natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Bosna je připravena na další krok k členství v NATO, říká Stoltenberg

  4. prosince 2018  16:37

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

  Bosna je připravena na další krok k členství v NATO, říká Stoltenberg

  Bosna a Hercegovina by mohla tento týden přistoupit k velkému kroku ve svých ambicích na členství v Severoatlantické alianci, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Ministři zahraničí aliančních zemí pravděpodobně pro Bosnu aktivují Akční plán členství (MAP), což je proces reforem připravující státy na členství v Alianci. Ačkoliv by tím dostala cesta k budoucímu členství v NATO jasnější obrysy, je nepravděpodobné, že by se balkánská země brzy připojila k Alianci. „Záleží na Bosně a Hercegovině, zda tuto příležitost využijí,“ doplnil Stoltenberg.

  Kam dál?
  NATO stále jedná o udělení Akčního plánu členství Ukrajině (17.10. 2018)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Šéfové zpravodajců NATO jednají o boji s kyberútoky a dezinformacemi

  Vedoucí představitelé spojeneckých civilních a vojenských zpravodajských služeb a bezpečnostních organizací se setkali v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu, aby projednali postup proti dezinformacím, kybernetickým útokům a tradičním nástrojům špionáže.

  Konferenci zahájil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg spolu s rumunským předsedou civilního zpravodajského výboru Aliance a kanadským předsedou vojenského zpravodajského výboru. Představitelé schválili rámcový záměr pro zřízení zpravodajské akademie NATO a spolu s partnerskými službami a Evropskou unií diskutovali o nových technologiích ovlivňujících zpravodajství a o spolupráci NATO s EU.

  Kam dál?
  Tajné služby: V Česku sílí čínská špionáž, Rusko využívá ambasádu (3.12. 2018)

  Zdroj: NATO

  ---

  Ministři zahraničí NATO diskutují o situaci okolo smlouvy INF a konfrontaci v Kerči

  Námořní konfrontace v Černém moři mezi Ruskem a Ukrajinou a osud zásadní smlouvy o raketách z dob studené války představují hlavní témata schůzky ministrů zahraničních věcí a diplomatů Severoatlantické aliance v Bruselu.

  „Neexistuje ospravedlnění pro takové použití síly. Vyzýváme ke klidu a zdrženlivosti. Rusko musí propustit ukrajinské námořníky a plavidla,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stotlenberg při zahájení dvoudenní schůzky.

  Představitelé Spojených států budou mezitím patrně hledat podporu pro své tvrzení, že Rusko porušilo smlouvu o raketách středního doletu (INF) z roku 1987, když otestovalo a poté nasadilo střelu zakázanou smlouvou INF. Kreml opakovaně popřel jakékoliv porušení smlouvy, ačkoliv po letech připustil, že existuje raketa, kterou Washington identifikoval.

  Kam dál?
  Podpora Ukrajiny bude patrně hlavním tématem nadcházející schůzky NATO (3.12. 2018)
  NATO požaduje, aby Rusko dodržovalo smlouvu o raketách (30.11. 2018)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

  ---

  Armáda USA chce lovit ponorky pomocí geneticky upraveného mořského prostředí

  Výzkum zaměřený na geneticky upravený život pod hladinou moře podporuje armáda Spojených států za účelem sledování nepřátelských ponorek. Výzkum s podporou Námořní výzkumné laboratoře (NRL) ukazuje, že genetické uspořádání poměrně běžného mořského organismu by mohlo být upraveno tak, aby rozpoznatelným způsobem reagovalo na určité nepřirozené látky, jako je například kov nebo palivo z proplouvající ponorky, uvádí server Defense One.

  Pokud při reakci dojde ke ztrátě elektronu, „můžete vytvořit elektrický signál vydaný bakterií při setkání s jistou molekulou v daném prostředí,“ vysvětluje výzkumnice NRL Sarah Glaven.

  Kam dál?
  NATO opět loví ruské ponorky v Severním ledovém oceánu (26.10. 2018)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Izrael spouští vojenskou operaci proti „tunelům Hizballáhu“

  Izraelské síly zahájily „operaci na odhalení a zneškodnění“ tunelů mezi Libanonem a Izraelem, které měly být vykopány ozbrojenou skupinou Hizballáh. Operace bude probíhat pouze na území Izraele a nebude zasahovat do Libanonu, uvedl mluvčí armády podplukovník Jonathan Conricus.

  „Kdokoliv se pokusí zaútočit na stát Izrael, draze zaplatí,“ prohlásil premiér Benjamin Netanyahu s tím, že země bude pokračovat v krocích pro zajištění „bezpečnosti Izraele“.

  Kam dál?
  Washington by mohl přerušit vojenskou pomoc Libanonu (7.9. 2018)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media