Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO opět loví ruské ponorky v Severním ledovém oceánu

26. října 2018  23:43
Ilustrační foto. Protiponorkové cvičení NATO u Islandu. | foto: MARCOM

NATO opět loví ruské ponorky v Severním ledovém oceánu

„Operují v mnohem větších počtech a v místech, kde to donedávna nebylo zvykem. Dávají nám vědět, že tam někde jsou,“ řekl o ruských ponorkách americký admirál James Foggo, velitel amerického námořnictva v Evropě. A NATO je odhodláno na tuto zprávu odpovědět. Severoatlantickou alianci nyní čeká cvičení simulující napadení a obranu jednoho z jejích severních členů, v tomto případě Norska. Foggo však tvrdí, že cvičení pro Rusko není hrozbou, neboť alianční jednotky budou vzdáleny od těch ruských přes 700 kilometrů.

Dle amerického admirála má Rusko asi čtyřicet bojových ponorek, z toho dvacet v severní flotile. Pro sledování jejich pohybu provádí NATO obden lety z obnovené vojenské základny v islandském Keflavíku. Kolem Islandu musí ruské ponorky proplout, aby se dostaly do Atlantiku. „Rusové pokračovali v investicích do výzkumu, vývoje a výroby velmi schopných ponorek. Byl to vždy náš nejsilnější protivník,“ řekl americký admirál. Ruské ponorky jsou podle něj pro NATO velkým trápením. Rusko ovšem tvrdí, že je ponorková flotila pouze obranná a nezbytná k zajištění obrany země.

Kam dál?
Mariňáci se vylodili na Islandu. Ostrov hostí předvoj cvičení NATO (19.10. 2018)

Zdroj: CNN (USA)

---

Evropští členové NATO žádají Trumpa, aby dohodu o jaderných střelách nerušil

Německo a další evropští členové Severoatlantické aliance žádají Donalda Trumpa, aby od smlouvy o raketách středního dosahu neodstupoval a pokusil najít s Rusy shodu. Došlo k tomu poté, co jim američtí představitelé sdělili Trumpovo rozhodnutí smlouvu vypovědět. Evropa doufá, že je stále možné donutit Rusko, aby dohodu neporušovalo či smlouvu přeformulovat tak, aby se týkala i Číny.

Samotné NATO odmítlo schůzku komentovat. Vydalo pouze prohlášení, že se spojenci zabývali „výsledky destabilizujícího chování Ruska na naši bezpečnost“.

Evropští členové berou smlouvu jako jeden z pilířů kontroly zbraní na kontinentu. I když uznávají, že vývojem nových zbraní Rusko dohodu porušuje, obávají se, že by její zrušení mohlo vyvolat nové závody ve zbrojení, které by mohly vést k umísťování nových jaderných střel na kontinentu.

Kam dál?
Stoltenberg: Zvýšení počtu jaderných zbraní je nepravděpodobné (25.10. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Spojenecká vojska v Afghánistánu omezují přímý kontakt s afghánskými partnery

Kontingent Severoatlantické aliance v Afghánistánu dočasně omezil přímý kontakt se svými afghánskými partnery. Došlo k tomu po dvou nedávných útocích zevnitř afghánských bezpečnostních složek, při kterých zahynuli přední afghánský policejní velitel a český voják. Další lidé pak byli zraněni. Dle mluvčího mise NATO Resolute Support jde o nezbytná opatření pro zajištění bezpečnosti aliančních vojáků. Komunikace se tak z osobních setkání přesunula na email a telefon. „Jde o standardní proceduru po podobných útocích…,“ dodal.

Takovéto útoky stály od roku 2008 více než 150 životů aliančních vojáků. Zraněno jich bylo přes 200. Tyto ztráty přinutily alianční velitele k zavedení bezpečnostních opatření vůči afghánským bezpečnostním silám. Tato opatření vedla k výraznému snížení podobných incidentů.

Kam dál?
Schůzku šéfa sil USA v Afghánistánu narušil útok (19.10. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Blíží se zima a největší cvičení NATO od studené války

Vojáci z jednatřiceti zemí se chytají na největší vojenské cviční Severoatlantické aliance za několik desetiletí. Od Baltu po Island se budou konat rozsáhlé vojenské manévry, a to vše v blízkosti Ruska, které zorganizovalo své velké vojenské cvičení minulý týden.

Cvičení mělo původně zahrnovat asi 35 000 vojáků. Čísla však postupně rostla čemuž napomohlo i zapojení americké letadlové lodi USS Harry S. Truman s posádkou kolem 6 000
mužů. Ta je první lodí od konce studené války, která vyrazí za polární kruh.

Kam dál?
Na největší cvičení NATO posledních let vyšle Česko rakeťáky (4.10. 2018)

Zdroj: The Jordan Times (Jordánsko)

---

Transportní letoun C-17 nečekaně vypustil svůj náklad nad civilními domy

Během tréninkové mise amerického letectva došlo k neúmyslnému vypuštění terénního automobilu HMMWV z paluby nákladního letounu C-17 nad obydlenou oblastí. K události došlo v Severní Karolíně nedaleko vojenské základny Fort Bragg. Letoun svůj náklad vypustil asi osm kilometrů od plánovaného místa výsadku. Vůz přistál do lesa nedaleko domů. Nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Proč vůz opustil palubu letounu dříve, než měl, se zatím neví a celá záležitost je momentálně předmětem vyšetřování.

Kam dál?
Obrana řeší nedostupnost ruských obrů. Může využívat letouny spojenců (20.4. 2018)

Zdroj: Air Force Times (USA)

luk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.