natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Dohoda o Kosovu dává misi NATO nový význam

  26. dubna 2013  12:19

  Šajkovac v Kosovu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Dohoda o Kosovu dává misi NATO nový význam

  Mise Severoatlantické aliance v Kosovu letos slaví čtrnáct let svého působení. Místo toho, aby se vojáci postupně stahovali, dohoda o normalizaci vztahů s Kosovem podle expertů naopak dodá misi zcela nový smysl a význam. Jelikož dohoda zprostředkovaná Evropskou unií vyžaduje ukončení podpory Srbska etnickým Srbům na severu Kosova, mise KFOR se tak stane jedinou silou uklidňující napětí mezi oběma etniky.

  „NATO se chce stáhnout co nejdříve to půjde, ale až to okolnosti dovolí,“ tvrdí Naim Rashiti z Mezinárodní krizové skupiny (ICG). „S novou dohodou Aliance zůstane v Kosovu a bude dohlížet nad její implementací,“ dodává.

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dohodu uvítal a ze strany Aliance přislíbil plnou podporu. „KFOR je připravena implementaci nejnovější dohody podpořit tak, jak to nejlépe umí,“ prohlásil Rasmussen.

  Kam dál?
  Srbsko a Kosovo podepsaly přelomovou dohodu o normalizaci vztahů (22.4. 2013)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  OSN schválila vyslání mírové mise do Mali

  Rada bezpečnosti Organizace spojených národů jednohlasně schválila vytvoření mírové mise o velikosti 12 600 vojáků v severní části západoafrického Mali. Mezinárodní síly by měly být připraveny do 1. července letošního roku. Zároveň rada schválila přítomnost francouzských vojáků v zemi, kde v útočných operacích podpoří mírovou misi OSN.

  Francie, která své jednotky poslala do Mali letos v lednu, plánuje, že sníží počet svých vojáků v červenci na dva tisíce a na konci roku by jich pak měla v Mali zůstat tisícovka. Prvních šest tisíc vojáků mírové mise OSN bude složeno z jednotek Západoafrické unie, které již jsou v Mali v současné době rozmístěné.

  Kam dál?
  Šéf OSN navrhuje 11 tisíc vojáků na mírovou misi v Mali (27.3. 2013)

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  Srbsko zvažuje riskantní referendum o Kosovu

  Srbská vláda naznačila možnost uspořádat referendum ohledně budoucnosti etnicky rozděleného Kosova, jeho výsledek však může Bělehrad stát členství v Evropské unii.

  Po podpisu přelomové dohody o normalizaci vztahů dostalo Srbsko do EU zelenou. Přes 50 tisíc srbských obyvatel severního Kosova s ní však nesouhlasí a pokládá vládu za zrádce. Srbská vláda proto nabízí referendum. „Rozhodnutí ještě závisí na výsledku jednání se zástupci kosovských Srbů,“ prohlásil vicepremiér Aleksandar Vučić. „Pokud budou souhlasit s referendem, my s ním budeme do dvou týdnů připraveni a příběh se uzavře,“ dodává.

  Podle nové dohody Srby obývané území Kosova bude po pěti letech od vyhlášení nezávislosti integrováno do kosovského právního systému. Podle výsledků veřejného mínění 57 procent Srbů dohodu podporuje.

  Kam dál?
  Srbsko a Kosovo podepsaly přelomovou dohodu o normalizaci vztahů (22.4. 2013)
  Přijetí Srbska do EU komplikuje jeho pozice vůči Kosovu (19.4. 2013)

  Zdroj: Yahoo News / Reuters (USA)

  ---

  NATO v Afghánistánu částečně dosáhlo svých cílů

  Severoatlantická aliance v Afghánistánu splnila v rámci mise stanovené cíle pouze částečně, tvrdí experti. „V řešení taktických otázek, jako je vyčištění území od nepřátelských sil, můžeme tvrdit, že mise uspěla. Ale když se na problém podíváme v širším kontextu, v zajištění stability v afghánské společnosti mise úspěšná nebyla,“ tvrdí držitel Pulitzerovy ceny Roy Gutman.

  Podle prezidenta Americko-íránské rady Hooshanga Amirahmadiho mise uspěla v eliminaci skupiny al-Káida. Podle něj je Afghánistán v současné době připraven zajistit si vlastní bezpečnost sám. „Hnutí Tálibán sílí, protože mise trvá příliš dlouho. Náboženské a nacionalistické skupiny tvrdí, že brání zemi proti cizím okupantům. Až vojáci Afghánistán opustí, tento element se vytratí,“ dodává Amirahmadi.

  Kam dál?
  NATO může mít po roce 2014 v Afghánistánu až 12 tisíc vojáků (25.2. 2013)

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ---

  USA jsou „částečně přesvědčeny“, že Sýrie použila chemické zbraně

  Zpravodajské služby Spojených států dospěly „s kolísavým stupněm jistoty“ k závěru, že režim syrského prezidenta Bašára Asada použil proti povstalcům chemické zbraně. Bílý dům tvrdí, že se jednalo o malé množství nervového plynu sarin, ale blíže nespecifikoval kdy a kde měl být použit.

  Bílý dům upozornil, že použití chemických zbraní může znamenat „překročení červené linie“ pro možnou intervenci, tuto konkrétní zpravodajskou informaci však za důkaz nepovažuje.

  „Vzhledem k tomu, co všechno je v sázce, a k našim vlastním zkušenostem, samotný zpravodajský posudek nestačí. Pouze věrohodná a potvrzená fakta mohou mít vliv na rozhodovací proces,“ uvádí zpráva zpravodajských služeb.

  Kam dál?
  USA: O použití chemických zbraní v Sýrii nemáme důkaz (25.4. 2013) 

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media