Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA: O použití chemických zbraní v Sýrii nemáme důkaz

25. dubna 2013  14:23
Protichemická jednotka. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

USA: O použití chemických zbraní v Sýrii nemáme důkaz

Spojené státy stále nemají důkaz o použití chemických zbraní režimem Bašára Asada proti syrským rebelům. „Podporujeme vyšetřování, monitorujeme situaci a zatím jsme nedošli k závěru, že by došlo k použití chemických zbraní,“ řekl mluvčí bílého domu Jay Carney a připomněl, že pro prezidenta Baracka Obamu by bylo užití chemických zbraní nepřípustné. Na druhou stranu však upozornil na skutečnost, že „v syrské vládě jsou lidé, kteří jsou pro použití chemických zbraní za účelem ochrany svých zájmů a prodloužení vlády Asadova režimu“.

Izraelský generál Itai Brun dříve řekl, že síly syrského režimu pravděpodobně použily v boji proti rebelům sarin. Podle něj Asadův „režim použil smrtící chemické zbraně proti rebelům ve více případech během několika posledních měsíců.“ Dle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho však Izrael není schopen použití chemických zbraní v syrském konfliktu dokázat.

Kam dál?
Kerry: NATO potřebuje plán proti syrským chemickým zbraním (23.4. 2013)
Sýrie odmítla vyšetřovací tým, který měl prověřit použití chemických zbraní (9.4. 2013)
 
Zdroj: France 24 (Francie)

---

Velitel ISAF: Bezpečnost v Afghánistánu se zlepšuje

Podle prohlášení velitele mezinárodních sil ISAF generála Josepha Dunforda se bezpečnost a celková situace v Afghánistánu zlepšuje. Reagoval tím na zprávy, které upozorňují na zvýšení počtu útoků povstalců v první čtvrtině letošního roku. „Přestože stále čelíme mnohým výzvám, ze skutečnosti vyplývá, že bezpečnost v zemi se zlepšila,“ řekl Dunford. Podle něj v současnosti navštěvuje školu osm milionů dětí ve srovnání s jedním milionem za doby vlády Talibanu. Bezprostřední přístup ke zdravotní péči má 85 procent obyvatel oproti devíti procentům v roce 2002. Více než čtvrtina afghánského parlamentu je navíc obsazena ženami.

OSN informovala o téměř třicetiprocentním nárůstu civilních obětí v první čtvrtině letošního roku ve srovnání s předešlým rokem, což v součtu znamená více než 470 mrtvých a více než 850 zraněných.

Dunford ve svém prohlášení zdůraznil, že 80 procent nepřátelských útoků se odehrálo na území, které obývá méně než 20 procent afghánského obyvatelstva. V prohlášení navíc poukázal na skutečnost, že Afghánci „nebudou tolerovat represivní politiku, kterou v minulosti prováděla vláda vedená Talibanem.“

Kam dál?
Afghánští vesničané se po stažení jednotek NATO obávají Talibanu (22.4. 2013)

Zdroj: Al-Arabiya (Spojené arabské emiráty)

---

OSN: Počet civilních obětí v Afghánistánu vzrostl o 30 procent

Podle OSN vzrostl v první čtvrtině roku 2013 počet civilních obětí v Afghánistánu o 30 procent v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Podle zmocněnce OSN pro Afghánistán Jána Kubiše zahynulo během prvních třech měsíců letošního roku 475 afghánských civilistů a zraněno jich bylo 872. „Znovu bych chtěl vyzvat protivládní skupiny, aby neútočily na civilní obyvatele, nepoužívaly děti při svých sebevražedných operacích a neútočily na veřejná místa včetně posvátných míst,“ řekl Kubiš.

Kubiš navíc vyjádřil obavy nad prohlášením Talibanu, podle něhož se ozbrojenci chtějí při útocích zaměřit na soudní budovy a jejich zaměstnance. Během takového útoku ve východní provincii Farah zemřelo na začátku letošního dubna nejméně 46 lidí včetně 36 civilistů. Tento čin ozbrojenců Talibanu označil Kubiš za válečný zločin.

Kam dál?
Počet útoků Talibanu prudce vzrostl, tvrdí zpráva nevládní organizace (22.4. 2013)
 
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Nizozemský diplomat byl odsouzen za předání tajných dokumentů ruským agentům

Haagský soud odsoudil na 12 let za mřížemi bývalého diplomata Raymonda Poeteraye, který měl podle obžaloby během své diplomatické kariéry poskytovat tajné dokumenty ruským agentům. Poeteray měl předat tajné vojensko-politické informace o válce v Libyi, misi evropské unie v Gruzii a nizozemské mírové misi v Kosovu a Afghánistánu. Dopaden byl v souvislosti s vyšetřováním německého páru, který čelí stejnému obvinění v Německu.

Podle tříčlenné poroty Poeteray svým konáním poškodil zájmy Nizozemska a jeho spojenců. Odměnou za tuto činnost mu mělo být více než 70 tisíc liber, které získal mezi lety 2009 a 2011. Poeteray, který pracoval jako diplomat od roku 1978 a kromě ministerstva zahraničí působil na ambasádách v Hong Kongu a Indonésii, je podle svých právníků nevinný. Obžaloba i obhajoba mají dva týdny na podání odvolání.

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Čína pokukuje po spolupráci s USA v oblasti kyberbezpečnosti

Kyberprostor by měl být pro USA a Čínu představovat novou oblast spolupráce, nikoli konfliktu, uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying v reakci na zprávu americké vlády, ve které USA uvažovaly o tvrdším postupu vůči Číně v otázce kyberbezpečnosti.

„Doufáme, že mezinárodní společenství projeví společnou snahu k zajištění míru, bezpečnosti, otevřenosti a spolupráce v oblasti kyber-prostoru v duchu rovnosti a vzájemného respektu,“ řekla mluvčí.

Již dříve Čína a Spojené státy souhlasily s vytvořením pracovní skupiny, která se má zabývat kyberbezpečností. Tato skupina má sloužit i ke zlepšení dialogu a spolupráce mezi oběma státy.

Kam dál?
Ministři obrany Číny a USA slibují zlepšení vojenské spolupráce (4.4. 2013)
Kyberútoky jsou poprvé větším nebezpečím než al-Káida, varují zpravodajské služby USA (14.3. 2013)
Za masivními kyberútoky stojí čínská armáda, tvrdí zpráva (20.2. 2013)

Zdroj: Xinhua (Čína)

koc; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.