natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Japonsko zřídí stálou misi při NATO

  22. prosince 2017  16:14

  Japonský premiér Shinzo Abe. | foto: NATO Photos

  Japonsko zřídí stálou misi při NATO

  Japonská vláda rozhodla o zřízení stálé mise při Severoatlantické alianci, aby posílila vztah s Evropou a dokázala lépe čelit hrozbě Severní Koreji. Již v červenci tohoto roku japonský premiér Šinzó Abe tuto možnost zmínil při setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v centrále NATO v Bruselu.

  Kam dál?
  Trump v Japonsku vychvaluje armádu USA (6.11. 2017)

  Zdroj: Nikkei (Japonsko)

  ---

  Rusko se Srbskem jedná o dodávkách zbraní

  Srbsko jedná o nákupu vojenských vrtulníků od Ruské federace, což by mohlo způsobit zvýšení napětí a vlivu Ruska v regionu. Srbský ministr obrany Aleksandar Vulin ve státní televizi prohlásil, že Srbsko chce zakoupit šest vrtulníků Mi-17 a zároveň vytvořit základnu, která bude pro ruské vrtulníky dělat všechny potřebné opravy a poskytnout tak ruským vojákům možnost působit v regionu. Jedná se i o dodání raketových systémů Buk-M1 a Buk-M2.

  Na nedávné návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vucice u jeho protějška Vladimira Putina v Moskvě se hlavy obou států shodli na vysoké úrovni vojenské spolupráce. Podle Vulina úzké vojenské a další vazby s Ruskem znatelně změnily a posílily pozici Srbska v mezinárodní sféře. V říjnu Srbsko obdrželo 6 stíhaček MiG-29, Rusko přislíbilo i dodání 30 tanků a stejného počtu obrněných vozidel.

  Kam dál?
  NATO cvičí srbské státní úředníky v kyberbezpečnosti (27.11.2017)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Přítomnost NATO vede ve východní Evropě k růstu investic

  Nasazení vojáků Severoatlantické aliance v Pobaltí má nejspíše vliv na vzrůst investic v regionu. Po deseti měsících nasazení amerických, kanadských a britských jednotek se hodnoty, které rapidně klesly po ruské anexi Krymu vrátily zpátky na původní úroveň. Podle některých představitelů pobaltských zemí se alianční jednotky kromě zastrašení agresorů zasadily také o stabilizaci ekonomické sféry. „Zvětšující se role NATO v regionu je rozhodně faktorem. Očekáváme silnější tok investic,“ prohlásil litevský ministr financí Vilius Sapoka.

  Kam dál?
  NATO nejspíš vybuduje nový obranný štít v Pobaltí (10.11.2017)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Aliance cvičí Iráčany v odminování

  Mobilní výcvikový tým Severoatlantické aliance vedený Slováky v uplynulých měsících cvičil příslušníky iráckých bezpečnostních sil v ručním odminování. Výcvik se konal na území Iráku a byl součástí alianční iniciativy pro budování obranných a bezpečnostních kapacit.

  Kurzu se zúčastnilo 21 studentů z iráckého ministerstva obrany, sedmnáct z nich po dokončení obdrželo certifikát instruktora, čtyři pak certifikát základního odminování. Mezi další kurzy, které NATO pořádá patří zneškodňování improvizovaných výbušných zařízení, údržba sovětské techniky, vojenské zdravotnictví a další.

  Kam dál?
  NATO cvičí irácké zdravotníky v Srbsku (12.12. 2017)

  Zdroj: KUNA (Kuvajt)

  ---

  Nová raketa neporušuje dohodu, tvrdí Rusko

  Ruské ministerstvo zahraničí odmítlo americkou stížnost na to, že nově vyvíjená raketa porušuje dohodu o nukleárních raketách středního doletu (Intermediate-range Nuclear Forces Treaty - INF) z roku 1987. Dohoda zakazuje všechny rakety startující ze země s doletem mezi 500 a 5500 kilometry.

  Maria Zacharova, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, prohlásila, že ruská raketa 9M729 naprosto splňuje požadavky dohody a že nebyla navržena ani testována na dolet, který zakazuje dohoda. Dodala, že nyní Moskva od USA očekává vyjádření k tomu, co naopak Rusko považuje za porušení smlouvy ze strany Spojených států.

  Kam dál?
  USA požadují akci NATO proti ruským raketám (11.12. 2017)

  Zdroj: VOA News (USA)

  oko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media