Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Izrael testuje svou protiraketovou obranu

Vydáno 27.03.2007

Izrael testuje svou protiraketovou obranu
Izrael zdárně otestoval svůj protiraketový systém Hetz (Šíp). „Zkouška byla jednoznačně úspěšná,“ píše se v oznámení ministerstva obrany. Izrael se v uplynulých letech zaměřoval na obranu před případnými raketovými útoky ze strany sousedních arabských států nebo svého úhlavního nepřítele, Íránu, který v minulých letech několikrát otestoval své rakety dlouhého doletu.

Proběhlá zkouška prý byla „odpovědí na balistické střely, které Írán vyvíjí nebo kupuje“, řekl náměstek ministra obrany Efraim Sneh. „Izrael má ve svém zbrojním závodě s Íránem navrch,“ dodal. Projekt Hetz byl odstartován roku 1988 v rámci amerického projektu „Hvězdných válek“, který byl oficiálně ukončen roku 1993.

Čtěte také:
Španělský expremiér volá po přijetí Izraele do NATO
Írán zahájil testy nových raket

Zdroj: Defense News (USA)

---

USA: Rozšíření NATO schválila i dolní komora
Dolní komora amerického parlamentu odsouhlasila finanční pomoc pro pět kandidátských zemí Aliance. Albánie, Chorvatsko, Makedonie, Gruzie a Ukrajina mají v roce 2008 obdržet dohromady 12 milionů dolarů, celkem bude v letech 2008 až 2012 těmto zemím poskytnuto celých 30 milionů. Stalo se tak týden poté, co tento zákon schválil americký Senát. Zákon ale ještě musí podepsat prezident George W. Bush.

Postupující proces vedoucí k východnímu rozšíření Aliance znervózňuje Rusko, které varuje před ohrožením regionální bezpečnosti a novými závody ve zbrojení.

Čtěte také:
Americký Senát schválil rozšíření NATO
USA podpoří kandidáty do NATO

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Washington očekává „intenzivní rozhovory“ o Kosovu
USA očekávají intenzivní konzultace mezi Prištinou, Bělehradem a Radou bezpečnosti OSN ohledně statusu Kosova. Oznámil to náměstek americké ministryně zahraničí Nicholas Burns.

Washington očekává, že konečné rozhodnutí padne v dubnu nebo květnu. Burns také řekl, že USA podporují návrh zvláštního zmocněnce OSN Marttiho Ahtisaariho na „nezávislost Kosova pod dohledem“. NATO prý v Kosovu zůstane, aby zajistilo bezpečnost, zatímco Evropská unie provincii poskytne civilní a administrativní pomoc.

Čtěte také:
USA podporují plán pro Kosovo
 
Zdroj: Makfax (Makedonie)

---

Afghánistán: Vojáci ISAF se začínají přátelit s místními
Vojáci USA a NATO v Afghánistánu se čím dál tím více zúčastňují tradičních afghánských obědů a kmenových setkání. Přítomnost zahraničních vojáků totiž vždy vyvolává mezi místními úzkost, vysvětlil poručík Brian Mennes. „Dokud si s nimi nepromluvíte, jsou odměření,“ dodal.

Cílem je získávat informace, propagovat rozvojovou pomoc, kterou NATO může poskytnout, a přemlouvat řadové členy Talibanu k odzbrojení. Strategií NATO je odlákat tyto obyčejné bojovníky od svých ideologických vůdců. „Nechceme je zabíjet, chceme, aby se stali součástí afghánského národa,“ řekl mluvčí NATO David Marsh. Rozhovory nad šálkem čaje jsou v Afghánistánu tradiční.

Čtěte také:
Britové v Afghánistánu vedou „psychologickou válku“

Zdroj: State (USA)

---

Scheffer doporučil projednat štít s Ruskem
Plánované rozmístění amerického raketového štítu v ČR a Polsku by mělo být projednáno v rámci Rady NATO-Rusko, řekl generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer. Dodal, že téma by mělo být Rusku vyjasněno. Moskva americkou iniciativu kritizuje, neboť se obává, že ohrozí ruskou bezpečnost.

Někteří evropští představitelé, především v Německu, navrhují, aby se diskuse odehrávala v rámci EU, do které oba zmíněné státy patří. Šéf zahraniční politiky EU Javier Solana řekl, že by toto řešení doporučoval, neboť by Unie mohla posoudit, jaké důsledky by uskutečnění amerického plánu mělo na vztahy s Ruskem.

Čtěte také:
Rusko chce jednat s USA o raketách
SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

egi natoaktual.cz