Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump kritizuje členy NATO, kteří nezvyšují výdaje na obranu

18. května 2018  13:59
Donald Trump | foto: Gage Skidmore / Flickr

Trump kritizuje členy NATO, kteří nezvyšují výdaje na obranu

Americký prezident Donald Trump opět kritizoval spojence Severoatlantické aliance za to, že dostatečně nepřispívají do společného rozpočtu. Trump má dlouhodobé výhrady k tomu, že ostatní členové NATO nechávají Spojené státy nést nejtěžší část finančního břemene. Prezident se zejména opřel do Německa, které podle něj „nepřispívá to, co by mělo přispívat, a je velkým příživníkem“.

Následně ale uvedl, že jeho vztah s NATO je „velmi dobrý“. „Společně jsme zvýšili a vybrali peníze od zemí, které neplatily, nebo neplatily spravedlivou část,“ dodal Trump. Komentáře prezidenta přicházejí v době, kdy jsou vztahy USA s mnohými spojenci napjaté kvůli Trumpovým kontroverzním krokům, jakým je například odstoupení od dohody s Íránem.

Kam dál?
Německo není férové ve výdajích na obranu, říká Donald Trump (9.3. 2018)

Zdroj: Independent (Velká Británie)


---

Velká Británie uvažuje o posílení mise v Afghánistánu

Britská vláda zvažuje, zda na doporučení ministra obrany neposlat o několik set více vojáků do Afghánistánu. Rozhodnutí zatím nepadlo, nicméně je pravděpodobné, že bude oznámeno v souvislosti se summitem NATO v červenci. Velká Británie má v současné době v Afghánistánu více než šest set vojáků, kteří pomáhají s výcvikem místních bezpečnostních sil. Případné posily by pokračovaly v asistenci při výcviku a nezapojily by se do bojových operací.

Děje se tak poté, co americký prezident Donald Trump vyzval spojence k vyslání většího množství vojáků do Afghánistánu. Rozhodnutí navýšit počty by „vyslalo důležitou zprávu našim spojencům i Tálibánu“, domnívá se generál Richard Barrons, který dříve velel operacím v zemi.

Kam dál?
Po redukci jednotek NATO vzrostla v Afghánistánu chudoba (11.5. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Generál Pavel: NATO podporuje Ukrajinu a vyvíjí tlak na Rusko

Severoatlantická aliance uvítala vývoj reforem bezpečnostního a obranného sektoru na Ukrajině, které probíhají pod pokračujícím tlakem Ruska. Uvedl to předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. „Budeme pokračovat v partnerství tak, aby byla Ukrajina úspěšná ve vojenském a ekonomickém sektoru. To je nejlepší odpovědí na ruský přístup k Ukrajině,“ prohlásil generál.

Generál Pavel dále zdůraznil, že podle jeho hodnocení je pokrok ukrajinských reforem na vysoké úrovni. „Budeme dále vyvíjet tlak na Rusko, aby respektovalo mezinárodní pravidla,“ dodal.

Kam dál?
Generál Pavel: Chceme, aby ukrajinské síly dokázaly odstrašit jakoukoli agresi (19.4. 2018)

Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

---

Pobaltí žádá o vzdušnou a námořní podporu jednotek NATO

Baltské státy žádají, aby byly mnohonárodní jednotky Severoatlantické aliance nasazené v regionu podpořeny vzdušnými a námořními silami, uvedl litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. „Nyní máme k posílení naší bezpečnosti síly předsunuté přítomnosti a limitovaná mnohonárodní uskupení. Nemluvíme jen o pozemních složkách, chceme alespoň vyhlídku do budoucna, že toho budou součástí i námořní a vzdušné síly,“ oznámil ministr po schůzce ve Washingtonu.

Na setkání s americkým poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem diskutovali pobaltští ministři o možnostech zrychlení rozhodovacího procesu Aliance a přesunů jednotek. Pro baltské národy je důležitá spojenecká přítomnost „nejen ve vyšších počtech, ale i ve vícero různých formách,“ vysvětlil Linkevičius, který celé setkání s Boltonem hodnotil pozitivně.

Kam dál?
Stoltenberg: NATO neplánuje navyšovat počty jednotek v Pobaltí (20.4. 2018)

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

---

Logističtí experti NATO se setkali v Ázerbájdžánu

Stálá skupina partnerských logistických expertů NATO (SGPLE) se sešla v ázerbájdžánském hlavním městě Baku. Setkání se zúčastní dvacet čtyři expertů ze třinácti zemí. Na třídenní schůzce byla probírána témata pohybu a dopravy, plánování udržitelnosti a svobody pohybu. Hlavním cílem je určit schopnosti logistických jednotek partnerských zemí a najít vhodné cesty k jejich využití v rámci operací Severoatlantické aliance.

Zdroj: News.Az (Ázerbájdžán)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.