Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Velitelství NATO pro kyberoperace bude naplno v provozu v roce 2023

17. října 2018  16:31
Kyberútoky jsou novou bezpečnostní výzvou. | foto: NATO Photos

Velitelství NATO pro kyberoperace bude naplno v provozu v roce 2023

Nové velitelství Severoatlantické aliance, v jehož gesci bude potírání hackerských útoků, dosáhne plných operačních schopností v roce 2023. Velitelství bude schopno provádět i vlastní kybernetické útoky, jejich pravidla jsou však zatím otázkou, stejně tak, zda může nepřátelský kyberútok způsobit aktivaci článku 5.

„Musíme být připraveni provádět operace v kyberprostoru. Jde nám o více než jen o ochranu a prevenci,“ řekl velitel kybernetického centra (CYOC) generál Wolfgang Renner.

Dle agentury NATO pro komunikaci a informace čelí alianční komunikační sítě a počítače každoměsíčně stovkám pokusů o útok. Rusko, Severní Korea a Čína podle expertů neustále nasazují nové pokročilé kyberzbraně a výzvědný software. Nové velitelství by mělo řídit prostředky aliančního kybernetického odstrašení s informacemi o možných hrozbách zahrnujících islámské radikály i organizované zločinecké skupiny podporované nepřátelskými vládami.

Kam dál?
NATO povede boj i v kyberprostoru (14.12. 2017)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Slovensko se zapojí do největšího cvičení NATO

Ozbrojené síly Slovenské republiky se zapojí do největšího cvičení Severoatlantické aliance od konce studené války. Cvičení se zúčastní na čtyřicet pět tisíc vojáků.

„Naši vojáci si spolu s kolegy z partnerských zemí procvičí schopnost plánovat a realizovat obsah článku 5 Severoatlantické úmluvy, od výcviku armád na taktické úrovni až po velitelské struktury,“ řekl slovenský ministr obrany Peter Gajdoš.

Alianční cvičení Trident Juncture 2018 se rozdělí na dvě části. V rámci štábní části cvičení, která se odehraje v Itálii, se bude pět slovenských vojáků podílet na plánování a koordinaci zpravodajské činnosti, určování cílů, logistiky vzdušných operací, protivzdušné obrany, ale i řízení palebné podpory. Další čtyři vojáci pak budou součástí polní části cvičení, která se odehraje v Norsku. Zde budou plnit úkoly související s plánováním a řízením pozemních a vzdušných operací, ochrany vlastních sil (mimo jiné i proti zbraním hromadného ničení) a zdravotnické podpory.

Kam dál?
NATO chystá u polárního kruhu své největší cvičení. Zve i Rusko (17. 6. 2018)

Zdroj: Pravda (Slovensko) 

---

NATO stále jedná o udělení Akčního plánu členství Ukrajině

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin prohlásil, že Severoatlantická aliance zatím není úplně jednotná v otázce zapojení Ukrajiny do přípravného programu pro budoucí alianční členy (tzv. Akčního plánu členství). „Tuto otázku jsme projednávali už několikrát. Jsme si plně vědomi, že debaty stále probíhají a že v této otázce není jasná shoda,“ řekl.

V červnu letošního roku na summitu v Bruselu členské státy Aliance potvrdily čekatelský status Ukrajiny na členství. Nyní je na Ukrajině, aby splnila vstupní požadavky.

Kam dál?
Ukrajina začne jednat o vstupu do NATO. Kyjev slíbil rychlé reformy (10. 7. 2017)

Zdroj: Unian (Ukrajina)

---

Při havárii ukrajinské stíhačky zemřel americký pilot

Během vojenského cvičení Clear Sky 2018 zemřeli ukrajinský a americký pilot. Stalo se tak po havárii ukrajinského stíhacího letounu SU-27. Ukrajinci o nehodě informovali již dříve, až nyní však uvedli národnosti zemřelých pilotů. Cvičení se účastní také Britové, Nizozemci, Poláci a Estonci. Příčiny nehody zatím nejsou známy a jsou předmětem vyšetřování.

Kam dál?
Ukrajina zahájila letecké cvičení Clear Sky se státy NATO (9. 10. 2018)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Američané oznámili zabití šedesáti islámských radikálů v Somálsku

Při leteckém útoku na islámské milice al-Šabáb v centrální části Somálska bylo zabito šedesát příslušníků této extrémistické organizace. Dle Spojených států nedošlo k žádným civilním ztrátám na životech.

Tento útok byl nejničivějším od listopadu 2017, kdy při náletu zahynula stovka extrémistů. Počet leteckých útoků na somálské území mírně stoupal ještě před nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Trump dále rozšířil možnosti útoků a dal místním vojenským velitelům větší pravomoci při jejich přivolávání.

Teroristická organizace al-Šabáb, napojená mimo jiné na al-Káidu, bojuje za vytvoření islamistického státu v Somálsku. V současné době ovládá rozsáhlé oblasti ve středu a na jihu země a představuje hrozbu i pro sousední Keňu.

Kam dál?
Příslušník americké armády byl zabit v Somálsku (11.6. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.