Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA požadují akci NATO proti ruským raketám

11. prosince 2017  13:51
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

USA požadují akci NATO proti ruským raketám

Spojené státy věří, že Rusko tajně vyvíjí rakety středního doletu schopné nést jaderné hlavice, které porušují smlouvu o nevyvíjení raket středního doletu schopných nést právě jaderné hlavice, podepsanou mezi USA a tehdejším Sovětským svazem. Washington nyní zvýšil tlak na Severoatlantickou alianci, po které žádá reakci. Výsledkem by mohly být nové závody ve zbrojení.

Informace o vývoji raket poskytly americké tajné služby a byly předloženy na schůzce alianční Skupiny pro jaderné plánování. Spojené státy jsou schopny satelitními snímky doložit to, že Rusko vyvinulo novou raketu známou jako SSC-8.

Kam dál?
Tillerson odmítl normalizaci vztahů NATO s Ruskem (7.12. 2017)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

NATO otevřelo novou styčnou kancelář v Moldavsku

Severoatlantická aliance otevřela styčnou kancelář v moldavském hlavním městě Kišiněvě. Pro zemi je to důležitý krok ve vztazích s Aliancí, který však nepřekračuje ústavně zaručenou neutralitu, protože diplomatická mise nemá žádné vojenské cíle. „NATO respektuje neutralitu, nezávislost a suverenitu Moldavska,“ prohlásila Rose Gottermoeller, náměstkyně generálního tajemníka NATO. „Severoatlantický blok spolupracuje s dalšími neutrálními státy, včetně Švédska, Finska a Švýcarska a stejně tak se zeměmi, které mají blízké vztahy s Ruskem, jako například Arménií. Neutralita neznamená, že nemůžeme být dobrými partnery,“ dodala.

V posledních letech Aliance spolupracuje s moldavskou vládou na zneškodnění pozemních min a nebezpečných chemikálií, vývoji pokročilých lékařských technologií a zvýšení moldavské obranyschopnosti proti kyberútokům.

Kam dál?
NATO otevře styčnou kancelář v Moldavsku (24.11. 2017)

Zdroj: Emerging Europe (Velká Británie), NATO

---

Německá kontrarozvědka varuje před čínskou špionáží na sociálních sítích

Čína používá falešné profily na sociální síti LinkedIn, aby získala informace o německých politicích, tvrdí německá kontrarozvědka, Spolkový úřad pro ochranu ústavy. Úřad oznámil, že čínská rozvědka na sociální síti cílila na minimálně 10 tisíc Němců. Kvůli tomuto účelu dokonce vytvořila množství falešných profilů. Ředitel německé kontrarozvědky Hans – Georg Maassen prohlásil, že účty ukazují čínské úsilí podkopat vrcholné německé politiky. Čína v minulosti obvinění z kyberšpionáže odmítla a k současné situaci se nevyjádřila.

Kam dál?
NATO vidí Rusko a Čínu jako stále větší výzvu (29.11. 2017)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Irácký premiér: IS byl kompletně vypuzen z Iráku

Irácký předseda vlády Haider Al Abadi o víkendu prohlásil, že irácké ozbrojené síly vypudily poslední zbytky tzv. Islámského státu (IS) asi po třech letech působení na území Iráku. Prohlášení přišlo dva dny po oznámení ruské armády o poražení IS. Několik iráckých helikoptér v poledne přeletělo hlavní město Bagdád se zavěšenými státními vlajkami. „Naše odvážné ozbrojené složky zabezpečily celou délku irácko – syrské hranice,“ napsal na Twitteru Abadi.

Kam dál?
USA stahují přes 400 vojáků ze syrské operace proti IS (1.12. 2017)

Zdroj: Jordan Times (Jordánsko)

---

Vojenská policie převzala předsednictví mnohonárodního praporu v NATO

Velení Mnohonárodního praporu vojenské policie Severoatlantické aliance (NATO MNMPBAT) převzala Česká republika. Předsednictví získal brigádní generál Pavel Kříž z rukou plk. Michala Migáta, ředitele slovenské vojenské policie. Stalo se tak na výroční konferenci, jejímž cílem bylo zejména upřesnění dalšího směřování NATO MNMPBAT, sladění aktivit plánovaných na příští rok, a stanovení hlavních cílů pro rok 2019.

„V letošním roce jsme v Liptovském Mikuláši na Slovensku slavili desáté výročí založení NATO MNMPBAT, a tak v průběhu celého roku docházelo k bilancování uplynulé dekády. Dnes jsme převzali předsednictví projektu, čímž jsme si ukrojili velký kus zodpovědnosti za jeho další směřování. Zde, na jednání CCG v Olomouci, jsme dolaďovali i detaily další činnosti praporu. Příští rok nás například čeká organizace mnohonárodního cvičení Sharp Lynx 2018 v Brně a rozšíření našeho zapojení do výcvikových misí v Iráku,“ řekl náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž.

Kam dál?
Aliance buduje kapacity proti pašování drog (29.11. 2017)

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

oko;

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.