natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Chuck Hagel nominován na ministra obrany USA

  8. ledna 2013  17:18

  Americké ministerstvo obrany | foto: Google maps

  Chuck Hagel nominován na ministra obrany USA

  Americký prezident Barack Obama nominoval bývalého republikánského senátora Chucka Hagela na post ministra obrany. Obama během svého projevu nazval Hagela „vůdcem, kterého si naši vojáci zaslouží“. Hagel, který bojoval ve válce ve Vietnamu, by byl prvním veteránem na této pozici. Dříve pracoval jako předseda prezidentského poradního sboru a byl ve vedení think tanku Atlantická rada. Jako ministr obrany má nahradit Leona Panettu, který na pozici působí od července 2011.

  „V Senátu jsem obdivoval jeho kuráž a ochotnu vyslovit svůj názor, i kdyby neměl být přijat kladně a měl jít proti většinovému mínění. Přesně takového člověka chci ve svém týmu národní bezpečnosti. Když přijde na bezpečnost naší země, nejsme demokraté nebo republikáni, ale Američané,“ vyjádřil se Obama. 

  Navržení Chucka Hagela na post ministra obrany se ale neobešlo bez kritiky. Ta přichází především kvůli jeho výrokům v jednom rozhovoru, kdy Hagel prohlásil, že „židovské lobby zastrašuje mnoho lidí“. Republikánům se například nelíbí, že Hagel dříve navrhl přímé rozhovory s Íránem o jeho jaderném programu nebo vyjednávání s Hamásem. „Jsem si vědom vážných záležitostí týkajících se některých z jeho politických názorů a veřejných prohláśení a budu od něj požadovat vysvětlení,“ prohlásil republikánský senátor z Oklahomy James Inhofe. 

  Zdroj: Defense News (USA)

  --- 

  Změna ve vedení CIA: návrat ke starým hodnotám?

  Americký prezident Barack Obama navrhl Johna Brennana na pozici ředitele CIA. Jako prezidentův poradce proti terorismu Brennan dohlížel na útoky bezpilotních letadel a byl hlavním strůjcem tajných protiteroristických operací v Jemenu. Již dříve působil v CIA na pozici analytika, v 90. letech pracoval jako ředitel rezidentury v Saúdské Arábii. Mezi lety 2004 a 2005 zakládal dnešní protiteroristické centrum. Brennan má nahradit Davida Petraeuse, který odstoupil v listopadu kvůli mimomanželskému poměru.

  Hlavní otázkou pro Brennana ovšem bude, zda by CIA měla zůstat centrem tajných amerických operací, nebo jestli je třeba obnovit její tradiční špionážní schopnosti, které podle veteránů během let honu na teroristy zakrněly.

  Nominace Brennana na post vedoucí osoby CIA také vznesla mnoho otázek týkajících se jeho názorů a prohlášení z minulosti. Brennan se ovšem brání tím, že se vždy stavěl například proti zneužívání vězňů během vlády George Bushe mladšího a byl rozhodným zastáncem uzavření věznice Guantánamo.

  Kam dál?
  Petraeusova aféra nejspíše připraví o místo i šéfa vojáků NATO v Afghánistánu
  (13.11. 2012)

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Hrozba syrského chemického zásahu spustila globální úsilí k jeho zastavení

  Na konci listopadu vyjádřili izraelští vojenští důstojníci znepokojení nad satelitními snímky a zažádali Pentagon o projednání. Ze snímků bylo zřejmé, že syrští vojáci míchají na dvou místech chemikálie, nejspíše i smrtící plyn sarin, a plní desítky bomb, které by mohly být naloženy na letadla.

  Následoval pozoruhodný projev mezinárodní spolupráce, i přesto, že šlo o občanskou válku, u které se USA, arabské státy, Rusko a Čína téměř nikdy neshodly na společném postupu. Kombinace veřejného varování od Baracka Obamy a soukromých zpráv syrskému vedení skrze Rusko, Irák, Turecko a nejspíše i Jordánsko zastavila chemické přípravy.

  Nicméně zůstávají obavy, že by syrský prezident Bašár Asad mohl tyto zbraně kdykoliv použít. Zároveň se obnovila debata, zda by Západ měl pomoci syrské opozici zničit Asadovo letectvo, aby nemohlo bomby doručit. Američtí představitelé a jejich spojenci hovoří o „pohotovostních plánech“ pro případ, že by se rozhodli neutralizovat chemické zbraně, na což by podle Pentagonu bylo potřeba až 75 000 vojáků. Přípravy na takovýto úkol zatím nebyly zaznamenány. Americká armáda mezitím poslala více než 150 plánovačů a dalších specialistů do Jordánska, aby pomohli ozbrojeným silám připravit se na možnost, že Sýrie ztratí kontrolu nad svými chemickými zbraněmi. Mezitím syrská armáda začala používat nové, přesnější rakety krátkého doletu, údajně vyrobené v Íránu.

  Podle spojeneckých představitelů existuje také obava, že chemické zbraně by mohly padnout do rukou islamistických extremistů nebo militantní skupiny Hizballáh, která si blízko některých úložišť zbraní vystavěla malé výcvikové tábory.

  Kam dál?
  Sýrie ukrývá své chemické zbraně do bezpečí, tvrdí Rusko
  (28.12. 2012)
  Sýrie má největší arzenál chemických zbraní na Blízkém východě
  (23.8. 2012)

  Zdroj: New York Times (USA)

   ---

  Řecká armáda bude ušetřena škrtů

  Na rozdíl od většiny evropských států, které šetří ve všech oblastech, vložilo Řecko více než 2 % HDP do obrany, a to i přes to, že řecká ekonomika se během posledních pěti let smrskla o čtvrtinu. Podle generálního tajemníka Anderse Fogh Rasmussena se obranné výdaje spojenců, především v Evropě, snížily o více než 56 miliard dolarů v porovnání s rokem 2009.

  Zatímco oblasti jako penze, zdravotní péče, doprava a školství byly v Řecku zasaženy nejvíce, výdaje na obranu tvořily v roce 2008 přes 3 % HDP a i během posledních let přesahovaly 2 % HDP. V roce 2011 vyšplhaly na 7,5 miliardy dolarů.

  Jedním z důvodů, proč vyšší náklady na armádu u řeckého obyvatelstva stále prochází, je podle odborníků strach z Turecka, a to i přes zlepšené vzájemné vztahy. „Generálové budou vždy mít dobrou výmluvu pro vysoký rozpočet,“ zdůvodnil Alexander S. Kritikos, profesor ekonomie na berlínském Institutu pro ekonomický výzkum. Dalším důvodem k uchování velké armády je fakt, že uzavřením 500 vojenských základen a 17 výcvikových táborů by desítky tisíc mladých vojáků přišly o místo, a zařadily by se tak mezi nezaměstnané. Podle analytiků budou řecké ozbrojené síly muset na jakoukoli restrukturalizaci počkat, dokud se ekonomická situace země nezlepší.

  Kam dál?
  Rasmussen vyzval členské státy NATO k zvýšení výdajů na obranu
  (13.11. 2012)

  Zdroj: New York Times (USA)

  ---

  Americký deník se staví proti vyzbrojování Afghánistánu

  Přední americký list The New York Times se postavil proti vybavování afghánských ozbrojených sil moderními letadly a dalším vybavením, o které žádá afghánský prezident Hamíd Karzáí. „Pan Karzáí, jednoznačně špatný vůdce, má svou vlastní agendu na modernizaci své armády,“ poznamenal deník ve svém úvodníku. V článku se dále uvádí, že „tyto požadavky nemohou být brány vážně, když afghánské bezpečnostní síly stále vraždí Američany a afghánská vláda je i nadále hluboce zkorumpovaná.“

  „Další znepokojujícím tématem je to, že Barack Obama zvažuje ponechání několika tisíc vojáků v Afghánistánu i po roce 2014. Pokud Obama není schopen najít řešení, kdy by v Afghánistánu nezůstal jediný voják, měl by se uchýlit k možnosti s minimálním možným počtem vojáků. Proti tomu se ovšem nesmí stavět afghánská vláda, ani na tyto jednotky nesmí uvalovat neoprávněná omezení“ napsal The New York Times.

  Hamíd Karzáí se s Barackem Obamou setká ve dnech 8. – 11. 1. a budou diskutovat na téma bezpečnosti, politické transformace, ekonomické pomoci a regionální integrační strategie. Karzáího požadavky na USA zahrnují také zastavení schvalování smluv s bojovníky, kteří používají peníze určené na pomoc pro své vlastní účely. Dále chce předání vojenské věznice Parwan, konec amerických vojenských operací ve vesnicích a záruku ochrany před nájezdy povstalců. „Zatímco Karzáí tlačí na USA, on a jeho poradci kritizují USA a NATO za nesplnění závazku zajistit bezpečnost navzdory utraceným miliardám,“ otiskl v jednom ze svých článků další americký list The Washington Post.

  Kam dál?
  Karzáí by měl Západu děkovat, odmítl Panetta kritiku afghánského prezidenta
  (8.10. 2012)
  Karzáí tlačí na Američany, aby se stáhli do hlavních základen (16.3. 2012)

  Zdroj: The Nation (Pakistán)

  ber; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media