Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO prodiskutuje sestřelení tureckého letounu syrskou armádou

25. června 2012  17:45
Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

NATO prodiskutuje sestřelení tureckého letounu syrskou armádou

Severoatlantická aliance bude na své mimořádné schůzce jednat o incidentu s tureckou stíhačkou, která byla sestřelena Sýrií. Nepředpokládá se však vojenská reakce ze strany NATO, a to ani v případě, že by Aliance potvrdila prohlášení Turecka o sestřelení letadla v mezinárodním vzdušném prostoru.

Incident dále zvýšil napětí v této oblasti způsobené konfliktem v Sýrii, kde při nových srážkách mezi povstalci a vládními jednotkami bylo v neděli podle zpráv zabito dalších 40 lidí. Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton v neděli Sýrii za sestřelení tureckého letounu ostře kritizovala. "Spojené státy co nejdůrazněji odsuzují tento hanebný a nepřijatelný čin. Je to jen další ukázka toho, jak syrské úřady bezohledně pohrdají mezinárodními normami, lidskými životy a mírem a bezpečností," prohlásila ministryně.

Letoun při cvičném letu testoval turecký radarový systém a nezabýval se špionáží proti Sýrii, uvedl turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Podle jeho slov se letoun do syrského vzdušného prostoru dostal omylem, byl na to rychle upozorněn řídícím střediskem v Turecku a při sestřelení se nacházel již 1,6 km v mezinárodním vzdušném prostoru. Sýrie trvá na tom, že zničení turecké stíhačky nebylo útokem, ale jen obranou syrského vzdušného prostoru. Stíhačku však podle turecké strany nijak nevarovala ani proti ní nevyslala své letouny.

Kam dál?
CIA prý koordinuje dodávky zbraní syrským povstalcům (22.6. 2012)

Zdroj: Time (USA)

---

Čtyři vojáci NATO byli zabiti v jižním Afghánistánu

NATO informovalo o smrti svých čtyř vojáků, kteří zahynuli v uplynulých dvou dnech v jižním Afghánistánu. V sobotu byl jeden z nich zabit při útoku povstalců a druhý při pumovém atentátu. Další dva zahynuli v neděli při dopravní nehodě. Informace o národnosti zemřelých ani jiné podrobnosti zatím nebyly poskytnuty.

Nezávisle na tom Aliance sdělila, že v sobotu na jihu země byl nucen nouzově přistát jeden z jejích vrtulníků. Nedošlo při tom k žádným ztrátám na životech a podle původních zpráv nebyly v této oblasti zaznamenány žádné nepřátelské aktivity.

Kam dál?
Při útoku na kolonu NATO v Afghánistánu zahynuly desítky osob (21.6. 2012)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Indie umístí v Dillí a v Bombaji protiraketový štít

Dillí a Bombaj, dvě nejlidnatější indická města, budou chráněna protiraketovým obranným systémem. Ten byl vyvinut indickými odborníky a může zneškodnit balistické střely s dosahem až 2 000 kilometrů. Podrobný projekt na vybudování štítu ještě musí být schválen vládním výborem pro bezpečnost.

V budoucnu se počítá se zdokonalením systému a zvýšením jeho dosahu až na 5 000 kilometrů, a s jeho vybudováním i kolem dalších velkých indických měst.

Kam dál?
Indická zbrojní politika: Pestrý arzenál rostoucí velmoci (20.2. 2012)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Putin: Pokud se Finsko připojí k NATO, ztratí svou suverenitu

Vstupem do Severoatlantické aliance se Finsko vzdá svého práva na nezávislost. Uvedl to ruský prezident Vladimír Putin na schůzce s finským prezidentem Sauli Niinistöem a rovněž dodal, že Rusko odpoví na rozmístění jakýchkoli aliančních útočných raket v této severské zemi. "Vtažení jakékoli země do vojenského bloku ji zbavuje jistého stupně svrchovanosti a některá rozhodnutí jsou přijímána na jiné úrovni," řekl Putin.

Poznamenal, že totéž lze vidět v otázce vydávání víz, kde část finské suverenity byla předána Evropské unii. Putin se rovněž zmínil o hrozbě militarizace Finska pod dohledem NATO a varoval, že pokud Finsko umístění útočných raket schválí, "Rusko přijme odvetná opatření".

Také ruský náčelník generálního štábu Nikolaj Makarov začátkem června varoval, že spolupráce mezi Finskem a Severoatlantickou aliancí ohrožuje ruskou bezpečnost. "Finsko by nemělo toužit po členství v NATO, spíš by mělo dát přednost užší vojenské spolupráci s Ruskem," uvedl Makarov.

Zdroj: RT (Rusko)

---

NATO: Za útokem na kábulský hotel stojí síť Hakkání

Elitní afghánské policejní jednotky, podporované složkami Severoatlantické aliance, ukončily řádění talibanských ozbrojenců v hotelu, který se nachází deset kilometrů od centra Kábulu. Útočníci vybavení granátomety, kulomety a sebevražednými vestami vtrhli do hotelu v noci a zabili přes dvacet lidí. Během útoku bylo v hotelu téměř 300 lidí a podle mluvčího afghánského ministerstva vnitra bylo zabito 12 až 15 civilistů, dva hoteloví strážní, jeden policista a rovněž pět útočníků.

Vrchní velitel spojeneckých sil v Afghánistánu generál John Allen řekl, že útok je možné připsat skupině Hakkání napojené na Taliban, která operuje z pákistánského území. Pákistán tvrdí, že proti ozbrojeným radikálům dělá na své straně hranice vše, co je v jeho silách a obviňuje naopak Afghánistán ze snahy svádět na něj vinu za vlastní selhání v boji s povstalci.

Allenovo prohlášení přichází několik dnů poté, co americký ministr obrany Leon Panetta uvedl, že Washington dosáhl hranice své trpělivosti s Pákistánem ohledně existence tamních militantních sítí včetně Hakkání.

Kam dál?
Afghánské jednotky osvobodily rukojmí v hotelu (22.6. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

pba; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.