natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Nárůst poptávky po zbraních nemusí firmy stíhat uspokojovat, tvrdí šéf Saabu

    19. května 2016  18:14

    Rodinka letounů z dílen Saabu na Dnech NATO v Ostravě. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Nárůst poptávky po zbraních nemusí firmy stíhat uspokojovat, tvrdí šéf Saabu

    Analýza

    Čtěte k tématu také analýzu Jiřího Šedivého Projeví se rekordní růst HDP na armádním rozpočtu? (31.7. 2015)

    Generální ředitel švédské firmy Saab se obává, že Zbrojařské firmy nebudou stíhat uspokojovat poptávky po nových zbraních, obává se generální ředitel švédské firmy Saab Hakan Buskhe. Výrobce nadzvukových letounů a ponorek doplňuje, že nové bezpečnostní hrozby přinutí řadu států k velkému navýšení obranných rozpočtů, které po konci studené války klesly hluboko pod Aliancí stanovenou hranici dvou procent HDP. Pouze pět států NATO této hranice dosahuje – Velká Británie, Řecko, Estonsko, Polsko a Spojené státy.

    Šéf Saabu věří, že navýšení rozpočtů na obranu se stane „novým standardem“. Ovšem nároky na rychlé dodání nových výrobků v krátké době podle něj řada firem nebude zvládat i kvůli dlouhodobému snižování výrobních kapacit firem. Na druhou stranu řada analytiků tvrdí, že zbrojařské firmy mají spoustu nevyužitého prostoru pro navýšení výroby a bylo by překvapující, kdyby firmy nedovedly reagovat na zvýšené výdaje států na obranu.

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Eric Fanning, první otevřeně homosexuální tajemník pro armádu USA, složil přísahu

    Senátní komise pro ozbrojené síly Spojených států jednohlasně schválila návrh prezidenta Baracka Obamy na jmenování Erica Fanninga tajemníkem pro armádu na ministerstvu obrany USA. Nyní je tak první otevřeně homosexuální a nejvýše postavený činitel v americké armádě a zároveň i v Pentagonu. Do této civilní pozice byl již dříve jmenován prozatímně, po odchodu svého předchůdce Johna McHugha v listopadu 2015. Senátní komise teď jmenovala Fanninga tajemníkem běžným postupem, a stvrdila tak jeho pozici.

    V roce 2011 Kongres Spojených států zrušil politiku „neptej se, neříkej“, která od roku 1994 zakazovala otevřeně přiznaným gayům a lesbám sloužit v americké armádě, a nutila je tak skrývat svoji sexuální orientaci. I díky tomu se při pohovorech senátní komise neptala Fanninga na jeho osobní život, ale standardně na ten čistě profesní.

    Kam dál?
    Americká armáda otevře ženám veškeré bojové pozice (4.12. 2016)

    Zdroj: The Atlantic (USA)

    ---

    Švédský Saab představil novou generaci stíhacího letounu Gripen

    Na 500 lidí, včetně švédského ministra obrany Petera Hultqvista či brazilského vrchního velitele vzdušných sil Nivalda Luize Rossata, sledovalo slavnostní odhalení nové verze E nadzvukového letounu Gripen. Tato verze je o něco větší než předchozí, má silnější motory a vylepšené jsou i radarové systémy. Ve vývoji byl letoun 10 let, přičemž první testovací let by měl proběhnout ještě tento rok.

    Brazílie má již objednáno 36 strojů Gripen, jejichž dodání se odhaduje mezi roky 2019 a 2024. Starší verze Gripenu má ve svém arsenálu také Švédsko, Maďarsko, Thajsko, Jihoafrická republika a Česká republika.

    Kam dál?
    Ohnivý tygr z Čáslavi svede na nebi boj s nejlepšími piloty NATO (15.5. 2016)

    Zdroj: The Seattle Times (USA)

    ---

    Generál Pavel: Aliance se z Afghánistánu ještě nestahuje

    Většina vojenských šéfů zemí Aliance nemá v plánu stahování vojáků z Afghánistánu, prohlásil předseda Vojenského výboru Severoatlantické aliance generál Petr Pavel. Ve válkou postiženém Afghánistánu totiž podle Pavla „nebyly naplněny podmínky pro odchod vojenských sil NATO“. Na druhou stranu ovšem Pavel dodal, že vojenští představitelé volají po větší flexibilitě podle aktuálních potřeb a podmínek mise na konkrétním místě.

    Komentář

    Přečtěte si k tématu komentář Františka Šulce Proč je nutné se začít vracet do Afghánistánu (26.1. 2016)

    Prohlášení přišlo v době, kdy se ve Spojených státech debatuje o budoucnosti amerických jednotek v Afghánistánu. Prezident Barack Obama totiž deklaroval záměr snížit americké stavy z 9 800 vojáků na 5 500 do konce tohoto roku. Obamova administrativa se teď rozhoduje, jestli bude postupovat podle plánu a vojáky stáhne, či nikoliv. Nový vrchní velitel sil NATO a amerických jednotek v Evropě generál Curtis Scaparrotti dodává, že před stáhnutím vojáků ze země je potřeba pomoci afghánským silám stát se soběstačnými.

    Podle informací anonymního zdroje z NATO jsou některé rozběhnuté programy v Afghánistánu důležité pro vnitřní evropskou bezpečnost. Mezi takové programy patří například potírání obchodu s narkotiky, sbírání zpravodajských informací a výcvik afghánských pilotů. Programy jsou prý natolik důležité, že řada evropských států hodlá programy podporovat i v případě, že Spojené státy své vojenské stavy v zemi sníží.

    Zdroj: Voice of America (USA)

    ---

    Francie pochybuje o připravenosti evropského protiraketového štítu

    Francouzští představitelé nedali souhlas s převzetím amerického protiraketového štítu v Evropě Severoatlantickou aliancí. Podle Paříže nemají pochybnosti co dočinění s nesouhlasem Ruska, které označuje štít za „narušení strategické rovnováhy v Evropě“, jde čistě o pochyby ohledně fungování systému rozhodování a kontroly. Francouzi tvrdí, že jim jde především o to, aby byl protiraketový štít opravdu v rukou Aliance, ne pod kontrolou Američanů. Systém rozhodování a kontroly NATO podle Francouzů není dostatečně vyspělý, a tak odpovědnost za spuštěné prvky zůstaly na bedrech Spojených států. Nejde pouze o technickou otázku, důležitý je i politický aspekt štítu.

    Představitelé Spojených států doufají, že ještě před summitem ve Varšavě dokáží přesvědčit Francii, aby změnila názor. Američtí představitelé tvrdí, že jakékoliv zdržení u operačního fungování a kontroly systému totiž může být Moskvou vnímáno jako znak slabosti celé Aliance.

    Kam dál?
    NATO otevřelo protiraketovou základnu v Rumunsku. Hrozba, míní Kreml (12.5. 2016)

    Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

    mad; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media