NATO: Boj proti pirátům se nám daří, počet útoků klesá
„V boji se somálskými piráty jsme čím dál úspěšnější, ale mezinárodní společenství musí stále pokračovat ve vyměňování zkušeností a zvyšovat svoje úsilí o vymýcení tohoto problému. Somálské pirátství stojí světový obchod miliardy dolarů ročně. Všichni proto musíme pracovat na jeho zastavení,“ prohlásil velitel protipirátské mise NATO Ben Bekkering.
„Jsme rádi, že s námi spolupracuje ománské námořnictvo a pomáhá nám najít únosce lodí,“ dodal Bekkering.
Podle Mezinárodní námořní kanceláře unesli somálští piráti od počátku letošního roku do 12. července 69 lodí, což je o 32 % méně než za stejné období loňského roku. Piráti zůstávají na moři dlouhou dobu díky zajatým obchodním lodím, které posléze používají jako mateřská plavidla, a díky využívání jemenského ostrova Sokotra jako základny pro doplňování paliva.
Kam dál?
Válečné lodě ulovily koráby pirátů, na jednom se zřejmě plavil i jejich velitel
Somálští piráti jsou o 50 % méně úspěšní
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
NATO bude jednat o sestřelení turecké stíhačky
Představitelé Severoatlantické aliance se tento týden sejdou na zasedání Severoatlantické rady k prodiskutování otázky, jestli a jak odpovědět na syrské sestřelení turecké stíhačky. Turecko, členská země NATO, trvá na tom, že k sestřelu došlo v mezinárodním vzdušném prostoru.
Trosky letounu byly nalezeny ve Středozemním moři v hloubce asi 1 300 metrů. Osud dvou tureckých pilotů zůstává stále neobjasněný. Podle tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglu byl letoun na cvičném letu testujícím schopnosti tureckých radarů, ne na špionážní misi v Sýrii. Letoun podle něj omylem zaletěl do syrského vzdušného prostoru, ale byl okamžitě vyzván k návratu. K jeho sestřelení podle Davutogla došlo ve chvíli, kdy byl již jednu míli v mezinárodním vzdušném prostoru.
„Podle článku 4 Washingtonské smlouvy může každý členský stát NATO požádat o konzultace kdykoli je podle něj ohrožena jeho teritoriální integrita, politická nezávislost či ohrožena jeho bezpečnost,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu. Naposled byl článek 4 aktivován před devíti lety také Tureckem poté, co eskalovalo napětí mezi ním a sousedním Irákem.
Kam dál?
NATO prodiskutuje sestřelení tureckého letounu syrskou armádou
Sýrie odrazuje NATO od útoku
Zdroj: Zee News (Indie)
---
Afghánci včetně Talibanu stále víc využívají sociální média
Deset let po pádu Talibanu v Afghánistánu, který zakazoval používání moderních technologií jako neislámských, se v zemi rozšiřuje používání sociálních médií. Rozšířit své myšlenky pomocí sociálních médií typu Twitter se snaží politici, warlordi i dřívější tvrdí islamisté z Talibanu, kteří zemi vládli mezi lety 1996 a 2001.
Afghánští povstalci nejsou ochotni diskutovat o svém obratu o 180 % týkajícím se používání internetu, nicméně loňské Arabské jaro bylo „budíčkem“ pro muslimský svět, který zažil schopnost sociálních médií organizovat masová hnutí a předávat si zprávy bez využití tradičních komunikačních kanálů.
„Představitelé Islámského emirátu Afghánistán považují sociální média, zejména Facebook, za užitečný způsob předávání zpráv Islámského emirátu Afgháncům a cizincům,“ uvedl mluvčí Talibanu Zabihullah Mudžahid a dodal, že Talibanci by však opět zakázali internet, pokud by byl používán pro neislámské účely.
Kam dál?
Taliban diskutuje na internetu, povstalci prý odpoví komukoliv
Zdroj: AFP (Francie)
---
Asymetrické válčení a neochota Aliance zasáhnout v Sýrii
V souvislosti s horšící se situací v Sýrii sílí hlasy volající po vojenské intervenci v této zemi. Členské země Severoatlantické aliance však stále nejsou příliš ochotné se do bojů v Sýrii zapojit. Války v Iráku a Afghánistánu jsou pro ně varováním.
Irák i Afghánistán byly/jsou nekonvenčními válkami, kde jsou jednotky NATO zapojeny do protipovstaleckých kampaní, v nichž je nepřítel téměř neviditelný a nerozeznatelný od civilního obyvatelstva.
Podle politologa Jasona Lyalla z univerzity v Yale je na vině mechanizace válčení. „Když nahradíte lidi stroji, budete mít méně vojáků, kteří budou chodit na patroly po vesnicích a sbírat informace o nepříteli. Tím se dostáváme dál a dál od toho, co vyžaduje protipovstalecký boj,“ vysvětluje Lyall. Dobře vyzbrojené západní armády v Iráku a Afghánistánu riskovaly zabití místních civilistů, což vyvolávalo jejich hněv a příklon k povstalcům. Tomuto riziku nyní čelí i syrský diktátor Bašár Asad. Syrská opozice sílí navzdory jejímu krvavému potlačování.
Potenciální zásah NATO v Sýrii by podle Lyalla vyvolal dvoje pochybnosti. „Nepodpořil by potenciální válečné zločince? Pokud by došlo k náletům NATO, nepovzbudilo by to potenciální povstalce k rozšíření povstání do dalších míst? Nevyžadoval by pád Asadova režimu přítomnost pozemních aliančních sil v Sýrii?“ ptá se Lyall.
Kam dál?
NATO v Sýrii nezasáhne před vyčerpáním diplomacie
Proč NATO neudeří v Sýrii? Nikdo nestřelí do sudu s dynamitem
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Bezpilotní letoun USA zabil v Pákistánu 11 povstalců
Nálet amerického bezpilotního letounu zabil jedenáct povstalců v pákistánském kmenovém distriktu Severní Wazíristán, který sousedí s Afghánistánem. Bezpilotní letouny údajně vystřelily osm raket a zničily údajný úkryt povstalců.
Zabití povstalci pravděpodobně bojovali pod prominentním vůdcem pákistánského Talibanu Hafizem Gulem Bahadurem.
Kam dál?
USA: Nový pakt s Afghánci nevylučuje nálety bezpilotních letounů na Pákistán
Americké bezpilotní letouny opět zaútočily v Pákistánu
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)