natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Izraelský ministr chce NATO v Gaze

  15. ledna 2007  15:30

  Izraelský ministr chce NATO v Gaze

  Izraelský ministr pro strategické záležitosti Avigdor Lieberman by uvítal přítomnost jednotek NATO v pásmu Gazy poté, co se pásma zmocní izraelské síly. Podle Liebermana je vojenský střet v pásmu Gazy nevyhnutelný, neboť je potřeba zastavit pašování zbraní Palestincům a odpalování raket do jižního Izraele. Lieberman by si v Gaze představoval asi 30 000 vojáků NATO. Tuto otázku již konzultoval i s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Ani Riceová ani izraelský premiér Ehud Olmert to zatím nekomentovali.

   

  Už minulý rok byl premiér Olmert chladný k návrhu Evropanů rozmístit v Gaze mírové jednotky, nicméně EU pomáhá hlídat hranici mezi Gazou a Egyptem. Izrael se obecně brání přítomnosti cizích jednotek, protože by to omezovalo možnost Izraele volně zasahovat proti ozbrojencům.

   

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

   

  ---

   

  NATO by uvítalo německá tornáda

  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer uvítal zprávu, že Němci zvažují vyslání šesti průzkumných tornád do Afghánistánu. „Pokud se německá vláda rozhodne tornáda vyslat, velice to přivítám,“ řekl Scheffer. Aliance Německo kritizuje, že nechce posílat své vojáky na jih Afghánistánu, kde probíhají tuhé boje.

   

  Peter Struck, předseda německého parlamentu, oznámil, že letadla budou umístěna v Kábulu a budou operovat i na jihu Afghánistánu. Jeho slova rozhněvala křesťanské demokraty i zelené. Německá vláda však zatím žádné takové opatření neschválila.

   

  Čtěte také:

  NATO žádá německá letadla do Afghánistánu

   

  Zdroj: Playfuls (Rumunsko), Reuters (Kanada)

   

  ---


  Začal proces s údajným britským špionem

  Desátník Daniel James je obviněn ze špionáže pro Írán. Syn íránské matky a britského otce pracoval jako překladatel vrchního velitele mezinárodních mírových sil ISAF v Afghánistánu generála Davida Richardse. Desátníkův právník tvrdí, že James je patriot a ne špion. Práce desátníka Jamese bylo překládat generálovy projevy a neměl přístup k tajným jednáním, říká obhájce.

   

  Daniel James je držen ve vězení v Británii bez možnosti kauce, neboť prý existuje možnost, že by mu Írán pomohl ze země uprchnout. Desátník James má podle obžaloby také tři nemovitosti mimo britské ostrovy a peníze na dolarových bankovních účtech. Daniel James je první Brit obžalovaný ze špionáže od roku 1984.

   

  Čtěte také:

  Tlumočník NATO předával informace Íránu

   

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

   

  ---

   

  Gates mluvil v Londýně o Iráku i Afghánistánu

  Nový americký ministr obrany Robert Gates poprvé ve svém úřadu navštívil Londýn. S britským premiérem Tony Blairem a ministrem obrany Des Brownem hovořili o nové strategii pro Irák a o Afghánistánu.

   

  Tony Blair podporuje novou strategii George W. Bushe, ale neplánuje posílit svůj irácký kontingent, naopak hodlá stáhnout tisíce mužů, kterých tam dnes má 7 100. „Británie je náš nejdůležitější spojenec v Iráku i Afghánistánu,“ řekl Gates.

   

  Robert Gates také hodlá navštívit Afghánistán a ujistit se, že povstalci neohrozí mírový proces v Afghánistánu. Vzbouřenci údajně plánují novou ofenzívu na jaře a Gates chce od svých velitelů v Afghánistánu vědět, jestli mají dostatek prostředků, aby novou ofenzívu Talibanu rozbili.

   

  Čtěte také:

  Z Iráku má odejít tři tisíce britských vojáků

  Počty vojáků NATO v Afghánistánu nestačí

  Craddock: Nová ofenzíva Talibanu na jaře

  Bushův plán může fungovat, shodují se experti

   

  Zdroj: Scotsman (Velká Británie)

  ---

   

  Japonsko chce spolupracovat s NATO

  Japonský ministerský předseda Shinzo Abe chce posílit spolupráci jeho země a Severoatlantické aliance, řekl to na návštěvě Bruselu. „Je mnoho oblastí, kde může Japonsko a NATO sdílet své zkušenosti a znalosti v mírových misích. Navrhl jsem pravidelná setkávání mezi Japonskem a Aliancí,“ řekl premiér Abe. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer s premiérem Abem souhlasil a zdůraznil, že NATO nehodlá vyslat své jednotky do severovýchodní Asie. Japonsko už se podílelo na misích v Afghánistánu i Iráku a posiluje roli svých obranných složek

   

  Čtěte také:

  Japonský premiér navštíví NATO

  Japonsko požaduje větší bezpečnostní úlohu

   

  Zdroj: Turkish Press (USA)

   

   

   

   

   

   

   

   

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media