Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Budoucí americký ministr obrany NATO hájí

Vydáno 13.01.2017

James Mattis | foto: USGLC / Flickr

Budoucí americký ministr obrany NATO hájí

Důležitost Severoatlantické aliance bránil v průběhu svého potvrzujícího slyšení před senátním Výborem pro ozbrojené složky kandidát na ministra obrany Spojených států, generál v záloze James Mattis.

Během své výpovědi označil Rusko za „principiální hrozbu“ pro USA. Podle výboru generál Mattis může sloužit jako ministr obrany, ačkoliv neuplynulo zákonem stanovených sedm let od jeho odchodu z aktivní služby. Výjimku pro Mattise později schválil Senát s naprostou většinou 81:17 hlasům.

V letech 2007 až 2009 sloužil generál jako vrchní velitel NATO pro transformaci. Během úvodního prohlášení označil organizaci jako „nejúspěšnější vojenskou alianci v moderní historii, možná všech dob.“ V otázce uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele se generálův názor odlišuje od nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, v souladu s dlouhodobou politikou USA považuje za hlavní město Tel Aviv.

Kam dál?
Trump NATO zničit nechce, jak nesprávně tvrdí Demokraté (11.10. 2016)

Zdroj: CBS News (USA)

---

Polsko uvítá 3 500 amerických vojáků

Atlantic Resolve

Factbox natoaktual.cz

Varšava oficiálně přivítá příjezd 3 500 amerických vojáků, kteří jsou do Polska nasazeni v rámci operace Atlantic Resolve. Posílení NATO na východních hranicích považuje Moskva za provokaci. Na nové základně ve městě Zaháň se s vojáky potká polská premiérka Beata Szydlo a ministr obrany Antoni Macierewicz.

Nasazení jednotek, odsouhlasené na posledních summitech, je reakcí na zamrzlý konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem a jeho anexí Krymu, uvedli představitelé Aliance.

Kam dál?
Strašák na Rusy dorazil. Do Polska přijely americké posily (11.1. 2017)

Zdroj: The Irish Times (Irsko)

---

Šéf NATO poděkoval Novému Zélandu za výcvik Afghánců

Nastupující ministerský předseda Nového Zélandu Bill English se v Bruselu setkal s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem, aby spolu prodiskutovali hlavní výzvy globálního bezpečnostního prostředí, účast Nového Zélandu v aliančních aktivitách a jeho přítomnost v Afghánistánu.

Stoltenberg poděkoval Novému Zélandu za pomoc s výcvikem a posilováním afghánských sil, aby mohly ochraňovat svou vlastní zemi.

Kam dál?
NATO podepsalo novou dohodu o partnerství s Novým Zélandem (5.6. 2012)
Nový Zéland pomůže NATO v boji proti somálským pirátům (22.1. 2014)

Zdroj: Radio New Zealand (Nový Zéland)

---

Obrněná brigáda USA je „přiměřenou reakcí“ na Rusko, tvrdí náměstkyně šéfa NATO

Nasazení amerických tanků a bojových vozidel ve střední a východní Evropě je přiměřenou reakcí na agresivní akce Ruska vůči Pobaltí a Severoatlantické alianci jako celku, prohlásila náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller.

V průběhu své návštěvy Litvy náměstkyně uvedla, že Aliance je znepokojena pokračujícím posilováním ruských sil a aktivitami Moskvy na Ukrajině. Bezprostřední hrozbu pro členské státy nicméně Gottemoeller nevnímá. Podle americké diplomatky má NATO zájem na dialogu s Ruskem.

Kam dál?
NATO zaostává za ruskými aktivitami v Severním ledovém oceánu (9.1. 2017)

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

---

NATO: Američtí vojáci zabili afghánské civilisty v „sebeobraně“

Naše síly zabily 33 civilistů v Kundúzu, jednotky však střílely v „sebeobraně“ proti hnutí Tálibán, uvedla Severoatlantická aliance. Událost vyvolala hněv mezi místními a vyzývá k odsouzení ze strany Organizace spojených národů. Civilisté byli „pravděpodobně v budovách, ze kterých střílel Tálibán,“ zjistilo americké vojenské vyšetřování. „Bez ohledu na okolnosti, hluboce lituji ztráty nevinných životů,“ řekl velitel amerických sil v Afghánistánu generál John Nicholson.

Při boji s hnutím Tálibán dne 16. listopadu 2016 požádaly americké a afghánské síly ve vesnici Boz o posily. V reakci na žádost zaměřil letoun NATO budovy ve vesnici. Došlo k zásahu skrýše zbraní povstalecké organizace, jehož následky bylo zničeno několik budov a zemřeli pravděpodobně další civilisté. „Tálibán využíval civilní domy jako palebné pozice,“ dodává Aliance ve svém prohlášení. Během přestřelky zemřelo 33 civilistů, dalších 27 bylo zraněno, zabiti byli také dva američtí a tři afghánští vojáci.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz