Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Trump chce od Pentagonu velkou vojenskou přehlídku

7. února 2018  21:56
Donald Trump | foto: Gage Skidmore / Flickr

Trump chce od Pentagonu velkou vojenskou přehlídku

Vizi tanků a vojáků pochodujících širokými ulicemi Washingtonu se prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi daří skrze Pentagon a Bílý dům posouvat stále blíže realitě, tvrdí představitelé obou institucí s tím, že práce na uspořádání velké vojenské přehlídky v pozdější fázi letošního roku již započaly. Akce by měla ukázat sílu ozbrojených sil USA, po takové přehlídce Trump na veřejnosti dlouhodobě touží. K posunu došlo 18. ledna, když během jednání s nejvyššími generály v Pentagonu – v místnosti pro nejutajovanější diskuse – byla touha po přehlídce podána jako prezidentský rozkaz, uvedli představitelé.

„Rozkazy pro pochod zněly: Chci přehlídku, jako byla ta ve Francii,“ prohlásil vojenský představitel pod podmínkou anonymity, protože plánovací diskuse mají zůstat důvěrnými. „Plány jsou vypracovávány na nejvyšších úrovních armády,“ dodal. Trump měl na mysli francouzskou vojenskou přehlídku na svátek výročí pádu Bastily. Vojenské přehlídky v USA nejsou obvyklé a náklady na jejich uspořádání nejsou nízké. Cena za přepravu tanků Abrams a další nejmodernější techniky do Washingtonu může dosáhnout milionů dolarů a podle představitelů armády dosud není jasné, kdo ji bude hradit.

Jednalo se pouze o „brainstorming“, nic není stanoveno, uvedl k plánování představitel Bílého domu.

Kam dál?
Nic podobného jsme předtím neslyšeli, tvrdí evropští státníci o Trumpovi (3.1. 2018)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Německé vzdušné síly potřebují až 60 nových dopravních vrtulníků

Luftwaffe potřebuje až 60 nových vrtulníků, o zakázku se uchází Rheinmetall, zbrojařská společnost sídlící v Düsseldorfu, ve spolupráci s firmou Sikorsky, výrobcem helikoptér ze Spojených států.

Společnosti oznámily podání společné nabídky do tendru na dodávku nejméně 45 vrtulníků pro německou armádu. Zbrojaři chtějí letectvu prodat stroje typu Sikorsky CH-53K King Stallion, vyvinuté pro námořnictvo USA. Rheinmetall by pak měl pro Bundeswehr zajistit údržbu, opravy a výcvik posádek.

Vrtulníky uvedeného typu v současnosti podstupují zkoušky, první kusy budou armádě USA dodány v roce 2019, stroje pro Luftwaffe by byly dodány nejdříve v roce 2023.

Kam dál?
Německo musí zvýšit výdaje na obranu a nenechat se vézt (31.1. 2018)

Zdroj: Handelsblatt (Německo)

---

S novými raketami na hranicích si NATO nemusí dělat starosti, tvrdí Rusko

Rusko kritizovalo litevskou reakci na nasazení dalších balistických raketových systémů do sousední ruské exklávy Kaliningradu, zbraně podle Moskvy nepředstavují žádnou hrozbu pro členskou zemi Severoatlantické aliance.

„Rád bych vám připomněl, že rozmisťování vlastních zbraňových systémů a nasazení konkrétních vojenských jednotek na ruském území je výhradně suverénní záležitostí Ruska,“ uvedl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov pro státní agenturu Tass. „Rusko nikdy nikoho neohrožovalo a nikoho neohrožuje, ovšem Rusko má, přirozeně, suverénní práva (nasadit zbraně na svém území), což je důvodem, proč by tato skutečnost těžko mohla někoho znepokojovat,“ uzavřel Peskov.

Kam dál?
Obavy Pobaltí z ruských raket v Kaliningradu narůstají (6.2. 2018)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Válka v Afghánistánu přijde v letošním roce na 45 miliard dolarů, hlásí Pentagon

Letos bude válka v Afghánistánu stát 45 miliard dolarů, uvedl před senátory Spojených států náměstek ministra obrany pro bezpečnostní záležitosti Asie a Tichomoří Randall Schriver. Částka zahrnuje zhruba 13 miliard dolarů pro americké jednotky v Afghánistánu, 5 miliard pro afghánské síly a 780 milionů pro hospodářskou pomoc a logistickou podporu. Náměstek předstoupil před senátní Výbor pro zahraniční vztahy poprvé od ohlášení nové strategie pro Afghánistán, kterou prezident Trump zveřejnil před šesti měsíci.

Předpokládané náklady na novou strategii nebyl představitel Pentagonu schopen odhadnout. Zákonodárci se k nákladům pro rok 2018 vyjádřili kriticky a zpochybnili, zda Trumpův plán přinutí hnutí Tálibán k mírovým rozhovorům a ukončení války, která nyní trvá již 17 let. Miliardy jsou „prostě vyhazovány z afghánského okna“ a Afghánci stále „nevypadají, že by byli připraveni bránit sami sebe,“ stěžoval si senátor Rand Paul.

Kam dál?
Tálibán je aktivní na 70 % afghánského území, uvedla BBC (5.2. 2018)

Zdroj: The Hill (USA)

---

Letectvo USA vytvořilo s letounem B-52 další rekord

V Afghánistánu dosáhly vzdušné síly Spojených států nového rekordu v počtu chytrých pum svržených ze strategického bombardéru B-52 Stratofortress. Letoun sehrál klíčovou úlohu v operaci proti hnutí Tálibán, když zasáhl výcvikové prostory hnutí v provincii Badachšán celkem 24 chytrými bombami, dodalo tiskové prohlášení sil USA v Afghánistánu. Útoky precizně naváděnou municí „zabránily plánování a nácviku teroristických činů v blízkosti hranic s Čínou a Tádžikistánem,“ sdělilo prohlášení.

Kam dál?
Čína jedná s Afghánistánem o umístění vojenské základny (2.2. 2018)

Zdroj: Military.com (USA)


voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.