natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO odmítlo žádost vůdce syrské opozice o ochranu raketami Patriot

    27. března 2013  15:54
    NATO odmítlo žádost vůdce syrské opozice o ochranu raketami Patriot Francie jedná o škrtech ve výdajích na obranu Šéf OSN navrhuje 11 tisíc vojáků na mírovou misi v Mali CSTO: Severoatlantická aliance není na spolupráci s námi připravena Rusko podepsalo dohodu o strategickém partnerství s JAR  

    Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana | foto: NATO photos

    NATO odmítlo žádost vůdce syrské opozice o ochranu raketami Patriot

    Vůdce syrské opozice Muáz Chatíb v úterý požádal Washington o nasazení raket typu země-vzduch na ochranu severní části země, kde mají povstalci převahu. Povstalci požadovali ochranu před vládním letectvem, které je loajální prezidentu Bašáru Asadovi. Nejmenovaný představitel Severoatlantické aliance však pro agenturu Reuters oznámil, že „NATO nemá v úmyslu provést vojenský zásah v Sýrii“.

    VIDEO

    Tři členské státy NATO již dříve rozmístily raketové systémy Patriot na hranici Turecka a Sýrie, aby v případě potřeby ochránily svého aliančního partnera.

    Chatíb ve svém projevu na probíhajícím summitu Ligy arabských států dále uvedl, že by se Spojené státy měly více zapojit do snahy ukončit již déle než dva roky trvající syrský ozbrojený konflikt. Chatíb se summitu zúčastnil, přestože v neděli z postu oficiálního vůdce syrské opozice odstoupil. Ostatní členové syrské opozice totiž jeho rezignaci nepřijali.

    Kam dál?
    Na křeslo v Lize arabských států usednou syrští povstalci (26.3. 2013)
    USA intervenci v Sýrii prozatím nezvažují (21.3. 2013)

    Zdroj: SME (Slovensko)

    ---

    Francie jedná o škrtech ve výdajích na obranu

    Francouzská ministerstva obrany a financí hledají kompromis pro škrty v rozpočtu ministerstva obrany, který nyní dosahuje 1,56 % HDP. Podle výkonného ředitele vlivného francouzského think tanku CEPS Loica Tribota La Spiereho se v současné situaci zdá reálná shoda na 1,2 procentech HDP Francie. Výsledek jednání bude následně předložen ke schválení prezidentu Françoisu Hollandovi, který již 22. března jednal se zástupci vojenské a bezpečnostní rady. Francie, jejíž obranný rozpočet pro letošní rok činí 31,4 miliard eur, by v letech 2014 a 2015 měla ušetřit celkem 3 miliardy eur.

    Den před avizovaným jednáním vyšel v deníku Le Monde článek, jehož autory jsou francouzští senátoři Daniel Reiner a Jacques Gautier. Ti vyzvali vládu k prodeji státních podílů ve společnostech, které se zabývají leteckým a zbrojním průmyslem. „Pokud se prezident rozhodne podepsat prodej státních podílů ve společnostech, které se věnují výrobě vybavení pro ozbrojené složky a zajišťují výzkum a vývoj, učiní tak opatření, jež povede ke konkurenceschopnosti francouzské ekonomiky,“ stojí v článku.

    Takový krok by však podle Jean-Pierra Maulnyho, rovněž z think tanku Institut pro strategii a mezinárodní vztahy (CEPS), byl v případě některých společností složitě proveditelný.

    Kam dál?
    Rasmussen: Škrty v obraně by mohly ohrozit sílu Aliance (31.1. 2013)
     
    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Šéf OSN navrhuje 11 tisíc vojáků na mírovou misi v Mali

    Generální tajemník OSN Pan Ki-mun navrhl zapojení více než 11 tisíc vojáků pro mírovou misi OSN v Mali. Po afrických jednotkách pak požaduje, aby se po boku dalších jednotek, které nepatří do struktur OSN, zapojily do bojových misí a operací vedených proti teroristům a ozbrojencům na severu země. Tento krok by měl dále pomoci rozšířit politickou misi OSN a také by africkým jednotkám v Mali (AFISMA) přiřkl zodpovědnost za bezpečnost v zemi a vedení bojových akcí proti povstalcům.

    Zároveň Pan Ki-mun odmítl žádost Mali, Africké unie a západoafrické regionální skupiny OSN o zapojení vojáků OSN do bojových akcí. Tento krok by podle něj byl proti mírovým zásadám OSN. Navíc podle něj nejsou mírové jednotky OSN vycvičeny ani vybaveny pro boj v pouštních a horských oblastech na severu Mali.

    Ve svém úterním vyjádření dále mimo jiné požadoval, aby urychleně došlo k zahájení národního dialogu. Reagoval tak na zprávy, podle nichž na severu země dochází k porušování lidských práv, hromadným popravám, případům znásilňování či využívání dětských vojáků.

    Kam dál?
    Francouzské jednotky se z Mali začnou stahovat v dubnu (7.3. 2013)
    Francie: Jednotky OSN nás v Mali nevystřídají dříve než v dubnu (1.3. 2013)

    Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

    ---

    CSTO: Severoatlantická aliance není na spolupráci s námi připravena

    Severoatlantická aliance odmítla nabídku na spolupráci s Organizací Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) kvůli nesouhlasu ze strany Washingtonu, uvedl generální tajemník CSTO Nikolaj Bordjuža.

    „Vykonáváme spoustu práce, včetně podpory různých programů a akcí, které slouží ku prospěchu našich zemí. Přizvali jsme Spojené státy, abychom tuto práci vykonávali společně, jelikož mnohé problémy, kterým obě organizace čelí, jsou podobné nebo téměř identické. Oni na to ale ještě nejsou připraveni,“ řekl v úterním rozhovoru pro noviny Kommersant Bordjuža.

    Společným problémem obou mezivládních organizací by se mohl stát Afghánistán po plánovaném odchodu vojáků NATO ze země v roce 2014. Bordjuža se obává nárůstu nelegálního obchodu s drogami stejně jako zintenzivnění útoků ze strany polovojenských hnutí. Afghánistán bude naléhavě potřebovat mezinárodní podporu a CSTO je připravena pomoci, dodal Bordjuža pro rádio The Voice of Russia.

    Kam dál?
    CSTO do Afghánistánu vojáky namísto NATO nevyšle (9.10. 2012)
    CSTO chce zintenzivnit spolupráci s NATO v boji proti drogám (13.4. 2012)
    CSTO kritizuje NATO za selhání v Afghánistánu (18.3. 2011)
     
    Zdroj: Interfax / Russia Beyond the Headlines (Rusko), The Voice of Russia (Rusko)

    ---

    Rusko podepsalo dohodu o strategickém partnerství s JAR

    Rozhovory mezi Ruskem a Jihoafrickou republikou na summitu skupiny BRICS vyústily v podpis několika společných smluv. Jednou z nich je dohoda o strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. V dokumentu je zmíněna „potřeba zlepšit dlouhodobou vojenskou spolupráci včetně vzájemné pomoci v otázce vojenských technologií“.

    „Rusko a Jižní Afrika sdílejí společné zájmy v klíčových globálních problémech. Spolupracujeme na půdě OSN, skupiny BRICS a v dalších mezinárodních organizacích. Shodli jsme se na další společné koordinaci našich činností, včetně mírového řešení syrské krize,“ uvedl ve svém prohlášení ruský prezident Vladimir Putin po setkání se svým jihoafrickým protějškem Jacobem Zumou.

    Jednání se dále týkalo spolupráce na realizaci projektů pro jadernou energetiku v Jižní Africe včetně budování nukleárních reaktorů nebo využití jihoafrického vesmírného centra pro potřeby ruského radioteleskopu “Radioastron“.

    Kam dál?
    USA chtějí upozornit na rostoucí vliv Číny v Africe (31.7. 2012)
     
    Zdroj: RT (Rusko)

    koc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media