Co psala světová média o Severoatlantické alianci

EU a NATO čelí rostoucí hrozbě vojenského střetu, varuje zpráva

Vydáno 08.02.2018

Skupina aliančních plavidel během cvičení Cold Response v Norsku | foto: Forsvaret

EU a NATO čelí rostoucí hrozbě vojenského střetu, varuje zpráva

Narušování dohod o kontrole zbraní, nasazování dalších vojenských systémů a napjaté vztahy kvůli vojenským cvičením zvýšily riziko neúmyslného ozbrojeného střetu mezi Evropou a Ruskem, tvrdí výroční Mnichovská bezpečnostní zpráva. Materiál s titulkem „Na pokraj – a zpět?“ hovoří o rostoucím tlaku na smlouvy o jaderném odzbrojení, jakou je například Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), a pokračujících obavách o bezpečnost ve východní a střední Evropě.

Nové závody ve zbrojení s Ruskem nechceme, zdůrazňuje Severoatlantická aliance, ovšem současná situace by mohla „vést k dalšímu zhoršení bezpečnostní situace v Evropě,“ dodává zpráva pro nadcházející Mnichovskou bezpečnostní konferenci. „Za současných neutěšených vztahů by nedorozumění nebo přepočítání kterékoliv strany mohlo vést k neúmyslnému vojenskému střetu,“ varuje zpráva.

Kam dál?
S novými raketami na hranicích si NATO nemusí dělat starosti, tvrdí Rusko (7.2. 2018)

Zdroj: Channel News Asia (Singapur)

---

Česká armáda plánuje nákup houfnic za 10 miliard korun

Česká republika by mohla nakoupit nové samohybné houfnice vyráběné členským státem Severoatlantické aliance, uvedla ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová. Hodnota zakázky na 50 houfnic je odhadována na 10 miliard korun, uvedla ČTK. Plán byl oznámen krátce poté, co ministryně Šlechtová rozhodla o zrušení kontraktu s českou zbrojařskou firmou Czechoslovak Group, která měla za 1,23 miliardy korun modernizovat stávající houfnice DANA. Tyto houfnice s ohledem na dostřel a ráži nevyhovují normám NATO, což neospravedlňuje provedení veřejné zakázky, uvedla ministryně.

Původní plán počítal s modernizací 33 houfnic DANA do roku 2020 a s nákupem 17 nových houfnic na posílení schopností českého dělostřelectva. Typ DANA byl vyvinut v 70. letech československým zbrojním průmyslem, houfnice disponuje dělem ráže 152mm. V roce 2018 by výdaje ČR na obranu měly dosáhnout zhruba 58,9 miliard korun, což představuje 12% nárůst oproti předchozímu roku, uvádí data ministerstva.

Kam dál?
Šlechtová: Smlouvy na izraelské radary ani nové vrtulníky zatím nejsou (22.1. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Po Trumpových požadavcích NATO uvažuje o širší výcvikové misi v Iráku

Spojené státy obnovují tlak na své evropské spojence v Severoatlantické alianci kvůli vytvoření dlouhodobé výcvikové a poradní mise v Iráku, uvádí diplomaté. Dopis vyzývající ke spuštění oficiální mise NATO v Iráku s částečným nebo trvalým mandátem k výcviku iráckých sil zaslal do sídla Aliance ministr obrany USA Jim Mattis, uvedlo pět vysoce postavených diplomatů organizace.

Záležitost oživuje problém rozdělující Alianci, která je po více než desetiletí v Afghánistánu obezřetná. Po tříleté válce s hnutím Islámský stát (IS) se chce Washington přesvědčit, že se ozbrojenci znovu nevrátí.

Kam dál?
Po vyhlášení vítězství nad IS se USA začínají stahovat z Iráku (6.2. 2018)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

USA rozšiřují letecké útoky proti afghánskému Tálibánu

Nová letecká kampaň proti hnutí Tálibán byla rozšířena i do severního Afghánistánu, do blízkosti hranic s Čínou a Tádžikistánem, kde usilujeme o zničení zdrojů povstaleckých příjmů, výcvikových zařízení a podpůrných sítí, uvedla armáda Spojených států. Nálety byly zahájeny v listopadu pod hlavičkou nové válečné strategie pro Afghánistán uvedené prezidentem Donaldem Trumpem. Strategie byla původně zaměřena na laboratoře Tálibánu spojené s výrobou drog v největší jižní provincii Hílmand, jejím úkolem bylo odříznout povstalce od hlavního zdroje příjmů.

Kam dál?
Letectvo USA vytvořilo s letounem B-52 další rekord (7.2. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Smlouva o dodávce letounů A400M pro NATO omezí budoucí ztráty, tvrdí Airbus

Další eventuální ztráty spojené s problémovým projektem vojenského dopravního letounu A400M oznámila společnost Airbus. Dodala ovšem, že nová dohoda se sedmi zákazníky ze Severoatlantické aliance o úpravě dodacích listů a smluvních podmínek by v budoucnu měla jejich vliv omezit.

Airbus již před rokem odepsal 1,2 miliardy eur, když objednané A400M trpěly závadami převodovky motoru a došlo ke zpoždění při úpravě pro parašutisty a zabudování systémů pokročilé obrany. Zákazníci se nyní shodli na jistých smluvních změnách, které sníží pokuty výrobci za problémovou dodávku a stanoví nový plán pro vývoj a dokončení vojenského projektu A400M.

Kam dál?
Země NATO, které koupily A400M, budou jednat s Airbusem o výši pokut (30.1. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

voj; natoaktual.cz