Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Západ je k ukrajinské žádosti o nová opatření proti Rusku zdrženlivý

30. listopadu 2018  13:49
Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Západ je k ukrajinské žádosti o nová opatření proti Rusku zdrženlivý

Lídři Evropské unie a Severoatlantické aliance reagují chladně na žádosti ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o posílení obrany proti Rusku kvůli zajetí ukrajinských lodí a posádek u Krymu. „V Černém moři už je NATO velmi aktivní, a i nadále budeme zvažovat naši přítomnost v regionu,“ pronesla mluvčí NATO Oana Lungescu. Aliance však navzdory ukrajinským požadavkům neplánuje vyslat bojové lodě do Azovského moře.

Také německá kancléřka Angela Merkel má zdrženlivý postoj k vyslání vojenské pomoci Ukrajině. „Postaráme se o to. Nicméně, také žádáme Ukrajinu o trochu citlivosti. Víme, že můžeme věci vyřešit jen tím, že budeme rozumní a udržíme dialog,“ prohlásila Merkel, která chce o propuštění posádky jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na nadcházejícím summitu G20.

Kam dál?
Ukrajinský prezident žádá NATO o vyslání lodí do Azovského moře (29.11. 2018)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (Česká republika)

---

NATO požaduje, aby Rusko dodržovalo smlouvu o raketách

Moskva musí plně a bez odkladů splnit podmínky rusko-americké smlouvy o jaderných raketách, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Podle něj nové ruské rakety SSC-8 středního doletu tuto smlouvu porušují. SSC-8 jsou mobilní rakety schopné nést jaderné hlavice, které dokážou zasáhnout evropská města. Tím zvyšují riziko vypuknutí jaderného konfliktu. „Pokud smlouva nereflektuje realitu, není to nic než jen kus papíru,“ prohlásil Stoltenberg.

Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987 zakazuje vlastnit střely s jadernými hlavicemi s doletem nižším než 5500 kilometrů. Americký prezident Donald Trump již pohrozil, že USA kvůli ruským raketám od smlouvy odstoupí.

Kam dál?
Přestaňte vyvíjet novou raketu, nebo ji zničíme, pohrozila Rusku velvyslankyně USA při NATO (3.10. 2018)

Zdroj: The Australian (Austrálie)

---

Alianční program Věda pro mír a bezpečnost slaví 60 let

V centrále Severoatlantické aliance v Bruselu se oslavovalo šedesát let od založení programu Věda pro mír a bezpečnost. Program byl založen v roce 1958 jako iniciativa pro vědu, inovace a výzkum. V současné době se iniciativa zabývá mimo jiné výzkumem kyberbezpečnosti, reakcemi na terorismus a zvyšováním energetické bezpečnosti. S programem bylo také spojeno dvacet nositelů Nobelovy ceny.

„Je to věda, kdo nám poskytuje porozumění vznikajících bezpečnostních výzev, a je to věda, kdo nám pomůže k jejich řešení,“ uvedla náměstkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoeller.

Kam dál?
NATO v Srbsku otestovalo dva vědecké projekty (15.10. 2018)

Zdroj: NATO

---

Stoltenberg: Ázerbájdžán je spolehlivým partnerem NATO

Ázerbájdžán je spolehlivým partnerem Severoatlantické aliance, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na setkání s novým ázerbájdžánským vyslancem při NATO Gayou Mammadovem. Stoltenberg vyjádřil spokojenost se současnou úrovní spolupráce mezi Ázerbájdžánem a NATO a poděkoval za ázerbájdžánský příspěvek k misi Resolute Support v Afghánistánu.

Také Mammadov přikládá velký význam účasti na misi v Afghánistánu a spolupráci v rámci programu Partnerství pro mír. Dále tajemníka informoval o situaci ohledně konfliktu v Náhorním Karabachu, kde zdůraznil význam teritoriální integrity Ázerbájdžánu.

Kam dál?
Delegace NATO se setkala s prezidentem Ázerbájdžánu (21.9. 2018)

Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

---

Turecko, Rusko a Írán se sešli v Astaně kvůli Sýrii

Představitelé Turecka, Ruska a Íránu svolali schůzi do kazachstánské Astany, aby jednali o situaci v Sýrii spolu se zástupci syrské opozice a režimu. Hlavním cílem má být ujištění, že příměří v rebely držené provincii Idlíb bude dodrženo. Napětí na místě se zhoršilo poté, co ruská letadla napadla opoziční cíle v provinciích Hamá a Idlíb. Podle ruské strany šlo o reakci na údajný chemický útok na město Aleppo.

Setkání svolal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poté co, se svým ruským protějškem řešil krizi v Azovském moři i turecký postup proti teroristům v Sýrii. Debata se týkala i ustanovení takzvané „ústavní komise“ ve snaze uspořádat v příštím roce v Sýrii volby.

Kam dál?
Američané chtějí držet Turky a Kurdy od sebe (22.11. 2018)

Zdroj: Al-Monitor (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.