Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Mandát OSN po roce 2014 v Afghánistánu není třeba, tvrdí NATO

Vydáno 06.11.2012

Čeští vojáci během operace Clean Garden v afghánské provincii Lógar | foto: PRT Lógar

Mandát OSN po roce 2014 v Afghánistánu není třeba, tvrdí NATO

Severoatlantická aliance nepotřebuje povolení Rady bezpečnosti OSN k vytvoření nové tréninkové mise v Afghánistánu po roce 2014, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Podle něj budou alianční jednotky moci v zemi operovat na základě pozvání afghánské vlády, což bude plně v souladu s mezinárodním právem.

„Pokud bychom navrch měli mandát OSN, domnívám se, že by to bylo dobré,“ sdělil Rasmussen na tiskové konferenci. Podrobnosti o podobě alianční přítomnosti v Afghánistánu po roce 2014 budou známy v polovině příštího roku.

Kam dál?
Itálie bude podporovat Afghánistán i po stažení jednotek NATO (5.11. 2012)
Afghánistán je připraven na brzké stažení sil NATO, řekl Karzáí (19.10. 2012)

Zdroj: NZ Week (Nový Zéland)

---

Ázerbájdžán nabízí trasy pro stahování vojenského materiálu z Afghánistánu

Zástupci ázerbájdžánského ministerstva obrany a dopravy na návštěvě na velitelství NATO v Bruselu představili možnosti přepravy vojenského personálu, munice a vybavení stahovaného z Afghánistánu přes území Ázerbájdžánu, Gruzie a Turecka. Prezentace se také účastnili turečtí a gruzínští zástupci.

Alianční představitelé získali podrobné informace o potenciálních suchozemských, vodních a leteckých přepravních koridorech v regionu.

Zdroj: MilAz.info (Ázerbájdžán)

---

Putin propustil ministra obrany Serďukova. Nahradí ho Šojgu

Ruský prezident Vladimir Putin uvolnil Anatolije Serďukova z funkce ministra obrany a na jeho místo jmenoval dosavadního guvernéra moskevské oblasti Sergeje Šojgu. Důvodem je podle Putinova mluvčího vyšetřování možného podvodu s realitami v hodnotě 100 milionů dolarů, do něhož je zapletena holdingová společnost ministerstva obrany.

Šojgu, který je na rozdíl od svého předchůdce vojákem z povolání a drží hodnost armádního generála, byl jmenován na doporučení premiéra Dmitrije Medveděva.

Kam dál?
Putin: Zlikvidovali jsme stovky teroristů (16.10. 2012)

Zdroj: Hlas Ruska (Rusko)

---

Kyberobrana středobodem severské spolupráce

Vlády skandinávských zemí označily obranu v kyberprostoru za hlavní oblast spolupráce, v níž je třeba vyvinout společné iniciativy, plány a strategie. Norsko, Švédsko, Finsko a Dánsko se zavázaly, že společnými posílenými schopnostmi v kyberobraně budou disponovat do dvou až tří let.

Schválený plán předpokládá zřízení specializovaných center, která budou úzce spolupracovat se soukromým sektorem. Cílem by mělo být zlepšení celkové obranyschopnosti, aby byly vojenské a státní sítě připraveny čelit stále sofistikovanějším a častějším útokům hackerů. V budoucnu by se k iniciativě měly připojit pobaltské státy.

Kam dál?
Odstrašování na kyberútoky nestačí, varují počítačoví experti v USA  (22.10. 2012)

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO požaduje zlepšení arménsko-ázerbájdžánských vztahů

Severoatlantická aliance by se ráda dočkala zlepšení vztahů mezi Arménií a Ázerbájdžánem, prohlásil zvláštní vyslanec generálního tajemníka NATO pro záležitosti Kavkazu James Appathurai. Generální tajemník prý nedávno navštívil všechny země regionu a projevil znepokojení nad tónem, kterým spolu Arménie a Ázerbájdžán komunikují.
 
Appathurai pochválil nedávné setkání ministrů zahraničí obou zemí v Paříži. Označil ho ale pouze za další krok na cestě k urovnání sporů, nikoli za pokrok.

Kam dál?
Arménie může rozšířit spolupráci s NATO (2.11. 2011)

Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

vtr; natoaktual.cz