Co psala světová média o Severoatlantické alianci

McCain se s Trumpem neshodne na NATO a neví, zda podpoří Tillersona

Vydáno 18.01.2017

Americký senátor John McCain. | foto: Ministerstvo obrany USA

McCain se s Trumpem neshodne na NATO a neví, zda podpoří Tillersona

Komentář

Přečtěte si k tématu komentář Luboše Palaty Američané se vrací do Evropy. Je to dobré i pro Trumpa (9.1. 2017)

Severoatlantická aliance je pro americkou národní bezpečnost významná, její role „je životně důležitá, pravděpodobně potřebnější než kdy dříve“, tvrdí předseda senátního výboru pro ozbrojené síly a jeden z prominentních republikánů John McCain. Senátor se také nemůže rozhodnout, jestli bude hlasovat pro Rexe Tillersona jako budoucího ministra zahraničí Spojených států, problematický je zejména jeho blízký vztah k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, od kterého Tillerson například dostal státní vyznamenání.

Zdroj: The Daily Mail (Velká Británie)

---

NATO bedlivě sleduje roztržku mezi Prištinou a Bělehradem

Napjatou situaci mezi Srbskem a Kosovem monitoruje Severoatlantická aliance, a to skrze mírovou operaci KFOR působící právě v Kosovu. Eskalace napětí nastala kvůli kontroverznímu polepení vlaku na trase Bělehrad – Kosovska Mitrovica, kosovská policie nyní požádala představitele alianční mise o povolení zasáhnout na severu Kosova – speciální policejní jednotka chce zabránit vlaku v další jízdě.

„Bělehrad i Priština by se měly zdržet jakékoliv aktivity, která by mohla zhoršit vyhrocenou situaci, naopak je nabádáme k zahájení dialogu, jenom tak totiž může v regionu dojít k nastolení stability a bezpečnosti,“ komentovala pozici Aliance její mluvčí.

Kam dál?
KFOR se kvůli mostu dostalo do sporu s kosovskými Srby (6.12. 2016)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Americký dron v Afghánistánu nezničili Tálibové, selhal mu motor

Severoatlantická aliance vyvrátila na Twitteru tvrzení Tálibánu, že sestřelili americký bezpilotní letoun. Za nehodu podle Aliance může technická závada, konkrétně selhání motoru. „Tálibán si nepravdivě nárokuje zničení amerického dronu, ten havaroval v afghánské provincii Nangarhár kvůli závadě na motoru, nebyl sestřelen,“ uvedl na pravou míru incident oficiální twitterový příspěvek alianční mise Resolute Support v Afghánistánu.

Kam dál?
NATO vysílá 200 vojáků do afghánské provincie Faráh (9.1. 2017)

Zdroj: Khaama (Afghánistán)

---

Mattis nesouhlasí s Trumpovou kritikou Aliance

S názory na Severoatlantickou alianci jako „zastaralou organizaci, která vznikla před mnoha a mnoha lety a v níž v současnosti spojenci nedodržují své povinnosti“ přišel nastupující americký prezident Donald Trump již ve volební kampani, nyní je ovšem v interview zopakoval, a dostal se tak do přímého střetu se svým vlastním kandidátem na post ministra obrany Jamesem Mattisem. Pro vysloužilého vojáka Mattise je NATO naopak významnou organizací pro zabezpečení národních zájmů USA, kdyby Aliance neexistovala, museli by ji Američané nyní založit.

Při svém senátním slyšení Mattis uvedl, že se Kreml snaží rozbít NATO, přičemž Spojené státy musí využít veškerých dostupných vojenských, diplomatických a ekonomických kroků, aby ochránily sebe i své spojence. S Trumpem Mattis o Alianci diskutoval mezi čtyřma očima, nastupující prezident je prý otevřený a chce se o problematiku zajímat do hloubky.

Kam dál?
Kongres USA schválil zákon umožňující Mattisovi postavit se do čela Pentagonu (16.1. 2017)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Velitel ACT souhlasí s Trumpem, Aliance potřebuje restrukturalizovat

Severoatlantická aliance je v řadě věcí zastaralá, souhlasí s tvrzením nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa francouzský generál Denis Mercier, velitel aliančního velitelství pro transformaci. Vojenská aliance se musí lépe adaptovat na měnící svět. Zatímco Trump by rád viděl větší důraz na protiteroristické operace, Mercier by rád změnil alianční strategické fungování.

„Když se podíváme na současné hrozby, vidíme, že jsme se příliš zaměřovali na expediční mise, zvláště pak na Afghánistán. NATO se za roky nedostatečně změnilo ve svém strategickém zázemí,“ komentoval životaschopnost Mercier. Některé struktury jsou skutečně „zastaralé“, občas se alianční byrokratické aspekty duplikují a zamotávají. NATO by mělo například standardizovat postup ve spolupráci s partnerskými nečlenskými státy při společných bezpečnostních iniciativách.

Mercier nadto souhlasí s Trumpem, že je třeba spolupracovat s Ruskem, podmínkou ovšem je, aby Kreml nezasahoval na území jiných států, a neporušoval tak jejich suverenitu a územní integritu.

Kam dál?
Obrněná brigáda USA je „přiměřenou reakcí“ na Rusko, tvrdí náměstkyně šéfa NATO (13.1. 2017)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

mad; natoaktual.cz