat o sestřelení turecké stíhačky

  Představitelé Severoatlantické aliance se tento týden sejdou na zasedání Severoatlantické rady k prodiskutování otázky, jestli a jak odpovědět na syrské sestřelení turecké stíhačky. Turecko, členská země NATO, trvá na tom, že k sestřelu došlo v mezinárodním vzdušném prostoru.

  Trosky letounu byly nalezeny ve Středozemním moři v hloubce asi 1 300 metrů. Osud dvou tureckých pilotů zůstává stále neobjasněný. Podle tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglu byl letoun na cvičném letu testujícím schopnosti tureckých radarů, ne na špionážní misi v Sýrii. Letoun podle něj omylem zaletěl do syrského vzdušného prostoru, ale byl okamžitě vyzván k návratu. K jeho sestřelení podle Davutogla došlo ve chvíli, kdy byl již jednu míli v mezinárodním vzdušném prostoru.

  „Podle článku 4 Washingtonské smlouvy může každý členský stát NATO požádat o konzultace kdykoli je podle něj ohrožena jeho teritoriální integrita, politická nezávislost či ohrožena jeho bezpečnost,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu. Naposled byl článek 4 aktivován před devíti lety také Tureckem poté, co eskalovalo napětí mezi ním a sousedním Irákem.

  Kam dál?
  NATO prodiskutuje sestřelení tureckého letounu syrskou armádou
  Sýrie odrazuje NATO od útoku

  Zdroj: Zee News (Indie)

  ---

  Afghánci včetně Talibanu stále víc využívají sociální média

  Deset let po pádu Talibanu v Afghánistánu, který zakazoval používání moderních technologií jako neislámských, se v zemi rozšiřuje používání sociálních médií. Rozšířit své myšlenky pomocí sociálních médií typu Twitter se snaží politici, warlordi i dřívější tvrdí islamisté z Talibanu, kteří zemi vládli mezi lety 1996 a 2001.

  Afghánští povstalci nejsou ochotni diskutovat o svém obratu o 180 % týkajícím se používání internetu, nicméně loňské Arabské jaro bylo „budíčkem“ pro muslimský svět, který zažil  schopnost sociálních médií organizovat masová hnutí a předávat si zprávy bez využití tradičních komunikačních kanálů.

  „Představitelé Islámského emirátu Afghánistán považují sociální média, zejména Facebook, za užitečný způsob předávání zpráv Islámského emirátu Afgháncům a cizincům,“ uvedl mluvčí Talibanu Zabihullah Mudžahid a dodal, že Talibanci by však opět zakázali internet, pokud by byl používán pro neislámské účely.

  Kam dál?
  Taliban diskutuje na internetu, povstalci prý odpoví komukoliv

  Zdroj: AFP (Francie) 

  ---

  Asymetrické válčení a neochota Aliance zasáhnout v Sýrii

  V souvislosti s horšící se situací v Sýrii sílí hlasy volající po vojenské intervenci v této zemi. Členské země Severoatlantické aliance však stále nejsou příliš ochotné se do bojů v Sýrii zapojit. Války v Iráku a Afghánistánu jsou pro ně varováním.

  Irák i Afghánistán byly/jsou nekonvenčními válkami, kde jsou jednotky NATO zapojeny do protipovstaleckých kampaní, v nichž je nepřítel téměř neviditelný a nerozeznatelný od civilního obyvatelstva.

  Podle politologa Jasona Lyalla z univerzity v Yale je na vině mechanizace válčení. „Když nahradíte lidi stroji, budete mít méně vojáků, kteří budou chodit na patroly po vesnicích a sbírat informace o nepříteli. Tím se dostáváme dál a dál od toho, co vyžaduje protipovstalecký boj,“ vysvětluje Lyall. Dobře vyzbrojené západní armády v Iráku a Afghánistánu riskovaly zabití místních civilistů, což vyvolávalo jejich hněv a příklon k povstalcům. Tomuto riziku nyní čelí i syrský diktátor Bašár Asad. Syrská opozice sílí navzdory jejímu krvavému potlačování.

  Potenciální zásah NATO v Sýrii by podle Lyalla vyvolal dvoje pochybnosti. „Nepodpořil by potenciální válečné zločince? Pokud by došlo k náletům NATO, nepovzbudilo by to potenciální povstalce k rozšíření povstání do dalších míst? Nevyžadoval by pád Asadova režimu přítomnost pozemních aliančních sil v Sýrii?“ ptá se Lyall.

  Kam dál?
  NATO v Sýrii nezasáhne před vyčerpáním diplomacie
  Proč NATO neudeří v Sýrii? Nikdo nestřelí do sudu s dynamitem

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo) 

  ---

  Bezpilotní letoun USA zabil v Pákistánu 11 povstalců

  Nálet amerického bezpilotního letounu zabil jedenáct povstalců v pákistánském kmenovém distriktu Severní Wazíristán, který sousedí s Afghánistánem. Bezpilotní letouny údajně vystřelily osm raket a zničily údajný úkryt povstalců.

  Zabití povstalci pravděpodobně bojovali pod prominentním vůdcem pákistánského Talibanu Hafizem Gulem Bahadurem.

  Kam dál?
  USA: Nový pakt s Afghánci nevylučuje nálety bezpilotních letounů na Pákistán
  Americké bezpilotní letouny opět zaútočily v Pákistánu

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko) 

  epl; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media