Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Francie by mohla nahradit Británii na pozici aliančního lídra v Evropě

Vydáno 10.01.2017

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Francie by mohla nahradit Británii na pozici aliančního lídra v Evropě

Francie by mohla obsadit druhou nejvyšší vojenskou pozici v Severoatlantické alianci, která od roku 1951 připadala Velké Británii. O roli zástupce vrchního velitele ozbrojených sil se vedou diskuse kvůli britskému odchodu z Evropské unie. „Je tu možnost, že by tato pozice přešla na jiného člena Aliance, který je zároveň i členem Evropské unie,“ uvažuje profesor Malcolm Chalmers z prestižního britského Royal United Services Institute (RUSI).

Ačkoliv by následky ztráty pozice pro Brity nebyly katastrofické, ale naopak „relativně limitované“, jednalo by se o zřetelnou symbolickou zprávu. Role Velké Británie v NATO nevisí ve vakuu a dopad Brexitu může být citelný i zde.

Kam dál?
Britská armáda se připravuje na další škrty v rozpočtu (28.12. 2016)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Česko a Slovensko si vzájemně pomůžou v ochraně vzdušného prostoru

Letectvo České republiky bude moci nově zasáhnout při civilní krizové situaci ve vzdušném prostoru Slovenska. Stejně tak Slováci budou moci zasáhnout v Česku. Česká vláda totiž nyní podepsala dokument o spolupráci v ochraně vzdušného prostoru se Slovenskem, slovenská vláda dokument odsouhlasila již dříve. Obě strany se budou o svoji vzdušnou ochranu starat samostatně, v případě nouze ale může dojít ke spolupráci.

České letectvo má dva letouny Gripen ve společném systému protivzdušné obrany Severoatlantické aliance, ta se ale zaměřuje výhradně k obraně před vojenskými hrozbami. Nová smlouva proto navazuje spolupráci se Slovenskem u civilních případů. V kontextu České republiky se jedná o novinku, žádnou takovou smlouvu doposud s jiným státem podepsanou nemáme, ačkoliv kvůli summitu NATO v Praze v roce 2002 umožnilo krátkodobě Česko americkým vzdušným silám v případě potřeby zasáhnout nad českým územím.

Kam dál?
Gripeny budou moci zasáhnout na Slovensku, migy zase nad Českem (9.1. 2017)

Zdroj: České noviny (ČR)

---

NATO na YouTube ukázalo, jak zastavit protivníkovy tanky v lese

Komentář

Přečtěte si k tématu také komentář Luboše Palaty Američané se vrací do Evropy. Je to dobré i pro Trumpa (9.1. 2017)

Minutové video Severoatlantické aliance na portálu YouTube představilo ozkoušenou taktiku, jak pomocí spadlých stromů zablokovat nepřítele a jeho obrněná vozidla či tanky v dalším postupu v zalesněných oblastech. Nepřítel pak musí překážku buď odstranit, případně si cestu prodloužit oklikou, tuto taktiku využívali již starověcí Římané. Video NATO vypustilo jenom pár dnů před tím, než posílí obrněná brigáda Spojených států východní část Aliance.

Zdroj: News.com.au (Austrálie)

---

Otevření nové centrály NATO má zpoždění kvůli problémům s IT technikou

Dokončení nové budovy centrály Severoatlantické aliance v Bruselu v hodnotě 1,2 miliardy dolarů se zpozdí, na vině jsou problémy s komunikačními a IT systémy. Kybernetické zabezpečení je pro NATO prioritou, a to také kvůli údajnému kybernetickému útoku a hackování Ruska během prezidentských voleb ve Spojených státech. Generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg doufá, že budova bude připravena na summit, kam poprvé přijede nový prezident USA Donald Trump.

Původní plán počítal s otevřením v první půlce roku 2017, což podle Aliance stále platí. Práce se podle představitelů NATO nacházejí ve finálních fázích, přičemž celkové dokončení by mělo přijít v následujících týdnech. Jako hostitelská země se o výstavbu stará Belgie, informační systémy si ovšem zařizuje Aliance sama.

Kam dál?
Generál Hodges vyzývá NATO ke zlepšení kybernetického odstrašení (23.12. 2016)

Zdroj: The Guardian (Nigérie)

---

Průzkum: Američtí vojáci vnímají Obamu převážně negativně

Dosluhující prezident Barack Obama byl po osm roků vrchním velitelem ozbrojených sil Spojených států, avšak podle průzkumu Military Times a Institute for Veterans and Military Families s jeho působením vojáci většinově nesouhlasí. Z celkových 1 664 dotázaných s Obamovým působením ve funkci nesouhlasí 60 % mariňáků, 53 % příslušníků pozemních sil, 49 % z letectva a 45 % námořníků, a to s odchylkou +- dvě procenta.

Obama usiloval o snížení významu armády, stahoval vojáky z Iráku a Afghánistánu a celkově snižoval počty lidí v ozbrojených složkách. Podle dotázaných vojáků tím udělal Spojené státy „méně bezpečné“, naopak během jeho funkčního období došlo ke vzestupu organizace Islámský stát v Iráku a Tálibánu v Afghánistánu.

Kam dál?
Stovky amerických tanků a vojenských vozidel dorazily do Evropy (9.1. 2017)

Zdroj: Business Insider (USA)

mad; natoaktual.cz