Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Litva: Alianční letouny v roce 2015 vzlétaly při poplachu častěji než v roce 2014

Vydáno 06.01.2016

Ruský Suchoj Su-34 nad Baltem 24. července 2015. Ilustrační foto. | foto: RAF

Litva: Alianční letouny v roce 2015 vzlétaly při poplachu častěji než v roce 2014

Letouny Severoatlantické aliance střežící vzdušný prostor baltských států vzlétly v roce 2015 k ruským letadlům 160krát, což je o 14 % více než v roce 2014, uvedlo litevské ministerstvo obrany. V roce 2014 šlo o 140 vzletů a v roce 2013 dokonce pouze o 47. Tato čísla reflektují zvýšenou ruskou aktivitu nad Baltským mořem.

Kam dál?
Členové NATO již nezpochybňují potřebu Aliance (16.12. 2015)
NATO v Pobaltí testuje svou připravenost (19.11. 2015)

Zdroj: ABC News (USA)

---

Americký voják byl zabit v Afghánistánu

Během operace speciálních jednotek byl v afghánské provincii Hílmand zabit jeden příslušník americké armády a další dva byli zraněni. Mluvčí americké armády však odmítl uvést, zdali se jednalo přímo o členy speciálních jednotek nebo o vojáky zapojené do následné záchranné operace.

Jednotky se ocitly pod palbou Tálibánu v oblasti Mardža, která je převážně pod tálibánskou kontrolou. Podle mluvčího Pentagonu Petera Cooka byli Američané na výcvikové, poradní a asistenční misi společně s afghánskými speciálními jednotkami. Detaily o záměru operace a počet amerických vojáků, kteří se jí účastnili, však neuvedl.

V provincii Hílmand probíhají nejkrvavější boje od invaze vedené Spojenými státy v roce 2001, jejímž cílem bylo zbavit Tálibán moci. Většina zahraničních jednotek se z provincie stáhla na konci roku 2014. Zhoršující se bezpečnostní podmínky si však vyžádaly jejich opětovné nasazení v Hílmandu během loňského roku. Většina z nich je zapojená do výcviku afghánských vojáků, ale několik amerických a britských speciálních jednotek se opět účastní vysoce riskantních bojových operací po boku afghánských komand.

Kam dál?
Generál Campbell: V Afghánistánu bude asi zapotřebí více vojáků (30.12. 2015)
Tálibán sílí, Afghánci nejsou schopni s povstalci bojovat (28.12. 2015)
Při sebevražedném útoku v Afghánistánu zahynulo šest amerických vojáků (22.12. 2015)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Španělsko a Belgie převezmou air policing NATO nad Pobaltím

Španělé a Belgičané převezmou od Maďarů a Němců misi Severoatlantické aliance zaměřenou na střežení vzdušného prostoru Pobaltí (NATO Baltic Air Policing). Již čtyřicátá rotace této operace se uskuteční v Litvě a Estonsku. Německo a Maďarsko hlídaly vzdušný prostor baltských států od září 2015. Air policing NATO v Pobaltí probíhá již od roku 2004 a členové NATO se střídají po čtyřech měsících.

Španělé budou střežit baltský vzdušný prostor se čtyřmi letouny Eurofighter Typhoon se základnou v Litvě. Čtyři belgické stíhačky F-16 pak budou nasazeny v Estonsku.

Kam dál?
Maďaři přebírají rotaci mise NATO Air Policing nad Pobaltím (29.8. 2015)
Norové převezmou misi Air Policing v Pobaltí (30.4. 2015)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Kanadská vojenská loď se zúčastní mise NATO ve Středomoří

Kanadská vojenská loď HMCS Fredericton opustila město Halifax, aby se zúčastnila mise Severoatlantické aliance s názvem Operation Reassurance ve Středozemním moři. Má nahradit loď HMCS Winnipeg, která se momentálně ve Středomoří podílí na námořních bezpečnostních operacích. Mise Operation Reassurance vedená Spojenými státy je reakcí na ruskou agresi na Ukrajině v roce 2014.

Kam dál?
Putin ruskému námořnictvu ve Středomoří: Spolupracujte s Francouzi jako se spojenci (18.11. 2015)

Zdroj: CBC News (Kanada)

---

NATO a USA odmítají, že by pro Rusko představovaly bezpečnostní hrozbu

Severoatlantická aliance a Spojené státy americké popírají, že by rozšiřování NATO do prostoru východní Evropy a zvýšená aktivita podél alianční východní hranice znamenaly jakoukoliv hrozbu pro Rusko, jak stojí v nové ruské bezpečnostní strategii. Tento dokument obviňuje NATO z porušení mezinárodního práva a posunutí vojenské infrastruktury blíž k ruským hranicím.

„Rozhodně odmítáme zcela nepodložená tvrzení, že NATO a jeho politiky představují bezpečnostní hrozbu pro Moskvu,“ uvedla mluvčí Aliance Oana Lungescu. „Rozšiřování NATO není namířeno proti nikomu a každý suverénní stát má právo zvolit si, zdali se k nějaké smlouvě či alianci připojí,“ dodala Lungescu. Reagovala tak na negativní postoj Ruska na pozvání Černé Hory k aliančním přístupovým jednáním. Zvýšená přítomnost spojeneckých jednotek na hranici s Ruskem je reakcí na ruskou anexi Krymu v roce 2014.

Kam dál?
Nová ruská bezpečnostní strategie poprvé označuje USA a NATO jako bezpečnostní hrozby (4.1. 2016)
Rusko má obavy z přijetí Černé Hory do NATO a aliančních aktivit ve východní Evropě (30.12. 2015)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (ČR/USA)

kko; natoaktual.cz