Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německá ministryně odmítá kritiku USA za obranné výdaje

4. července 2018  15:14
Ministryně obrany Německa Ursula von der Leyen a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Německá ministryně odmítá kritiku USA za obranné výdaje

Obviňování Spojenými státy z nedostatečných výdajů na armádu odmítla německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Berlín prosazuje výrazné zvýšení rozpočtu na obranu a již nyní poskytuje Severoatlantické alianci více vojáků než jakýkoliv jiný stát mimo USA, zdůrazňuje ministryně. Německo je nadále vázáno cílem vydávat 2 % HDP na obranu, příspěvek Berlína do NATO by ovšem neměl být posuzován pouze na základě rozpočtu.

„Můžete jednoduše vydávat 2 % HDP na obranu, aniž byste skutečně Alianci něco nabídli,“ uvedla ministryně. NATO není jen o penězích, nýbrž také o schopnostech a příspěvcích, připomněla von der Leyen.

Kam dál?
Bundeswehr má v roce 2019 dostat více peněz (3.7. 2018)
USA vyhodnocují náklady na setrvání jednotek v Německu (2.7. 2018)

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Ukrajina se zúčastní summitu NATO navzdory Maďarsku

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, slibující blokovat jakýkoliv pokrok v procesu vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance, nebude mít žádný dopad na vztah Kyjeva s Aliancí, uvedl vysoký představitel NATO.

Dosud není známo, proč Budapešť změnila své rozhodnutí ve vztazích mezi Aliancí a Ukrajinou, představitelé NATO pouze potvrdili existenci dopisu, dotazy k jeho obsahu odkazují na maďarskou stranu. Spor Ukrajiny s Maďarskem se týkal ukrajinského zákona o vzdělávání, který byl v rozporu s Benátskou komisí, právním poradním orgánem Rady Evropy – tento měla vyřešit bilaterální schůzka na úrovni ministrů.

Kam dál?
Maďarsko změnilo svůj postoj k jednáním NATO s Ukrajinou (3.7. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

NATO má zájem o prohloubení vztahů s Arménií

Prohloubit vztahy s Arménií chce Severoatlantická aliance, která podpoří novou vládu v rozšiřování reformního procesu v zemi, uvedl náměstek zástupkyně generálního tajemníka NATO James Appathurai. Věřím v pokračující spolupráci Arménie s Aliancí i po mocenské změně, která proběhla začátkem května, uvedl zástupce NATO. Organizace vítá zapojení Arménie do misí v Afghánistánu a na západním Balkáně, dodal Appathurai. Ve všech procesech podle něj sehrála Arménie skutečně důležitou roli.

Zdroj: PanArmenian (Arménie)

---

Makedonie získá pozvánku do NATO, míní ministryně obrany

Příští týden obdrží Makedonie pozvánku ke vstupu do Severoatlantické aliance, uvedla místopředsedkyně vlády a ministryně obrany Radmila Sekerinska. Pozvánka pro Makedonii by měla být otevřena na summitu NATO v Bruselu, dodala Sekerinska.

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Mezitím makedonská vláda přijala posudek strategické obrany. Jedná se o ambiciózní a klíčový dokument definující obranu, její rozvoj a obrannou agendu státu, upřesnila ministryně.

Kam dál?
Stoltenberg: Makedonie dostane pozvánku pouze po ratifikaci dohody o názvu (27.6. 2018)

Zdroj: Xinhuanet (Čína)

---

Ukrajina zvýší počet svých vojáků v misi NATO

Počet ukrajinských jednotek v misi Severoatlantické aliance Resolute Support v Afghánistánu vzroste z 11 na 29 lidí, potvrdil to vedoucí Ředitelství pro spolupráci s NATO z vládního Úřadu pro evropskou a euroatlantickou integraci Oleksij Henčev. „V Alianci je Ukrajina nyní reprezentována v misi KFOR v Kosovu a v misi v Afghánistánu – 40 muži v Kosovu a 11 v Afghánistánu,“ dodal Henčev. Zvýšení množství ukrajinských jednotek v misích NATO „není jen politickým signálem“, poskytuje ukrajinským vojákům zkušenosti a posiluje operační schopnosti k provádění bojových misí na východní Ukrajině, zdůraznil Henčev.

Kam dál?
Generál Pavel: NATO podporuje Ukrajinu a vyvíjí tlak na Rusko (18.5. 2018)

Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.