Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Izraelský ministr chce NATO v Gaze

Vydáno 15.01.2007

Izraelský ministr chce NATO v Gaze

Izraelský ministr pro strategické záležitosti Avigdor Lieberman by uvítal přítomnost jednotek NATO v pásmu Gazy poté, co se pásma zmocní izraelské síly. Podle Liebermana je vojenský střet v pásmu Gazy nevyhnutelný, neboť je potřeba zastavit pašování zbraní Palestincům a odpalování raket do jižního Izraele. Lieberman by si v Gaze představoval asi 30 000 vojáků NATO. Tuto otázku již konzultoval i s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Ani Riceová ani izraelský premiér Ehud Olmert to zatím nekomentovali.

 

Už minulý rok byl premiér Olmert chladný k návrhu Evropanů rozmístit v Gaze mírové jednotky, nicméně EU pomáhá hlídat hranici mezi Gazou a Egyptem. Izrael se obecně brání přítomnosti cizích jednotek, protože by to omezovalo možnost Izraele volně zasahovat proti ozbrojencům.

 

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

 

---

 

NATO by uvítalo německá tornáda

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer uvítal zprávu, že Němci zvažují vyslání šesti průzkumných tornád do Afghánistánu. „Pokud se německá vláda rozhodne tornáda vyslat, velice to přivítám,“ řekl Scheffer. Aliance Německo kritizuje, že nechce posílat své vojáky na jih Afghánistánu, kde probíhají tuhé boje.

 

Peter Struck, předseda německého parlamentu, oznámil, že letadla budou umístěna v Kábulu a budou operovat i na jihu Afghánistánu. Jeho slova rozhněvala křesťanské demokraty i zelené. Německá vláda však zatím žádné takové opatření neschválila.

 

Čtěte také:

NATO žádá německá letadla do Afghánistánu

 

Zdroj: Playfuls (Rumunsko), Reuters (Kanada)

 

---


Začal proces s údajným britským špionem

Desátník Daniel James je obviněn ze špionáže pro Írán. Syn íránské matky a britského otce pracoval jako překladatel vrchního velitele mezinárodních mírových sil ISAF v Afghánistánu generála Davida Richardse. Desátníkův právník tvrdí, že James je patriot a ne špion. Práce desátníka Jamese bylo překládat generálovy projevy a neměl přístup k tajným jednáním, říká obhájce.

 

Daniel James je držen ve vězení v Británii bez možnosti kauce, neboť prý existuje možnost, že by mu Írán pomohl ze země uprchnout. Desátník James má podle obžaloby také tři nemovitosti mimo britské ostrovy a peníze na dolarových bankovních účtech. Daniel James je první Brit obžalovaný ze špionáže od roku 1984.

 

Čtěte také:

Tlumočník NATO předával informace Íránu

 

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

 

---

 

Gates mluvil v Londýně o Iráku i Afghánistánu

Nový americký ministr obrany Robert Gates poprvé ve svém úřadu navštívil Londýn. S britským premiérem Tony Blairem a ministrem obrany Des Brownem hovořili o nové strategii pro Irák a o Afghánistánu.

 

Tony Blair podporuje novou strategii George W. Bushe, ale neplánuje posílit svůj irácký kontingent, naopak hodlá stáhnout tisíce mužů, kterých tam dnes má 7 100. „Británie je náš nejdůležitější spojenec v Iráku i Afghánistánu,“ řekl Gates.

 

Robert Gates také hodlá navštívit Afghánistán a ujistit se, že povstalci neohrozí mírový proces v Afghánistánu. Vzbouřenci údajně plánují novou ofenzívu na jaře a Gates chce od svých velitelů v Afghánistánu vědět, jestli mají dostatek prostředků, aby novou ofenzívu Talibanu rozbili.

 

Čtěte také:

Z Iráku má odejít tři tisíce britských vojáků

Počty vojáků NATO v Afghánistánu nestačí

Craddock: Nová ofenzíva Talibanu na jaře

Bushův plán může fungovat, shodují se experti

 

Zdroj: Scotsman (Velká Británie)

---

 

Japonsko chce spolupracovat s NATO

Japonský ministerský předseda Shinzo Abe chce posílit spolupráci jeho země a Severoatlantické aliance, řekl to na návštěvě Bruselu. „Je mnoho oblastí, kde může Japonsko a NATO sdílet své zkušenosti a znalosti v mírových misích. Navrhl jsem pravidelná setkávání mezi Japonskem a Aliancí,“ řekl premiér Abe. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer s premiérem Abem souhlasil a zdůraznil, že NATO nehodlá vyslat své jednotky do severovýchodní Asie. Japonsko už se podílelo na misích v Afghánistánu i Iráku a posiluje roli svých obranných složek

 

Čtěte také:

Japonský premiér navštíví NATO

Japonsko požaduje větší bezpečnostní úlohu

 

Zdroj: Turkish Press (USA)

 

 

 

 

 

 

 

 

jak natoaktual.cz