natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kanada posílí svou armádu, nemůže spoléhat na USA

  7. června 2017  23:50

  Kanadští vojáci během cvičení Anakonda v Polsku | foto: MON

  Kanada posílí svou armádu, nemůže spoléhat na USA

  Kanada podstatně zvýší investice do své armády, uvedla kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freeland s tím, že již není možné spoléhat na vůdčí postavení Spojených států.

  „Skutečnost, že náš přítel a spojenec zpochybňuje svou roli globálního lídra, poukazuje na potřebu nás ostatních stanovit si svůj vlastní jasný a suverénní směr,“ řekla kanadská ministryně zahraničí. Podle Freeland byla hnacím motorem amerických voličů při volbě prezidenta USA touha zbavit se břemene světového vedení.

  Kanada v loňském roce investovala pouze 1 % svého HDP do obrany.

  Kam dál?
  Kanadská vláda se zpozdí s vydáním úpravy bezpečnostní politiky státu (16.5. 2017)
  Armáda nutně nepotřebuje další peníze, říká kanadský NGŠ (31.3. 2017)
  Potřebujeme tě, vyzval Obama Kanadu. Ta povede prapor v Pobaltí (1.7. 2016)

  Zdroj: Time (USA)

  ---

  Pence opět uklidňuje alianční spojence zneklidněné Trumpovým počínáním

  Americký viceprezident Mike Pence opět ujistil spojence v Severoatlantické alianci, že Spojené státy dostojí svému závazku v rámci článku 5 Washingtonské smlouvy, který uvádí, že útok na jednoho člena Aliance je útokem na všechny. Tentokrát tak Pence učinil poté, co americký prezident Donald Trump článek 5 nezmínil ve své řeči na summitu NATO v Bruselu. Tento počin dokonce překvapil i členy jeho vlády, kteří předpokládali, že Trump závazek USA na summitu NATO potvrdí.

  „Nevykládejte si to špatně, náš závazek je silný,“ prohlásil Pence. „Dostojíme svým závazkům vůči našim lidem, abychom zajistili kolektivní obranu všech našich spojenců. Útok na jednoho z nás je útokem na nás všechny,“ doplnil americký viceprezident, avšak směrem k evropským spojencům dodal“ „Obrany Evropy vyžaduje váš závazek stejně jako náš.“

  Kam dál?
  Trump tlačil na spojence. Ti jasné „všichni za jednoho“ neslyšeli (25.5. 2017)
  Pence: Členové NATO musí zvýšit své příspěvky (20.2. 2017)
  Šéf Pentagonu: Závazek USA vůči NATO je silný (24.1. 2017)

  Zdroj: Chicago Tribune (USA)

  ---

  Pentagon Katar vychvaluje, Trump podporuje jeho izolaci

  Pentagon vyslal slova chvály na adresu Kataru, kde mají Spojené státy důležitou leteckou základnu, a vyzdvihnul dlouhodobý závazek Dauhá usilovat o bezpečnost v regionu. Pentagon tak učinil navzdory twitterovému příspěvku prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém schvaluje rozhodnutí arabských mocností přerušit vazby s Katarem kvůli jeho podpoře militantních skupin napojených na Írán. Pentagon, který se snaží vyhýbat politickým záležitostem, nebyl schopen sladit Trumpovu podporu izolace Kataru s vlastní chválou a nehodlal tuto situaci příliš komentovat.

  „Jsme i nadále Katařanům vděční za jejich dlouhodobou podporu naší přítomnosti v zemi a za trvalý závazek k regionální bezpečnosti,“ uvedl mluvčí kapitán Jeff Davis s tím, že Spojené státy nemají v úmyslu cokoliv měnit na své přítomnosti v Kataru. Američtí představitelé poté uvedli, že se Spojené státy pokusí snížit napětí mezi Saúdskou Arábií a Katarem. Podle nich je totiž Katar pro americkou armádu a diplomacii příliš důležitý na to, aby byl izolován.

  Kam dál?
  Trump chce vytvořit „arabské NATO“ (18.5. 2017)

  Zdroj: Defence News (USA),Reuters(USA)

  ---

  Francie žádá podporu OSN k boji proti džihádistům v západní Africe

  Paříž dnes požádala Radu bezpečnosti OSN o autorizaci vojenského zákroku proti džihádistům v Sahelu. „Nemůžeme si dovolit, aby se Sahel stal novým útočištěm teroristů v celém regionu,“ uvedl francouzský velvyslanec při OSN Francois Delattre. Velení mise by mělo být v Mali, kde sídlí také síly mezinárodní peacekeepingové operace MINUSMA. Ty zde jsou již od roku 2013.

  Pětice afrických zemí se již v březnu shodly na vyslání pěti tisíc vojáků, policistů a civilních pracovníků do protiteroristické operace. Jmenovitě se jedná o Burkinu Faso, Čad, Mali, Mauretánii a Niger. Pokud by RB OSN návrh schválila, vojáci budou mít mandát k užití všech nezbytných prostředků při boji proti terorismu, pašování drog a osob. Návrh počítá s časovým rámcem jednoho roku, který by v případě potřeby mohl být prodloužen. Jednotky by se měly zaměřit na hraniční oblasti, které by měly zbavit teroristů a skupin organizovaného zločinu.

  Kam dál?
  Německo a Francie nechtějí, aby NATO hrálo větší roli v boji proti IS (18.5. 2017)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Pentagon: Čína bude mít vojenskou základnu v Pákistánu

  Peking po světě rozšiřuje svůj vojenský potenciál a součástí této strategie je podle zprávy amerického ministerstva obrany také budování vojenských základen. „Čína pravděpodobně bude usilovat a zřízení dalších vojenských základen ve dlouhodobě spřátelených zemích s podobnými strategickými zájmy jako je Pákistán,“ stojí ve výroční zprávě Pentagonu. Islámábád je v současnosti největším dovozcem zbraní čínské výroby.

  Tato iniciativa stejně jako pravidelné vojenské návštěvy zahraničních přístavů reflektuje a umocňuje rostoucí vliv Pekingu. „Čína chce vyrovnat vliv USA v regionu a následně ho překonat a stát se nejsilnějším hráčem v regionu,“ uvedl odborník na čínskou armádu z Lowy Institute for International Policy Sam Roggeveen.

  V minulém roce začal Peking s výstavbou první zahraniční základny v africkém Džibutsku, kde sídlí také americká základna Camp Lemonnier, z níž jsou vedeny protiteroristické operace v Perském zálivu a severní Africe.

  Kam dál?
  Čína dostala pozvánku na velké mezinárodní cvičení RIMPAC (30.5. 2017)
  Čína spustila no vodu novou letadlovou loď (26.4. 2017)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  kko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media