Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Francie zaplatí téměř miliardu eur za nedodání lodí Mistral do Ruska

Vydáno 03.09.2015

Francouzská výsadková loď třídy Mistral. | foto: NATO Allied Command Operations

Francie zaplatí téměř miliardu eur za nedodání lodí Mistral do Ruska

Kvůli krizi na Ukrajině zastavila francouzská vláda dodávku dvou výsadkových vrtulníkových lodí třídy Mistral do Ruska. Jako kompenzaci nyní bude muset zaplatit Moskvě 949 754 849 euro. Dohodnutou sumu publikovalo na svých stránkách francouzské Národní shromáždění. Dohoda bude ještě prezentována 17. září na plenárním zasedání parlamentu.

Analýza

Přečtěte si analýzu Jakuba Kufčáka z AMO: Může Francie legálně zastavit dodání Mistralů Rusku a může novým kupcem být NATO? (24.11. 2014)

Lodě třídy Mistral jsou největší francouzské bojové vrtulníkové lodě. Jedna loď může pojmout až 16 vrtulníků, 13 tanků a 450 vojáků. Rusko si objednalo dvě tyto lodě v hodnotě 1,2 miliardy euro již v červnu 2011. Kvůli situaci na Ukrajině však Francie dodávku loni zastavila. Zrušení smlouvy oznámily Rusko a Francie na začátku srpna.

Kam dál?
Rusko výsadkové lodě Mistral nedostane. Francie vrací peníze (6.8. 2015)
Chceme naši loď do konce měsíce, varuje Moskva (15.11. 2014)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Ukrajina zrevidovala svou vojenskou doktrínu: Rusko jako hlavní protivník

Ukrajinská bezpečnostní rada přepracovala vojenskou doktrínu země. Rusko je v ní označeno za nepřítele. „Nová ukrajinská vojenská doktrína označuje Ruskou federaci za nepřítele země a stanovuje podmínky osvobození dočasně okupovaných území Ukrajiny,“ uvedla bezpečnostní rada.

Doktrína také vytyčuje dlouhou cestu vedoucí k členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Na schůzce bezpečnostní rady řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko, že doktrína nejen oficiálně označuje Ruskou federaci za vojenského nepřítele Ukrajiny, ale zdůrazňuje nutnost přemístění vojenských jednotek z východu a jihu Ukrajiny a vytvoření nezbytné vojenské infrastruktury v těchto oblastech. Porošenko by měl doktrínu podepsat během několika dní.

Kam dál?
Ukrajina chce nové dohody o spolupráci s NATO (9.4. 2015)

Zdroj: International Business Times (USA)

---

Slovensko se zapojí do cvičení krizového managementu NATO

Slovensko se zapojí do cvičení krizovému managementu Severoatlantické aliance (NATO Crisis Management Exercise, CMX). Cvičení proběhne příští rok na jaře a bude zaměřené na procvičení alianční komunikace a kolektivního rozhodovacího procesu. Bude řízené Severoatlantickou radou pod záštitou generálního tajemníka NATO. Cvičení se kromě aliančních orgánů zúčastní také partnerské země, země nesoucí status pozorovatele a různé mezinárodní organizace.

Cvičení krizových orgánů NATO jsou cvičení na nejvyšší strategické úrovni s využitím politicko-vojenských konzultací a rozhodovacího procesu v NATO. V rámci příprav se již uskutečnily dvě plánovací konference. Další dvě proběhnou v Portoroži a Budapešti.

Kam dál?
Největší cvičení krizových orgánů NATO odstartovalo v celé Evropě (4.3. 2015)

Zdroj: SME (Slovensko)

---

Favorit na vůdce labouristů se staví proti britskému Tridentu i členství Británie v NATO

Jeremy Corbyn, favorit na předsednictví britské Labouristické strany, nepodporuje členství Velké Británie v NATO ani britský jaderný program Trident. Jeho nejbližší poradci mu však radí, ať odsune do pozadí témata týkající se zrušení Tridentu a odchodu Velké Británie ze Severoatlantické aliance, pokud chce ve vnitrostranických volbách uspět. Podle nich by se měl Corbyn zaměřit na témata, která mohou stranu sjednotit. Jsou jimi například blokování sociálních reforem a úsporných opatření, ochrana práv zaměstnanců apod.

Názor ze zahraničí

Andy Burnham, Corbynův rival, uvedl, že by odstoupil z jakéhokoliv stínového kabinetu, který by navrhoval zrušení Tridentu.

Kam dál?
NATO a Velká Británie se spoléhají na Tridenty, Skotsko je odmítá (5.4. 2013)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

NATO otevře koordinační centrum v Sofii

Severoatlantická aliance otevírá své koordinační centrum v hlavním městě Bulharska. Slavnostního ceremoniálu se zúčastní i bulharský prezident Rosen Plevneliev a James Appathurai, náměstek generálního tajemníka NATO pro politické záležitosti a bezpečnostní politiku. Centrum v Sofii zaměstná okolo 40 lidí, z toho 20 Bulharů. Bude zodpovědné za organizaci a koordinaci mezinárodních cvičení v Bulharsku.

O založení šesti řídicích center ve východní Evropě rozhodla Aliance minulý rok. Bylo tak učiněno na základě možné bezpečnostní hrozby z Ruska. Ruská anexe Krymu v březnu 2014 vyvolala silné napětí mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí. Další taková centra se proto staví ještě v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku a Rumunsku.

Kam dál?
NATO aktivuje na Východě šest nových velicích center (2.9. 2015)
NATO otevřelo velitelství mnohonárodní divize Jihovýchod v Bukurešti (1.9. 2015)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

kko; natoaktual.cz