natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Karzáí chce svým vojákům zakázat leteckou podporu od NATO

  18. února 2013  15:46

  Afghánské údolí Kunar nedaleko hranice s Pákistánem. | foto: ISAF Media

  Karzáí chce svým vojákům zakázat leteckou podporu od NATO

  Afghánské bezpečnostní složky už nebudou moci požádat o leteckou podporu Severoatlantickou alianci v bojích proti povstalcům, které probíhají v obydlených oblastech, tak zní návrh afghánského prezidenta Hamída Karzáího. Při posledním takovém leteckém úderu v provincii Kunar, kde afghánské a americké jednotky pátraly po bojovnících Tálibánu napojených na al-Káidu, bylo podle místních představitelů zabito deset civilistů.

  Velitel spojeneckých sil NATO v Afghánistánu generál Joseph Dunford oznámil, že Severoatlantická aliance je připravena Karzáího návrh dodržet a nebude afghánským silám ze vzduchu pomáhat. Aliance je podle Dunforda „ochotna poskytnout takovou pomoc, jakou bude afghánský prezident chtít“.

  Pokud dekret vejde v platnost, poprvé by tak měli afghánské síly zakázáno spoléhat se na alianční leteckou podporu. Afghánci by tak byli pod ještě větším tlakem zejména nyní, když postupně přebírají od zahraničních jednotek zodpovědnost za bezpečnost země.

  Kam dál?
  Bombardovat budeme jen v sebeobraně, slíbilo NATO v Afghánistánu (14.6. 2012)
  Karzáí: NATO přestane provádět nálety v obydlených oblastech (11.6. 2012)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR), Reuters (USA)

  ---

  Kompletní raketový systém NATO střeží turecko-syrskou hranici

  Poslední zbývající sada raketového systému Patriot, který Severoatlantická aliance rozmístila na turecko-syrské hranici v okolí měst Kahramanmaras, Adana a Gaziantep, byla zprovozněna. Celkem šest sad ze Spojených států, Německa a Nizozemí má posílit bezpečnost podél společné hranice a ochránit turecké území před případným raketovým útokem.

  Syrské vládní jednotky sice zdá se útočí zejména na protivládní povstalce, které Ankara podporuje, několikrát se však stalo, že syrské rakety zasáhly i turecké území. Turecká vláda proto požádala Severoatlantickou alianci o asistenci při střežení pohraničních oblastí. Jednu dvojici raketových sad obsluhuje 575 vojáků. Každá sada sestává z šesti odpalovacích zařízení a celkem osmačtyřiceti raket. Podle NATO byl raketový systém v Turecku rozmístěn z výhradně obranných důvodů.

  Kam dál?
  Radary pročesávají nebe nad Tureckem, zemi už chrání střely Patriot (8.2. 2013)
  NATO: Patrioty na syrské hranici uvedeny do provozu (28.1. 2013)
  SPECIÁL: Krize v Sýrii a zapojení NATO

  Zdroj: Balkans (Kypr), Journal of Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  Afghánská armáda si bude výbavu kupovat sama, hrozí korupce

  Armáda je v Afghánistánu, v zemi, kde si dvě třetiny společnosti myslí, že braní úplatků je naprosto v pořádku, prozatím nejméně zkorumpovanou institucí. Nyní se to může změnit. Armáda bude mít k dispozici miliardy dolarů na nákup zbraní a ostatního vybavení, které až doposud pro Afgánce zajišťovaly mezinárodní síly.

  Když však do konce příštího roku Spojené státy a Severoatlantická aliance válkou zpustošenou zemi opustí, nákup zbraní a vybavení bude plně v rukou afghánských velitelů, u nichž se očekává, že příležitosti ke korupčnímu jednání a zpronevěře naplno využijí.

  „Jedná se o velmi delikátní situaci. Pokud se korupce vyskytne na nejvyšších místech armády, tak celá organizace bude jen stěží fungovat, protože ztratí důvěru obyvatel,“ soudí Yama Torabi z organizace monitorující korupci Integrity Watch Afghanistan. „To pak nevyhnutelně povede ke kolapsu celé afghánské armády,“ obává se Torabi.

  Kam dál?
  Svět otevře Afghánistánu peněženku, žádá ale boj s korupcí a drogami (5.12. 2011)
  Korupce v Afghánistánu závratně roste, ukazuje průzkum (9.7. 2010)

  Zdroj: The Sacramento Bee (USA)

  ---

  NATO chce užší spolupráci s Ruskem: Vznikla přímá telefonní linka pro vojenské velitele

  S cílem posílit vojenskou spolupráci mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem inicioval předseda Vojenského výboru NATO Knud Bartels historický přímý telefonní hovor s náčelníkem generálního štábu ruské armády Valerijem Gerasimovem..

  Na nové zabezpečené lince mezi šéfy vojenského velení se dohodli zástupci obou stran minulý měsíc na schůzce Rady NATO-Rusko, kde vyjádřili ochotu posunout tak vzájemný vztah, vojenskou spolupráci a důvěru na vyšší úroveň.

  Během telefonního hovoru minulý týden Bartels mimo jiné vylíčil Gerasimovi dojmy a zážitky z  nedávné cesty do Afghánistánu a ocenil významnou ruskou spolupráci.

  Obě strany telefonní hovor natolik potěšil, že se dohodly na pravidelném kontaktu.

  Zdroj: NATO

  ---

  Novozélandský ministr obrany se zúčastní schůzky NATO-ISAF

  Ministr obrany Nového Zélandu Jonathan Coleman přijede na schůzku NATO-ISAF, která se tento týden koná v belgickém Bruselu. Coleman bude jednat především o podobě novozélandské účasti v Afghánistánu.

  „Je to jedinečná příležitost dohodnout se na malé, ale přesto velmi významné novozélandské pomoci mezinárodnímu úsilí v Afghánistánu poté, co ze země v dubnu odjede provinční rekonstrukční tým,“ prohlásil Coleman.

  Novozélandský ministr obrany se ještě setká se svým afghánským protějškem, dále s velitelem spojeneckých sil v Afghánistánu generálem Josephem Dunfordem a podnikne celou řadu bilaterálních jednání, kde se všechny strany dohodnou na podrobnostech budoucí novozélandské účasti v misi.

  Kam dál?
  Nový Zéland se stáhne z Afghánistánu v dubnu 2013 (20.8. 2012)

  Zdroj: Scoop (Nový Zéland)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media