natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO podezírá Rusko ze zasahování do katalánské krize

    10. listopadu 2017  13:24

    Kyberútoky jsou novou bezpečnostní výzvou. | foto: NATO Photos

    NATO podezírá Rusko ze zasahování do katalánské krize

    Velitel amerických a aliančních sil v Evropě (SACEUR) generál Curtis Scaparrotti požádal Rusko, aby se přestalo vměšovat do evropských voleb. Panují totiž obavy, že Kreml zasahuje do současné krize v Katalánsku. Španělská média obvinila ruské deníky, jako jsou Russia Today a Sputnik, které mají i své španělské verze, že hrají destabilizující roli v krizi vyvolané katalánským referendem.

    „Nejedná se o nic nového, již loni jsme byli svědky ruského vměšování do amerických voleb a i letos jsme mohli pozorovat zásahy Moskvy do voleb v řadě dalších zemi,“ řekl Scaparrotti. „Rusko by se mělo přestat plést do záležitostí jiných států a respektovat jejich svrchovanost, neboť je na každé zemi, aby si určila svou vládu a jakým způsobem bude fungovat,“ dodal velitel amerických sil v Evropě.

    Kam dál?
    Za hackerskými útoky na USA je „nepochybně“ Rusko, tvrdí poslanec za Demokraty (3.10. 2016)

    Zdroj: The Jakarta Post (Indonésie)

    ---

    Další země se připojily k aliančnímu projektu Smart Defence

    Další tři státy se zapojily do projektu Severoatlantické aliance Smart Defence, který mimo jiné zastřešuje společné nákupy přesně naváděných střel (Precision Guided Munitions, PGMs). Jedním ze států je i Finsko, partnerská země NATO, jejíž začlenění vytváří precedens pro další partnerské země NATO, aby se k této iniciativě připojily.

    „Teď, když Finsko učinilo tento krok, Švédsko bude mít pravděpodobně zájem udělat to samé,“ řekl představitel NATO. „Myslím, že je to jen otázkou času,“ doplnil.

    Tento projekt byl spuštěn na summitu NATO ve Walesu v roce 2014. Byl reakcí na nedostatečné zásobování evropských spojenců inteligentními bombami při letecké kampani NATO v Libyi v roce 2011.

    Kam dál?
    Finsko nevylučuje členství v NATO (24.10. 2017)

    Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

    ---

    Británie vyšle stíhačky k hranicím s Ruskem

    Královské letectvo Velké Británie vyšle příští rok své čtyři stíhací letouny Eurofighter Typhoon do Rumunska, aby tak podpořilo úsilí Severoatlantické aliance v boji proti asertivnímu Rusku, uvedl nový britský ministr obrany Gavin Williamson.

    „Vzhledem k tomu, že Rusko je čím dál tím asertivnější, se Spojené království rozhodlo výrazně posílit svůj závazek vůči Evropě. Stojíme po boku našich spojenců. Nasadíme Typhoony do tzv. air policingu v Rumunsku, budeme intenzivněji podporovat operaci pro udržení míru (peacekeeping) v Kosovu a naše výsadková vrtulníková loď HMS Ocean se vrátí do stále námořní skupiny NATO,“ oznámil Williamson.

    Kam dál?
    Rusko kvůli nasazení stíhaček NATO v Rumunsku zvýší své vojenské kapacity na jihu země (27.7. 2017)
    Britská stíhačka startovala k ruským bombardérům nad Černým mořem (26.7. 2017)

    Zdroj: The Sun (Velká Británie)

    ---

    NATO souhlasí se zvýšením využívání kyberzbraní v boji proti Rusku

    Ministři obrany Severoatlantické aliance se shodli, že budou více využívat kybernetické zbraně a taktiku během vojenských operací, přičemž NATO také hodlá zlepšit své schopnosti v boji proti znovuožívajícímu Rusku. „Veškeré inovace v rámci NATO odráží změnu v bezpečnostním prostředí,“ uvedl šéf NATO Jens Stoltenberg na setkání aliančních ministrů obrany v Bruselu.

    „V reakci na nové bezpečnostní prostředí, jehož součástí jsou i kybernetické hrozby, na které musíme reagovat, začleňujeme nyní kybernetické prvky do misí a operací NATO,“ řekl Stoltenberg. „Budou součástí jakéhokoliv vojenského konfliktu, proto musíme posílit naši kyberobranu a kybernetické kapacity,“ dodal Stoltenberg s tím, že tato taktika je účinná v boji proti extremistům z organizace Islámský stát v Iráku a Sýrii.

    Vytvoření nového centra pro kybernetické operace NATO přichází v době, kdy se Aliance každý měsíc potýká se stovkami útoků na své počítačové sítě. Obavy jí také dělá vzrůstající elektronická aktivita Kremlu. „Vidíme čím dál asertivnější Rusko, které již několik let intenzivně investuje do svých vojenských schopností. Aliance na to musí reagovat. Kyberschopnosti proto budou nyní zahrnuty v aliančních misích stejně jako letouny, tanky a lodě – plně integrované, ale stále pod kontrolou přispěvatelské země,“ prohlásil Stoltenberg.

    Kam dál?
    NATO rozvíjí kybernetickou obranu (7.11. 2017)
    Aliance může mít problémy s ruskými kyberútoky (20.10. 2017)
    NATO spoléhá v otázce kyberbezpečnosti na své členy, zároveň buduje kybervelitelství (8.9. 2017)

    Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

    ---

    NATO nejspíš vybuduje nový obranný štít v Pobaltí

    Očekává se, že Severoatlantická aliance začne v Pobaltí a v Polsku budovat nový systém protivzdušné obrany, aby posílila své hranice s Ruskem, řekl litevský ministr obrany Raimundas Karbolis. Ten předpokládá, že o novém obranném štítu rozhodne Aliance do summitu NATO v červenci 2018. „Protivzdušná obrana je jednou z otázek, kterým se musíme věnovat,“ podotknul Karbolis.

    V loňském roce zprovoznily Spojené státy v Rumunsku sofistikovanou protiraketovou obranu, kterou Rusko ihned zkritizovalo a označilo ji za hrozbu pro svou národní bezpečnost. Ruští představitelé poté varovali, že takový krok by mohl povzbudit USA k zahájení jaderné války a silně se postavili proti dalším vojenským aktivitám NATO.

    Krátce poté, co byl americký integrovaný systém protivzdušné obrany Aegis včleněn do NATO, začaly pobaltské státy a Polsko v červnu 2016 jednat s kontraktory o vytvoření komplexního protiletadlového systému, napsal deník Financial Times. Nejen státy v Pobaltí a Polsko, ale i další evropské země si totiž často stěžují na to, že do jejich vzdušného prostoru neohlášeně vstupují ruské letouny.

    Kam dál?
    Protiraketový deštník nad Evropou vyztuží modernizované německé fregaty (5.1. 2017)
    NATO získalo od Američanů část protiraketového deštníku v Rumunsku (22.8. 2016)
    NATO otevřelo protiraketovou základnu v Rumunsku. Hrozba, míní Kreml (12.5. 2016)

    Zdroj: Newsweek (USA)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media