Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Kanada nakoupila radary nepřipojitelné do systémů NATO

16. července 2018  23:48
Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Kanada nakoupila radary nepřipojitelné do systémů NATO

Nejnovější radarový systém pořízený kanadskou armádou není možné připojit do sítě protivzdušné obrany Severoatlantické aliance, nicméně podle armády kontrakt v hodnotě více než 200 milionů dolarů přesto nebude zrušen. Kanadské síly nyní přebírají dodávku prvních izraelských radarů, které by měly být plně provozuschopné do konce léta.

Armáda České republiky přitom od nákupu stejných radarů upustila – vybavení vyrobené státem mimo Alianci nemůže být zakomponováno do systémů NATO.

Kam dál?
Radary z Izraele nesmíte zapojit do systému NATO, vzkázal výbor Aliance (8.6. 2018)

Zdroj: National Post (Kanada)

---

Norsko obnovuje závazek ke zvýšení výdajů na obranu

Po jednáních s ministrem obrany Spojených států Jamesem Mattisem se Norsko, označené prezidentem USA Donaldem Trumpem za „oči a uši“ severu, znovu zavázalo zvýšit výdaje na obranu, aby splnilo cíle Severoatlantické aliance.

„Norsko je vázáno cílem dvou procent v NATO,” uvedl norský ministr obrany Frank Bakke-Jensen. Norští představitelé však dosud nepředstavili nový plán pro naplnění cílů v oblasti výdajů.

Kam dál?
Norsko chce zdvojnásobit počet amerických vojáků u svých hranic s Ruskem (13.6. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Turecký plán zakoupit ruský systém obrany je rizikem pro NATO, říká americký generál

Kvůli tureckému plánu na nákup ruského raketového systému protivzdušné obrany S-400 by zbraň užívaná „známými nepřáteli” Severoatlantické aliance mohla získat vhled do schopností ‚neviditelného‘ stíhacího letounu F-35, který se nyní ve stále větším množství dostává do Evropy, varoval velitel vzdušných sil USA v Evropě generál Tod Wolters.

Jde o znepokojivou záležitost, s naším spojencem v NATO se přesto snažíme udržet silné vztahy na vojenské úrovni, dodal generál. „Vše, co může S-400 učinit pro lepší pochopení schopností stroje, jakým je F-35, rozhodně nebude ku prospěchu spojenců,” prohlásil generál Wolters.

Kam dál?
Omezení amerického vývozu mohlo vést Turecko k nákupu S-400 (31.5. 2018)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Závazky spojenců v NATO k výdajům byly zachovány, tvrdí Macron

Navzdory tvrzením prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, hovořícím o úspěšném přinucení spojenců ke zvýšení výdajů na obranu během vypjatého summitu, závazky k obranným výdajům zemí NATO zůstaly stejné, prohlásil prezident Francie Emmanuel Macron. Aliance je nicméně „mnohem silnější“ a navzdory zprávám v médiích Trump ostatním představitelům aliančních zemí nikdy neřekl, že by se USA měly stahovat z NATO.

„Prezident Trump ví, že USA jsou schopné nalézt NATO při klíčových okamžicích své historie…mám dojem, že Aliance je dobrou věcí pro Spojené státy,“ uvedl francouzský prezident a dodal, že USA jsou „pro nás skvělým partnerem a spojencem.“

Kam dál?
Vystoupení z NATO není nutné, prohlásil Trump poté, co se spojenci shodli na navyšování výdajů (13.7. 2018)

Zdroj: RFI (Francie)

---

Německá vláda ve při kvůli zvyšování výdajů na obranu

Rozepře ohledně způsobu rychlého navýšení výdajů Německa na obranu se rozhořela uvnitř německé koaliční vlády. V současné době Německo vydává 1.24 % HDP na obranu a plánuje tento poměr navýšit na 1.5 % do roku 2024, coby součást širšího úsilí o dosažení cíle výdajů 2 % HDP, ke kterým se zavazují státy v Severoatlantické alianci. „Hodnoty 1.5 % potřebujeme dosáhnout ideálně ještě v tomto volebním období,“ tedy do roku 2021, prohlásil parlamentní předseda konzervativního bloku CDU/CSU Volker Kauder.

„Angela Merkel se nemůže nechat zneužít zbrojařskou mánií Donalda Trumpa,“ prohlásil generální tajemník Sociálních demokratů (SPD) Lars Klingbeil. SPD jsou koaličním partnerem CDU/CSU v současné vládě. Německo „by mělo vložit každé volné euro do sociálního bydlení,“ ne na „miliardové investice do armády,“ dodal zástupce předsedy strany SPD Thorsten Schäfer-Gümbel.

Kam dál?
Německá ministryně odmítá kritiku USA za obranné výdaje (4.7. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.