natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Britské a francouzské stíhačky dorazily do Litvy a Polska

  29. dubna 2014  22:38

  Letoun Rafale francouzských vzdušných sil | foto: Armée de l’Air

  Britské a francouzské stíhačky dorazily do Litvy a Polska

  Velká Británie a Francie rozmístily osm stíhaček do Litvy a Polska, aby posílily vzdušnou obranu Severoatlantické aliance nad Pobaltím kvůli krizi na Ukrajině.

  Čtyři britské stíhačky Typhoon odletěly do Litvy a další čtyři francouzské stroje Rafale přistály v polském Malborku, uvedla ministerstva obrany Francie a Velké Británie.

  "V důsledku nedávných událostí na Ukrajině je správně, že NATO podniká kroky, aby velmi veřejně potvrdilo svůj závazek ke kolektivní bezpečnosti svých členů," uvedl britský ministr obrany Philip Hammond.

  Kam dál?
  Desítka států NATO chce přispět k obraně Pobaltí (25.4. 2014)
  Američtí vojáci dorazili na cvičení v Litvě (28.4. 2014)

  Zdroj: RT (Rusko)

  ---

  Afghánistán: NATO má v zemi nezákonná vězení

  Tajná "protizákonná" vězení na dvou základnách Severoatlantické aliance byla objevena afghánskou státní komisí. Odhalení pravděpodobně zhorší vztahy mezi Afghánistánem a Aliancí. "Provedli jsme důkladné vyšetřování, prohledali jsme letiště v Kandaháru a na základně Camp Bastion a našli jsme několik nezákonných vazebních zařízení pod správou zahraničních vojenských sil," uvedl předseda komise Abdul Shakur Dadras.

  V reakci na obvinění afghánské vlády podplukovník J. Todd Breasseale, mluvčí amerického ministerstva obrany, uvedl, že "o každém zařízení, které používáme pro vazbu, ví nejen vláda Islámské republiky Afghánistán, ale také Červený kříž".

  Kam dál?
  Afghánci zkoumají údajné vězení NATO v Kandaháru (22.4. 2014)

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  ---

  Rusko možná uzavře kancelář NATO v Moskvě

  Informační kancelář Severoatlantické aliance v Moskvě bude možná brzy uzavřena v reakci na rozhodnutí NATO přerušit spolupráci s Ruskem kvůli krizi na Ukrajině. Podle zdrojů blízkých ruskému prezidentovi a ministerstvu obrany rozhodnutí ještě nebylo učiněno, ale vše k němu směřuje. "Je to vznikající odvetné opatření, protože v současnosti není možné najít s Aliancí společnou řeč," citovaly noviny Kommersant svůj zdroj.

  Rusko nevidí důvod, proč by tato kancelář měla nadále fungovat poté, co Aliance na začátku dubna oznámila zastavení civilní i vojenské spolupráce s Ruskem a omezila přístupová práva ruských diplomatů do centrály NATO. Aliance prozatím neobdržela žádné oficiální oznámení o osudu moskevské kanceláře, jež byla otevřena v rámci belgické ambasády v roce 2001.

  Kam dál?
  NATO pozastavilo spolupráci s Ruskem, zintenzívní kontakty s Ukrajinou (7.3. 2014)
  Žádná společná mise s Ruskem ani schůzky štábů, rozhodlo NATO (5.3. 2014)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Polsko žádá stálou přítomnost NATO v zemi

  Polský ministr obrany Tomasz Siemionek, navzdory domluvě mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem, požaduje vytvoření stabilní struktury NATO v zemi. Siemionek navrhuje umístění antiradarového systému do města Redzikowo na severu Polska nebo vytvoření letecké základny v Lasku v centrální části země.

  Je nutné, aby byla Aliance v zemi trvale přítomna, tvrdí Siemionek. S tím ovšem nesouhlasí Rusko, které to považuje za ohrožení své národní bezpečnosti.

  Kam dál?
  Dvě obrněné brigády by nás uklidnily, přeje si Polsko kvůli Krymu (2.4. 2014)

  Zdroj: Prensa Latina (Kuba)

  ---

  Rusko znepokojuje nárůst vojenských aktivit NATO u jejich hranic

  Moskva je znepokojena "bezprecedentním" nárůstem vojenských aktivit Spojených států a Severoatlantické aliance v blízkosti ruských hranic. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu upozornil, že vojenské operace Aliance a Spojených států ve východní Evropě byly doprovázeny "provokativními" komentáři o nutnosti "zvládnout" Rusko.

  Šojgu dále oznámil, že se ruská vojska vrátila na své stále pozice po dokončení vojenského cvičení na hranicích s Ukrajinou. Podle Pentagonu je Šojgu "ujišťoval o tom, že Moskva nemá v plánu invazi na Ukrajinu". Zástupce ministra obrany Sergej Rjabkov to zopakoval, když prohlásil, že "Rusko není vůbec nakloněno opakování takzvaného krymského scénáře v jihovýchodní části Ukrajiny. Není žádný důvod se toho obávat".

  Kam dál?
  Rusko přesouvá armádu k ukrajinským hranicím, ukázalo NATO (11.4. 2014)
  Ruská armáda posiluje u ukrajinských hranic, varuje NATO (24.3. 2014)
  Putin: Anexe Krymu je reakcí na rozšiřování NATO (18.4. 2014)

  Zdroj: BBC News (Velká Británie)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media