Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Moldavsko poslalo vojáky na cvičení NATO i přes prezidentovo veto

8. září 2017  23:26
Sídlo vlády v Tiraspolu | foto: Monk

Moldavsko poslalo vojáky na cvičení NATO i přes prezidentovo veto

Moldavská vláda oznámila, že vyslala 57 vojáků na Ukrajinu na cvičení Severoatlantické aliance i přes veto svého pro-ruského prezidenta Igora Dodona. „Oficiálně potvrzuji, že navzdory všem překážkám bylo 57 moldavských vojáků vysláno na Ukrajinu na cvičení NATO,“ prohlásila mluvčí ministerstva obrany Diana Gradinaru. Cvičení bude probíhat zhruba dva týdny a zúčastní se ho především členské země NATO včetně Spojených států, Velké Británie a Turecka.

Plány vlády na vyslání vojsk byly vetovány prezidentem Dodonem, hlavním velitelem vojsk Moldavska, který tvrdil, že Moldavsko je vázáno svou ústavou a má zůstat neutrální. Ministerstvo obrany však jeho veto ignorovalo. Vzhledem k tomu, že Moldavsko řídí pro-západní vláda a pro-moskevský prezident, dochází velmi často ke střetům v otázkách zahraniční politiky, zejména pokud jde o vztahy s Ruskem a Evropskou unií.

Kam dál?
Moldavsko zrušilo účast svých vojáků na cvičení NATO (6.9. 2017)

Zdroj: Reuters (USA)

---

NATO spoléhá v otázce kyberbezpečnosti na své členy, zároveň buduje kybervelitelství

Severoatlantická aliance buduje vlastní integrované kybernetické velitelské struktury pro obranné účely, ačkoli ofenzivní schopnosti budou stále v rukách členských zemí, řekl zástupce generálního tajemníka NATO pro obranné investice Camille Grand.

„Budujeme kybernetické velitelství, díky kterému bude kyberobrana poprvé plně integrována do společných aliančních struktur,“ řekl Grand.

Kam dál?
NATO a Jordánsko zřídily nový kyberbezpečnostní tým (21.7. 2017)
USA vytvoří nezávislé vojenské kybervelitelství (17.7. 2017)

Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

---

V Ázerbájdžánu se sešli vysocí představitelé NATO a Ruska

Předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance generál Petr Pavel se setkal s náčelníkem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem v ázerbájdžánském hlavním městě Baku, žádná strana však neuvedla, o čem se v průběhu jednání diskutovalo. S největší pravděpodobní bylo tématem vojenské cvičení Ruska a Běloruska Zapad 2017 a patnáctidenní alianční cvičení na západní Ukrajině.

V prohlášení ruských zpravodajských agentur stojí pouze, že Gerasimov soustředil pozornost na hlavní cíl cvičení – obranu Ruska a Běloruska. Podle něj byla ruská cvičení dlouho plánovaná a budou čistě defenzivní – nejsou namířená proti žádné třetí zemi. NATO uvedlo, že setkání v Baku demonstruje jasný společný zájem na udržení vojenských komunikačních kanálů na hranicích Ukrajiny a členských států NATO – Polska, Lotyšska a Litvy.

Kam dál?
NATO obviňuje Rusko, že blokuje pozorování cvičení Zapad 2017 (7.9. 2017)
Rusko tvrdí, že cvičení Zapad je příprava na boj s terorismem, ne s Evropou (30.8. 2017)

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Cílem izraelských náletů jsou syrské vojenské objekty

Sýrie obvinila Izrael z bombardování vojenského objektu, který je spojován s výrobou chemických zbraní. Při náletu údajně zemřeli dva syrští vojáci. „Jedná se o další stupeň zásahu,“ řekl bývalý poradce pro národní bezpečnost izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s tím, že je to poprvé, kdy se Izrael zaměřil na výzkumné a vývojové zařízení. Od počátku občanské války v Sýrii Izrael v zemi provedl téměř 100 náletů, oznámil šéf izraelského letectva. Mluvčí izraelských obranných sil se odmítl k poslednímu útoku vyjádřit.

Napětí na izraelských hranicích s Libanonem a Sýrií v posledních týdnech eskaluje. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil Írán z dodávání zbraní Hizbaláhu – libanonské šíitské milici podporující syrského prezidenta Bašára Asada. Izrael odhaduje, že má Hizbaláh v současnosti k dispozici více než 150 000 raket.

Kam dál?
Turecko zveřejnilo utajované pozice USA v Sýrii (20.7. 2017)
Na jihu Sýrie začalo platit příměří (10.6. 2017)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Britská armáda pomůže obětem hurikánu Irma

Britská armáda vyšle úkolové uskupení do Karibiku, aby pomohlo obětem hurikánu Irma. Více než milion lidí zůstalo v Portoriku bez pomoci, zatímco Barbuda je nyní dokonce téměř neobyvatelná. Kromě úkolového uskupení složeného z mariňáků, inženýrů a lékařských poradců poskytneme i řadu strategických letounů a vrtulníků, uvedl mluvčí britského ministerstva obrany. V nadcházejících dnech má do postižené oblastí dorazit ještě hurikán Jose, proto je třeba jednat rychle. Do regionu již byla vyslána loď britského královského námořnictva s humanitární pomocí.

„Naše loď Mounts Bay již usilovně pomáhá v postižené oblasti, konkrétně ostrovu Anguilla,“ oznámil britský ministr obrany Michael Fallon. „Dnes jsem také odsouhlasil nasazení úkolového uskupení, které se připravuje na odlet do Karibiku, jakmile bude jasné, jaká letiště zůstanou otevřená,“ dodal Fallon.

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

kko; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.