Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Generál Pavel: Trumpova rétorika hraje Putinovi do karet

Vydáno 06.06.2016

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel | foto: NATO Photos

Generál Pavel: Trumpova rétorika hraje Putinovi do karet

Komentáře pravděpodobného republikánského kandidáta na úřad prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, označující Severoatlantickou alianci za zastaralou, hrají do karet jejím soupeřům, uvedl předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. „Bylo by velkou chybou, přijmout takový přístup,“ dodává generál Pavel.

Aliance je pro Spojené státy příliš nákladná a je nevhodná pro boj s terorismem, tvrdí Trump. „Taková prohlášení nemusí organizaci nutně poškodit, ale rozhodně ničemu neprospějí,“ řekl Pavel. Bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky dodal, že NATO není bezchybné, ale má obrovský potenciál a možnosti pro zlepšení.

Kam dál?
Hillary Clinton půjde v projevu proti Trumpovi. Mluvit bude i o NATO (2.6. 2016)

Zdroj: Reuters (Indie)

---

Indický premiér zahájil provoz největší přehrady v Afghánistánu

V Afghánistánu byla po desetiletích odkladů zprovozněna největší přehrada Salma. První plány na její výstavbu se datují k roku 1976, stavbu pak přerušily vleklé konflikty. Náklady na vybudování přehrady s vodní elektrárnou dosáhly 290 milionů dolarů, po jejím zprovoznění však v zemi vzroste výrobní kapacita elektřiny cca o 10 % a přehrada bude zásobovat vodou území o velikosti města New York.

Od svržení vlády hnutí Tálibán v roce 2001 investovala Indie do Afghánistánu zhruba dvě miliardy dolarů. Účast indického premiéra Narendry Modiho na slavnostním otevření přehrady naznačuje růst vazeb mezi oběma státy. „Zahájení provozu přehrady indicko-afghánského přátelství je historickým okamžikem ve vztazích mezi Afghánistánem a Indií,“ uvedl premiér Modi.

Kam dál?
Ministři NATO budou jednat o budoucí podpoře Afghánistánu (18.5. 2016)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Singapurský summit o bezpečnosti se věnoval Jihočínskému moři

Hlavním tématem diskusí asijského bezpečnostního fóra v Singapuru se stalo napětí v Jihočínském moři. Před případnými provokacemi varoval Čínu ministr obrany Spojených států Ash Carter, který však zároveň obhajoval širší vojenskou spolupráci s tímto asijským obrem. Podle Cartera Čína výstavbou předsunutých vojenských hlídek ve sporných vodách riskuje vztyčení „velké zdi“, která by Peking uvrhla do izolace.

Spojené státy zůstanou „nejsilnější armádou a hlavním garantem bezpečnosti“ v regionu pro příští desetiletí, dodal šéf Pentagonu. „V posledních měsících jsme zaznamenali pozitivní vývoj v chování Číny,“ uvedl admirál Harry Harris, jenž stojí v čele amerického velitelství pro Tichomoří.

„Čína by se ráda připojila k USA při zajišťování regionální bezpečnosti, ale Spojené státy by měly nejdříve přestat prodávat zbraně na Tchaj-wan a omezit častý průzkum vedený proti Číně,“ řekl ředitel Čínské kanceláře pro mezinárodní vojenskou spolupráci admirál Guan Youfei. Poznámky ministra Cartera odrážejí „studenoválečnou mentalitu,“ dodal admirál.

Kam dál?
Čína nevpustila americkou letadlovou loď do Hongkongu (2.5. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO má v plánu vytvořit pozici náměstka generálního tajemníka pro zpravodajství

Severoatlantická aliance chce lépe čelit hrozbě terorismu pomocí zřízení nové vysoké funkce náměstka generálního tajemníka NATO pro zpravodajství. Jeho úkolem by bylo zlepšit sdílení citlivých informací mezi Amerikou a evropskými státy NATO o terorismu a jiných hrozbách, tvrdí představitelé Spojených států a Evropy. O posun v této oblasti začala Evropa usilovat ve světle teroristických útoků v Paříži a Bruselu, NATO se totiž spoléhá především na zpravodajské informace z USA. O vytvoření nové pozice bude rozhodnuto v červenci.

V současnosti Aliance nehraje žádnou formální roli v boji s organizací Islámský stát (IS), tlak na vytvoření nové pozice je umocněn růstem kritiky vůči NATO a jeho neschopnosti vynaložit více prostředků na boj proti terorismu. Rozšiřování role Aliance ve zpravodajské činnosti ovšem není jednoduché, mnoho evropských států důrazně odděluje zpravodajské a policejní operace.

Kam dál?
Před novým šéfem německé zahraniční rozvědky stojí velké úkoly (29.4. 2016)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Turecký ministr obrany: Přítomnost NATO v Afghánistánu je důležitá pro jeho bezpečnost

Přítomnost Severoatlantické aliance v Afghánistánu je důležitá pro bezpečnost země, prohlásil turecký ministr obrany Fikri Işık. „V zájmu míru v regionu by Afghánci a Pákistánci měli spolupracovat,“ míní Işık. V průběhu oficiální návštěvy Kábulu se ministr setkal s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním a připomněl dlouhodobé vazby Afghánistánu s Tureckem.

Kam dál?
Generál Pavel: Aliance se z Afghánistánu ještě nestahuje (19.5. 2016)
Afghánské policejní kadetky cvičí v Turecku (3.5. 2016)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

voj; natoaktual.cz