Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA: Nový pakt s Afghánci nevylučuje nálety bezpilotních letounů na Pákistán

3. května 2012  14:24
Bezpilotní letoun Predator | foto: US Air Force

USA: Nový pakt s Afghánci nevylučuje nálety bezpilotních letounů na Pákistán

Smlouva o strategickém partnerství mezi Afghánistánem a Spojenými státy americkými nevylučuje možnost útoků bezpilotními letouny proti povstalcům v Pákistánu i po roce 2014, uvedl americký velvyslanec v Afghánistánu Ryan Crocker.

„Ve smlouvě není nic, co by zabraňovalo právu na sebeobranu. Pokud na nás budou podnikány útoky z území jakéhokoli státu, máme právo se bránit a použijeme ho,“ vysvětlil Crocker. Smlouvu o partnerství podepsali americký prezident Barack Obama a jeho afghánský protějšek Hamid Karzáí.

Smlouva uvádí, že Spojené státy nebudou využívat afghánskou půdu pro ofenzivní útoky na jiné státy. Spojené státy však tvrdí, že nálety jejich bezpilotních letounů na stanoviště al-Káidy a Talibanu v Pákistánu jsou podnikány v sebeobraně.

Kam dál?
Obama podnikl překvapivou návštěvu Afghánistánu a podepsal klíčovou dohodu
Americké bezpilotní letouny opět zaútočily v Pákistánu

Zdroj: Defense News (USA) 

---

Hostit summit NATO je pro Chicago ctí, říká Madeleine Albright

„Jsem tak ráda, že summit NATO bude v Chicagu, protože toto město představuje to nejlepší z Ameriky,“ prohlásila bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albright s tím, že Chicago by mělo být poctěno, že je hostem tak významné akce. Albright bude čestnou spolu-předsedkyní chicagského summitu NATO.

Summit NATO v Chicagu 2012.

Čtěte speciál k summitu

Madeleine Albright začátkem 60. let žila na severu Chicaga a pracovala zde pro Encyklopedii Britannicu.  Nyní tu prezentovala svoji novou knihu Pražská zima.

„Na summitu se sejde 28 zemí a budou se snažit vymyslet, jak společně postupovat v příštích letech. Chicago tak bude mít možnost vidět, jak se utvářejí mezinárodní vztahy a jak se mění mezinárodní systém,“ uzavřela Albright.

Zdroj: ABC Local (USA)

---

USA v Chicagu oznámí pokrok v budování protiraketového štítu

„Je naším záměrem na summitu NATO v Chicagu oznámit dosažení počáteční schopnosti protiraketové obrany NATO. Tato schopnost spočívá v možnosti nasazení amerických zařízení pod velením NATO, pokud by si to vyžádaly okolnosti,“ oznámila Elizabeth Sherwood-Randall, ředitelka sekce pro evropské záležitosti z amerického úřadu pro národní bezpečnost.

První fáze budování protiraketového systému v Evropě byla ukončena koncem roku 2011 a zahrnovala umístění radaru v Turecku a protiraketového systému Aegis na lodích ve Středozemním moři. Nyní již probíhá druhá fáze budování tohoto systému.

Na summitu v Chicagu se bude jednat také o Deterrence and Defense Posture Review, které má určit vhodný poměr jaderných, konvenčních a raketových obranných schopností, které NATO v 21. století potřebuje.

Kam dál?
Rusko: NATO v Chicagu ohlásí další rozvoj štítu
USA mohou v Rumunsku rozmístit protiraketové střely

Zdroj: China Radio International (Čína)

---

Serďukov: Jednání Rusko-NATO o protiraketové obraně ve slepé uličce

Rozhovory mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí ohledně amerických plánů na protiraketový obranný systém v Evropě zůstávají „na ostří nože“, uvedl ruský ministr obrany Anatolij Serďukov.

„Doteď jsme nenašli řešení přijatelné pro obě strany a situace se dostala do slepé uličky,“ dodal Serďukov na třídenní konferenci o protiraketové obraně v Moskvě.

Kam dál?
NATO, Rusko a protiraketová obrana: hra pokračuje 

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Libye zrušila zákaz náboženských politických stran

Libyjská Národní přechodná rada zrušila zákon zakazující vytváření politických stran na základě náboženství, kmenové příslušnosti nebo etnicity. Zákon byl trnem v oku islamistickým stranám, které se chtěly ucházet o přízeň voličů v prvních svobodných volbách do národního shromáždění, jež se uskuteční v červnu.

V národním shromáždění bude zasedat dvě stě poslanců, osmdesát z nich budou představitelé politických stran a zbývajících 120 křesel bude rezervováno pro nezávislé kandidáty. Islamisté si vedli výborně ve volbách, které již proběhly po loňských povstáních v Egyptě, Tunisku a Maroku. Podobně dobrý výsledek očekávají i v Libyi. Političtí analytici se domnívají, že libyjské Muslimské bratrstvo bude pravděpodobně nejorganizovanější politickou silou v zemi.

Národní přechodná rada také zakázala glorifikaci bývalého režimu plukovníka Kaddáfího, jeho myšlenek a dětí. Porušení tohoto zákona může být trestáno vězením.

Zdroj: Al-Jazeera (Katar) 

epl; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.